Kolledži õppejõud tõid rahvusvahelises artiklite kogumikus Pärnu haigla teistele eeskujuks

7. veebr. 2022 TÜPK uurimiskeskus - Kommenteeri artiklit

Värskelt ilmunud kogumikus „Service Design Practices for Healthcare Innovation“ („Teenusedisaini praktikad tervishoiuinnovatsioonis“) avaldasid TÜ Pärnu kolledži õppejõud Heli Tooman, Marit Piirman ja Margrit Kärp artikli „Using the Principles of the Holistic Wellness Concept in Designing and Developing Hospital Services: Case of Pärnu Hospital, Rehabilitation and Well-Being Centre“ („Tervikliku heaolu kontseptsiooni põhimõtete kasutamine haiglateenuste kujundamisel ja arendamisel: Pärnu haigla taastusravi- ja heaolukeskuse näitel).

Raamatu välja andnud kirjastus Springer on hinnatud teaduskirjastus, mis avaldab rohkem kui 2900 teadusajakirja ja on välja andnud ligi 300 000 raamatut. Kogumikku on valitud artiklid, mis hõlmavad olulisi patsientide heaolu, tervishoiuteenuste disaini ja innovatsiooniga seotud teemasid.

Viimastel aastakümnetel on tervishoius toimunud mitmesugused põhimõttelised muutused, mille raames haiglad üle kogu maailma on patsientide paranemise toetamiseks hakanud traditsioonilistele ravimeetoditele väärtuse lisamiseks otsima viise suurendada patsientide terviklikku heaolu ja pakkuda uusi innovaatilisi teenuseid.

Tooman, Piirman ja Kärp annavad oma artiklis ülevaate tervikliku heaolukontseptsiooni teoreetiliste käsitluste rakendamisest tervishoius, tähelepanuväärsetest muutustest ja suundumustest haiglateenuste arendamisel. Kaasusena kirjeldatakse Pärnu haigla taastusravi- ja heaolukeskuse kogemusi näitamaks, kuidas saab haigla terviklikku heaolukontseptsiooni, seonduvaid heaoludimensioone (füüsiline, sotsiaalne, keskkonnaalane, emotsionaalne, intellektuaalne ja vaimne) ja teenusedisaini metoodikat arvesse võtta haigla arendamisel ja teenuste disainimisel.

2013. aastal realiseeris Pärnu haigla ühe mahukaima tolleaegse arengukavalise eesmärgi ‒ kahe terviselinnaku projekti ‒, mille käigus valmis Ristiku t terviselinnakus ka taastusravi- ja heaolukeskus. Projekti realiseerumisega loodi Pärnumaa ja naabermaakondade elanikele võimalus kasutada elukohajärgselt tänapäevaseid ravi- ja diagnostikavõimalusi ning tervist edendavaid teenuseid. Keskuse planeerimisel, kujundamisel ja arendamisel on pööratud suurt tähelepanu patsientide ja külastaja heaolu mõjuteguritele, sh füüsilisele keskkonnale (ligipääsetavus, mugavus, terviserada, laste mängunurk), heaoluõhkkonna kujundamisele (nt teeninduskultuur ja -kvaliteet, värvilahendused, muusika valik) ja teenusedisainile selle sõna otseses tähenduses.

Keskus pakub lisaks taastusravile laias valikus tasulisi tervise- ja heaoluteenuseid, mida võib mõneti võrrelda spaades pakutavatega (nt massaažid, soola- ja valgusteraapia, vee- ja saalitreeningud jms). Keskus on kompleksne tervik, kus taastusravi, spordimeditsiini ja heaoluteenused on omavahel tihedasti läbi põimunud.

COVID-19 levik ja sellega seotud piirangud on rütmist välja viinud ka keskuse tegevused ning praegu tegeldakse uuenduslike võimaluste leidmisega selle täie võimsusega käivitamiseks ning arendamiseks pidades silmas terviklikku heaolukontseptsiooni ja disainmõtlemise põhimõtteid ja praktikat.

Kuigi peatükis pööratakse tähelepanu eelkõige Pärnu haigla taastusravi- ja heaolukeskusele, võib öelda, et haigla kui terviku arendamisel pööratakse üha rohkem tähelepanu patsientide, külastajate ja töötajate terviklikule heaolule ning disainmõtlemisele. Praegu on olulise tähelepanu all klienditeekondade väljaselgitamine ning parendusvõimalused.

Loodetavasti saavad Pärnu haigla taastusravi- ja heaolukeskuse kogemusest tervikliku heaolukontseptsiooni ja teenusedisaini põhimõtete ning vastavate töövahendite rakendamisel inspiratsiooni haiglad üle maailma.

Heli Tooman: „Olen väga rõõmus ja uhke selle üle, et meil avanes võimalus Pärnu haigla taastusravi- ja heaolukeskuse kogemuse tutvustamiseks rahvusvahelisele lugejaskonnale.“

Marit Piirman: „Kui ma üliõpilasena Pärnu haiglas õppekülastusel käisin, olime kursusekaaslastega väga üllatunud, kuidas heaolukeskus ei näinud üldse haigla moodi välja. Tegemist oli millegi sellisega, millega varem polnud kokku puutunud.“

Margrit Kärp: „Pärnu haigla ja selle taastusravi- ja heaolukeskuse mugav ja funktsionaalne terviklikku heaolu toetav keskkond loob positiivse õhkkonna, mis aitab kaasa nii haigusest taastumisele kui ka selle ennetamisele.“

Urmas Sule, Pärnu haigla juhatuse esimees ja tegevjuht: „Pärnu haigla taastusravi- ja heaolukeskus ei konkureeri spaadega. Meie nišš on jätkuvalt haige inimene, kuid lisaks nende ravimisele pakume tervise- ja heaoluteenuseid osakondade koostöös läbimõeldult ja sihtrühmade vajadustest lähtuvalt.

Meie jaoks on kõige olulisem inimene ja tema terviklik toetamine kogu elukaare vältel ning taastusravi- ja heaolukeskus loob selleks suurepärase võimaluse, kusjuures oluline märksõna vastavate teenuste puhul on ennetus.“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!