Musta Kasti kaheksas kevad

4. veebr. 2022 Must Kast - Kommenteeri artiklit

Sel kevadel mängib Must Kast Eesti eri paikades kaheksat lavastust, mille seast leiab sisukat meelelahutust ja tõsisemat mõtlemisainet nii lasteaialaps kui gümnaasiumiõpilane, õpetajast rääkimata. 

Alates viiendast eluaastast soovitame Salme Reegi preemiale nomineeritud mängulist perelavastust „Ernesto küülikud“. Piret Raua jutustusel põhinev keskkonnatundlik teos võlub kirju tegelaste galeriiga, mis rõõmustab lasteaia- ja algkooliõpilasi ning nende igas vanuses saatjaid. „Ernesto küülikud“ etendub aprilli alguses Tartus.

Põhikoolile pakub Must Kast kaht lavastust. Õpilaste loovtööde põhjal sündinud koolikiusust kõneleval „Jõul“ on käes viimane hooaeg. Et lõpetada tänulikku tagasisidet saanud mänguperiood uhkelt, sõidab „Jõud“ kevadel Kuressaarde, Haapsallu, Pärnusse, Võrru, Narvasse, Tallinna ja Tartusse. Venekeelset monolavastust, ühe tavalise noormehe narkomaaniks kujunemist lahkavat „5 grammi“ on aga võimalik endale kooli külla kutsuda.

Keskkoolile ja täiskasvanutele võiks kõnekas olla kõik muu Musta Kasti kavas. Must huumor, musikaalsus ja elurõõm on märksõnad, mis sobivad Birgit Landbergi mõlema lavastuse kohta. „Peks mõisatallis“ kõneleb eestlaseks olemisega justkui vaikimisi kaasas käivast kannatusest ning „Evolutsiooni revolutsioon“ läbipõlemisest ühiskonnas, kus elu ühismeediakuvandeis muutub aina kaunimaks. 

Eelmise aasta lõpus esietendunud Elli Salo ja Kaija M Kalveti „Alina“ võib olla abiks mistahes sõltuvushäirest kõnelemisel, abi küsimise oskuse väärtustamisel või laiemalt eksistentsiaalsete teemade üle arutlemisel.

Musta Kasti kavas on oma koht klassikalgi. Paide Teatri ja Peeter Volkonskiga koostöös valminud „Carmen“ annab uue sära ühele muusikateatri tuntuimale teosele. Rändtsirkus astub kevadel üles Paides, Haapsalus ja Tallinnas. Märtsi alguses saab lavaküpseks Anton Tšehhovi „Kolm õde“, mis lavastaja Ingomar Vihmari jaoks on kolmas järjestikune töö sama materjali põhjal – tõestagu see klassika tõlgendamis- ning kõnetusvõimekust.

Kõikidele etendustele (v.a „Ernesto küülikud“ ja „Carmen“) järgnevad vestlusringid koos jutujuhi ja trupiga, nagu on Musta Kasti traditsioon varsti juba kaheksa aastat.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!