Esimene ministriaasta koroonalainetustes

4. veebr. 2022 Liina Kersna haridus- ja teadusminister - Kommenteeri artiklit
Liina Kersna.

Aasta tagasi riigikogus ametivannet andes kinnitasin, et kannan selles ametis vastutust Eesti Vabariigi ja oma südametunnistuse ees. Sellest lähtudes olen ka tegutsenud. 

On põhjust tunda uhkust kõigi õpetajate, koolijuhtide ning haridusvaldkonna töötajate, aga ka ministeeriumi ja allasutuste ametnike üle, kellega koos oleme iga päev Eesti hariduse eest seisnud. Ühiselt pingutades oleme sel õppeaastal suutnud hariduse avatuna hoida ning vältinud koolide lausalist sulgemist. Novembrist alustasime kooliperede kiirtestimist, mis osutus tollal tõhusaks viisiks nakkusahelad katkestada. Viirus on aga kiire kohaneja ja viirusetüve muutudes tuleb olla valmis uuteks otsusteks. 

Fookuses on olnud distantsõppe tõttu tekkinud õpilünkade tasandamine. Valitsus on eraldanud 18 miljonit eurot, et kõik abivajajad saaksid tuge. Õpetajatele oleme pakkunud tasuta veebikoolitusi, võimaldanud kutsuda tudengeid abiõpetajateks või tellida asendusõpetajate programmist riigi toel asendusõpetajaid. Kõik selleks, et praeguse aja suurt koormust pisutki hajutada. Koos koolipsühholoogide ühinguga avasime tasuta nõuandeliini nii õpilastele, õpetajatele kui ka lastevanematele. Sel heitlikul ajal tuleb pöörata tähelepanu vaimse tervise hoidmisele.

Valitsus kinnitas eelmise aasta lõpus haridusvaldkonna arengukava aastani 2035. Õpetajate järelkasvu kindlustamiseks on valmis tegevuskava. Oleme juba ülikoolidelt tellinud 141 täiendavat õppekohta, kokku luuakse tegevuskava järgi 550 uut õpetajakoolituse õppekohta kuni aastani 2025. Jõudsime valitsuses kokkuleppele õpetajate palgatõusus, mis sellest kalendriaastast kasvas 7,3%. Eelarvesse oli selleks vaja leida 30 miljonit eurot. 

Märgiliseks võib pidada eestikeelse hariduse tegevuskava valmimist – varasemalt ei ole selles vallas nii detailselt vajalikke samme kirjeldatud. Toetasime eestikeelsete koolide muukeelsete õpilaste eesti keele õpet ning leidsime võimalusi luua Tartu Ülikooli Narva kolledžisse 28 lisaõppekohta, et koolitada õpetajaid mitmekeelse kooli jaoks.

Esimene ministriaasta tõi lauale veel mitmeid olulisi teemasid, näiteks kõrghariduse ja teaduse rahastamine, koolieelse lasteasutuse seaduse muutmine, riiklike õppekavade muudatuste ettevalmistamine, aga ka paljud teised. Olen kindel, et koos ministeeriumi, partnerorganisatsioonide ning kõigi ülejäänud haridusvaldkonna osapooltega jõuame iga päev lahendustele lähemale. Head koostöösuhted on loodud ja toimivad. Aitäh!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!