Tallinna keskraamatukogu kuu teema: Raamat räägib pildikeeles

14. jaan. 2022 Ülle Kütsen Paepealse raamatukogu raamatukoguhoidja - Kommenteeri artiklit

Charlie Mackesy „Poiss, mutt, rebane ja hobune“ (2020)

Raamatus seiklevad uudishimulik poiss, maias mutt, ettevaatlik rebane ja leebe hobune. Nad veedavad koos aega loodust vaadeldes ning juttu puhudes. Nende kõnelused on lihtsad, aga kõigist jutuajamistest kumab läbi ajatu tarkus, mis peaks puudutama igas vanuses lugejat. Tegu ei ole klassikalise jutumullidega koomiksiga, kuid ometi räägib raamat lugejaga pildikeeles imeliste illustratsioonide ning lühikeste dialoogide kaudu. Raamat aitab lugejal oma tunnetega kontakti saada ning tuletab meelde lihtsaid asju: headust, tarkust, abivalmidust.

Arkadi ja Boriss Strugatski, Veiko Tammjärv „Hukkunud Alpinisti hotell: graafiline romaan“ (2020)

Kas oleks huvitavam vaadata filmi, lugeda raamatut või hoopiski graafilist romaani? Graafilise disaineri ja koomiksikunstniku Veiko Tammjärve loodud graafilise romaani aluseks on nii vendade Strugatskite teos „Hukkunud Alpinisti hotell“ kui selle põhjal Tallinnfilmi stuudios 1979. a valminud film. Autor ise ütleb järelsõnas raamatu tagakaanel, et teost võiks lugeda nii filmi- kui kirjandushuvilised. Sobib gümnaasiumieale.

Andrus Kivirähk, Jüri Arrak „Suur Tõll“ (2014)

Raamat räägib Saaremaa vägilase Suure Tõllu elust ning seiklustest. Mõnikord tuleb tal tegemist teha Vanapaganaga, siis aitab ta meremehi, võitleb vaenlastega või teeb päevad läbi rasket tööd. Tal on abiks võrdväärset kasvu naine Piret, kes talitab aias ja peenramaal. Hobune on tal ka, veelgi suurem.

Andrus Kivirähk kirjutab Tõllu elust lihtsalt ja muhedalt ning kunstnik Jüri Arraku maalitud pildid teevad lugemisest meeldejääva elamuse igas vanuses, ehkki soovitaks lugeda raamatut alates põhikoolieast.

David Zane Mairowitz, Robert Crumb „Kafka“ (2015)

Raamat „Kafka“ on kirjanik Franz Kafka eluloo ja teoste lühitutvustus koomiksina. Milline oli Kafka inimesena, kus ta elas, millised olid tema suhted pereliikmetega ning kuidas sai temast kirjanik? Koomiksiruudud ja illustratsioonid teevad ühe eluloo lugemise omapäraseks ja huvitavaks kogemuseks. Pildikeelde on joonistatud novellid „Otsus“, „Metamorfoos“, „Urg“ ja „Näljakunstnik“, romaanid „Protsess“ ja „Loss“. Sobib gümnaasiumieale.

William Shakespeare, Richard Appignanesi „Manga Shakespeare“ (2007–2009)

Ingliskeelne „Manga Shakespeare“ (https://www.mangashakespeare.com/) on 14-osaline sari, kus kasutatakse Shakespeare’i näidendite originaaltekste ning pildikeeleks on manga. Sarja väljaandmist nõustasid õpetlased ja õpetajad, iga osa on illustreerinud erinev kunstnik. Manga on küll pärit Jaapanist, kuid seda kasutatakse kõikjal maailmas laialdaselt õppetöö toetamiseks. Manga on hea abimees inglise keele õppimisel juba põhikooli vanematele klassidele.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!