Vilnius kui suur klassituba

28. jaan. 2022 Raivo Juurak toimetaja - Kommenteeri artiklit
Vilniuse Lukiškėse väljak pakub häid võimalusi kehalise kasvatuse, füüsika ja bioloogia kombineeritud õppeks. Foto: Saulius Ziura 

Vilniuse linn on otsustanud „raputada õppimise mõistet“ ja muuta kogu linna suureks avatud kooliks. 

Vastavas pressiteates kirjutatakse, et projekti nimi on „Vilnius kui avatud kool“ ja selle rahastamiseks osales linn Bloomberg Philanthropies’i projektide konkursil, kust saadigi miljon dollarit toetust. Vilnius on tänavu üks maailma 15 linnast, mis võitis Bloomberg Philanthropies’ Mayors Challenges’i. 

Pressiteate järgi ütleb Vilniuse linnapea Remigijus Šimašius, et nende linn sobib suurepäraselt kombineeritud õppeks ja linna eri asutustega koostööd tehes saab tuua hariduse 19. sajandist 21.-sse. Ta selgitab piltlikult, et kinoskäimist asendab Netflix, hotellis ööbimist Airbnb; niisamuti hakkab traditsioonilist õpet asendama kombineeritud õpe, et edendada õpilaste oskusi. 

Vilniuse linn loodab, et projekt ühendab traditsioonilise hariduse projektõppega muuseumides, linnaparkides ja muudes avalikes kohtades, suurendab õpilaste kaasatust ja motiveerib neid rakendama oma oskusi mitmekülgsetes tegevustes. Kuna projekt „Vilnius kui avatud kool“ töötati välja spetsiaalselt Bloomberg Philanthropies’i konkursile esitamiseks, siis saab Vilnius sealt kogu projekti kestel konsultatsioone ja tehnilist abi.

Uut moodi õppimist on juba katsetatud Leedu pealinna viies koolis. Vilniuse vanimas pargis on õpitud bioloogiat ja füüsikat. Kinos on vaadatud filmi kliimamuutustest ning õpitud sellega seoses geograafiat, kehalist kasvatust, inglise keelt. Õpilased on ka ise ettekannetega esinenud. Õpetajatel oli katseprojekti ajal võimalik käia praktikal projektis osalevates ettevõtetes, osaleda seminaridel ning eri valdkondade spetsialistide konsultatsioonidel. 

Õpetajate Lehe toimetus võttis ühendust Vilniuse haridusinnovatsiooni keskuse direktori Unė Kaunaitega, et uurida, kuidas läks „Vilniuse kui avatud kooli“ katseprojekt linna viies koolis.Unė Kaunaitevastas, eteelkõige tõi katseprojekt esile Vilniuse õpetajate loovuse. Nad oskasid leidlikult eri õppeaineid lõimida ja koostöös linna asutustega õpet läbi viia. Kuid õpetajad tõid välja ka, et nad vajavad Vilniuse tutvustamiseks põhjalikumaid õppematerjale, et õpilastega oleks julgem linnas käia ja sealt rohkem õppida. Nüüd ongi plaanis varustada kõik koolid Vilniuse kohta giidimaterjalidega.

Teiseks selgus katseprojekti ajal, et linnas läbi viidud tunnid kipuvad kestma kauem kui 45 minutit. Kuid õpetajad leidsid lahenduse – nad lõimisid eri õppeainete teemasid ja andsid linnas pikemaid kombineeritud tunde. Õpilastele pikad tunnid meeldisid. Eriti kiitsid nad kehalise kasvatuse, inglise keele ja geograafia lõimitud tundi, soovides, et selliseid oleks igal nädalal. Paindlikud ajagraafikud, mis sobivad nii koolidele kui ka linna asutustele, on projekti järgmine suurem ülesanne. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!