Noored on töötukassa karjääriteenuste aktiivsed kliendid

25. veebr. 2022 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit

Töötukassa karjäärinõustamist tutvustab oskuste arendamise ja karjääriteenuste osakonna juhataja asetäitja Kristina Orion

Kristina Orion.

Teil on karjääriinfo spetsialist ja karjäärinõustaja. Kumba neist enam vajatakse?

Karjääriinfo spetsialist toetab inimesi karjääri kujundamiseks vajaliku info leidmisel, olgu selleks õppimisvõimalused, tööturu olukord, tulevikuprognoosid või ametid Eestis ja mujal. Tema aitab ka kandideerimiseks valmistuda, nt läbi mängida kandideerimisvestlust või dokumente koostada, leida kiiresti infot ning hinnata selle asja- ja ajakohasust, viib läbi temaatilisi töötubasid ja infoloenguid.

Karjäärinõustaja toetab inimest eneseanalüüsil, et ennast, isiksuseomadusi ja võimeid analüüsida ning kasutada iseenda kohta saadud teavet otsuste vastuvõtmisel ja karjääri planeerimisel. Ta viib läbi individuaalset karjäärinõustamist ning grupinõustamisi, fookus on rohkem eneseanalüüsil.

Mõlema tuge vajatakse suhteliselt võrdselt. Meieni jõuavad inimesed, kes vajavadki rohkem abi info leidmisel või selle kasutamisel, ja need, kes soovivad karjäärinõustaja toel ennast ja oma võimalusi analüüsida, vajavad tuge otsuste vastuvõtmisel või karjääriplaani koostamisel. 

Noored kasutavad töötukassa karjääriteenuseid väga aktiivselt, nad on selle teenuse kõige arvukam kliendigrupp võrreldes töötavate täiskasvanute või töötuna registreeritutega. Töötukassal on väga hea koostöö enamiku üldhariduskoolidega ning õpilastele on mugav, kui nad saavad karjäärispetsialistiga kohtuda koolis. Enamasti käivadki karjäärispetsialistid seetõttu koolis kohapeal. Arvestades nakkusohutuse nõudeid, toimuvad paljud kohtumised ka video teel. 

2019. a otsustati, et töötukassa võtab enda peale kõik, karjäärinõustamise õpilastest täiskasvanuteni. Karjääriõpe jäeti HTM-i ülesandeks. Ümberkorraldustega loodi karjääriteenuste koostöökogu. Kuidas on see tegutsenud?

Karjääriteenuste koostöökogu on kohtunud viiel korral, märtsis tuleb kuues. Kohtumised on olnud väga sisulised, üks fookusteemasid on olnud ka karjääriõppe käekäik ning kokkulepped HTM-i ja HARNO-ga karjääriõppe edendamiseks. Oleme rahul, et karjääriõpe on liidetud „Edu ja tegu“ programmiga ning selle toel on tehtud metoodilisi arendusi ja koolitusi just õpetajatele. Koostöökogu kaasabil viidi eelmisel aastal ellu laiapõhjaline karjääriteenuste uuring (leitav https://www.tootukassa.ee/sites/tootukassa.ee/files/karjaariteenuste_uuring_loppraport.pdf). Uuringu soovitustest paneme partneritega kokku tegevusplaani.

Järgmise kohtumise teema puudutab karjäärispetsialistide välja- ja täiendõppe mudelit, hõlmates ka õpetajatele vaja minevaid pädevusi. 

Karjääriõpetajad ja -koordinaatorid vajavad väljaõpet. Kas nad saavad seda ja kellelt?

See väljaõpe on olnud HARNO ja HTM-i vastutada ja korraldada. „Edu ja tegu“ programmi kaudu on mitmed koolitused juba toimunud ning veel tulemas. Koostöös Tartu Ülikooliga on praegu  käimas karjääriõppe koolitusprogramm: https://ettevotlusope.edu.ee/koolitused/karjaarioppe-koolitusprogramm/.

Kas töötukassa hinnangul võib noorte põhi- ja keskkoolilõpetajate karjäärinõustamisega rahul olla?  

Peame oluliseks, kuidas õpilased ise karjääriteenuste vajalikkust ning kasulikkust hindavad. Küsime individuaalsetel teenustel osalejatelt tagasisidet ning need tulemused annavad kinnitust, et pakume vajalikku teenust. Ka koolid hindavad töötukassa panust ning meie karjääriteenuste vajalikkust väga – seda näitas mainitud karjääriteenuste uuring. Kindlasti on karjääriteenustes arenguruumi, hoiame silma peal, et teeksime õigeid asju, ning soovime leida viise, kuidas karjääriteenuste mõju hinnata. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!