Kaasava hariduse magistriõppekava: miks, kellele ja kuidas?

25. veebr. 2022 Tartu Ülikooli haridusteaduste instituut - Kommenteeri artiklit
Kaasava hariduse õppekava veavad Tartu Ülikoolis kaasava hariduse töörühma teadlased. Foto: Raili Adoson

Eestis on kaasava hariduse rakendamine olnud eesmärk juba kümme aastat, ometi ei leidunud Eesti ülikoolides pikka aega õppekava, mis oleks õpetajat selles vallas toetanud. Selge oli, et haridustöötajad vajavad kaasava hariduse teemal rohkem informatsiooni ja põhjalikumat ettevalmistust.

Seetõttu avati 2021. aastal Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudis kaasava hariduse magistriõppekava, kus õpib parajasti 25 tudengit. 2022. aastal võtame vastu aga 50 üliõpilast, sest lisandunud on eraldi õppesuund lasteaiaõpetajatele. 

Keda õppekavale ootame?

Ootame magistriõppesse töötavaid kooli- ja lasteaiaõpetajaid, kes

  • omavad magistrikraadi või sellega võrdsustatud kvalifikatsiooni,
  • on õpetaja või eripedagoogi ametikohal töötanud vähemalt viis aastat,
  • töötavad õpingute ajal õpetaja, haridusasutuse juhi, eripedagoogi või muu tugispetsialistina. Juhi või muu tugispetsialistina töötades on vaja õpingute ajal ka õpetaja või eripedagoogi ülesandeid täita.

Miks tulla meile õppima?

Kaasava hariduse magistriõppekaval saad teada,

  • kuidas kaasata ja toetada kõiki erinevate vajadustega õppijaid,
  • kuidas luua sobiv õpikeskkond, et õppetegevus kulgeks nii õppija kui ka õpetaja jaoks hästi, turvaliselt ja sisemiselt motiveeritult,
  • kuidas lihtsustada ja tõhustada õpetaja igapäevatööd, rakendades teadust praktikasse,
  • kuidas kujundada õpetaja professionaalset arengut,
  • kuidas emotsionaalselt hoida ja toetada nii ennast kui ka kolleege selles keerulises ametis. 

Õppimine seotakse tööga

Magistriõpe kestab kaks aastat, õpe toimub osakoormusega (kokku 60 EAP-d, keskmiselt 15 EAP-d semestris). Kohtutakse sessioonõppel: loengud, praktikumid, seminarid toimuvad kord kuus neljapäevast pühapäevani. 

Õppimine on üles ehitatud nii, et õppijad saaksid iseseisvate praktiliste ülesannete tegemiseks ära kasutada oma töökohta, kaasates õppetöösse oma õppeasutust ning panustades nõnda selle arengusse. Õpingud lõpevad magistritöö või -eksamiga.

Tulevased spetsialistid

Kaasava hariduse õppekava lõpetanul on võimalus saada 7. taseme vanemõpetaja kutse koos valitava pädevusega „Hariduslike erivajadustega õppija toetamine õppeprotsessis“. See tähendab, et oskad nüüdisaegses klassiruumis iga õppijat toetada ning teha koostööd eri osapooltega, et tagada kõigile lastele õpitugi ja eduelamus.

Lisainfot õppekava kohta saad programmijuht Eneli Liblikult (eneli.liblik@ut.ee) või õppekorraldusspetsialist Kadri Eekilt (kadri.eek@ut.ee). 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!