Virtuaalne fantaasialend Nukuteatrimuuseumis

21. jaan. 2022 Gerli Mägi Nukuteatrimuuseumi kuraator - Kommenteeri artiklit
Töötuba „Fantaasia lendab“ pakub õpilastele uusi kogemusi nukuteatrikunstist, mis paneb fantaasia lendama. Foto: Mattias Malk

„Fantaasia lendab“ on virtuaalne töötuba, mille loomingulised tegevused lennutavad ideid igas kooliastmes. Välja on valitud kuus nukuteatrile iseloomulikku loomingulist tegevust, mille kombinatsioon moodustab omanäolise töötoa. Kombineerimise piir on 60 minutit ning valik kuue tegevuse vahel: kujutlusvõime käivitamine (15 min), nukunäitleja soojendusharjutused (10 min), teatrinuku animeerimine (20 min), teatrinuku välimuse kavandamine (30 min), lavapildi kavandamine (30 min) ja varjunuku meisterdamine (30 min).

Milleks fantaasialend?

Inimese kujutlusvõime sõltub tema varasema kogemuse rikkusest. Mida rikkam on kogemus, seda rohkem on materjali, mis seisab kujutlusvõime käsutuses, et moodustada aina uusi ühendusi. Töötuba „Fantaasia lendab“ pakub õpilastele uusi kogemusi nukuteatrikunstist, mida tundma õppides sünnivad aina uued fantaasialennud. Fantaasiatreening muudab inimest loomingulisemaks, arendades tema kujutlusvõimet, mõttelendu ning võimet luua uusi kujutluspilte.

Millist fantaasialendu valida?

Nukuteatrimuuseumi külastus algab tavapäraselt kujutlusvõime käivitamise harjutustega. See võimalus on ka virtuaalses töötoas, kuid on võimalik ka kohe fantaseerima asuda. Järgnevalt saab valida kolme pikema käelise tegevuse vahel, mille abivahenditeks on paber, pliiatsid, liim ja käärid. Fantaasia üks lennutajaid on teatrinuku kavandamine, kus oluliseks inspiratsiooniallikaks on tekst. Tekstist leitakse tegelasele iseloomulik, et kanda see edasi kavandile. Teine variant on lasta mõte lendu muusika abil ning vastavalt sellele kavandada geomeetrilistest kujunditest koosnev lavapilt. Kolmas võimalus on inspireeruda varjuteatri ajaloost ning meisterdada endale varjunukk. Miks mitte alustada töötuba aga hoopiski varjunuku meisterdamisega ja valida seejärel kõrvale nukunäitleja soojendusharjutused või teatrinuku animeerimine, et osata oma meisterdatud nukku ka liikuma panna.

Kuidas fantaasialennul osaleda?

Virtuaalsest töötoast on võimalik osa saada ükskõik millises maailma punktis – ühe ühise või mitme eri ekraani kaudu. Tallinnast väljaspool asuvatel koolidel tasub teada, et Nukuteatrimuuseumi patrooni, perekond Riesekampffi toetusprogramm võimaldab nendel koolidel katta töötubade osalemistasud nii muuseumi kohapeal külastades kui ka virtuaalsetes tundides osaledes. Nukuteatrimuuseum ootab igas vanuses fantaasialennutajaid!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!