Selgusid noortevaldkonna parimad tegijad: aasta noorsootöötaja on Tessi Ilustrumm

9. veebr. 2022 - Kommenteeri artiklit

Täna tunnustasid haridus- ja teadusministeerium ning haridus- ja noorteamet eelmise aasta silmapaistvaid noorsootöö vallas tegutsevaid inimesi ja organisatsioone.
Rakett 69 teadusstuudiotes toimunud „Noorte heaks tänu“ galal tõsteti esile noorsootöösse panustanud ja valdkonda edendanud inimesi ning mõjukaid algatusi nii kohalikul, riigi kui rahvusvahelisel tasandil.

„Meil tuleb noorte, nende pakutud lahenduste ja ideedega arvestada. Avastada ja arendada noorte andeid ja tugevusi ning toetada noorte ettevõtlikkust ja loovust. Peame kuulama noori kõigil valitsemistasanditel ning võimestama noori kui kodanikke,“ sõnas haridus- ja teadusminister Liina Kersna ning lisas, et kvaliteetse noorsootöö kättesaadavus on väga oluline.

„Olen südamest tänulik kõigile, kes on märganud abivajavat noort või kolleegi, aga ka kõigile neile, kes on märganud noorte või noortevaldkonna töötajate suurt panust. Ärgem jätkem ühtegi tunnustavat või toetavat sõna välja ütlemata. Vahel võib see hea sõna olla nii ütlejale kui ka kuulajale päeva kõige jõustavam hetk,“ tõdes minister Kersna ja kinnitas, et kõik nominendid on silma paistnud oma pühendumuse ja uuendusmeelsusega. „Olete sellega eeskujuks kõigile noortevaldkonnas tegutsejatele,“ tunnustas minister.

Tunnustusgalat saab järele vaadata haridus- ja teadusministeeriumi Facebooki-lehel.

Noortevaldkonna katusorganisatsioonide, haridus- ja noorteameti ning haridus- ja teadusministeeriumi esindajate põhjaliku hindamise tulemusena selgusid noortevaldkonna aasta silmapaistvamad tegijad 13 kategoorias:

Aasta noorsootöötaja: Tessi Ilustrumm
Kohila Avatud Noortekeskuse juhataja Tessi on noortevaldkonnas töötanud ligi seitse aastat. Oma töös panustab ta südamega piirkonna noorte heaolusse ja neile pakutavate võimaluste laiendamisse. Ta on aidanud algatada nii kohalikke projekte kui panustanud üleriigilistesse arendustesse nii noorteinfo kui  rahvusvahelise noorsootöö osas.

Aasta tegija huvihariduses või -tegevuses: Olesja Kazeko
Olesja on valdkonnas töötanud umbes kaheksa aastat, praegu töötab ta Tallinna Kopli Huvikoolis tantsutreenerina. Olesjal õnnestus keerulisel koroonaviiruse leviku perioodil kohandada õppekava ja korraldada ringitegevust edukalt nii kohapeal kui ka distantsilt. Olesja toetab noorte annete avaldumist, on loonud võimaluse lastevanematele oma laste arengu jälgimiseks ning tõstab noorte motivatsiooni toredate meeskonnaüritustega.

Pikaajaline panus noortevaldkonda: Tallinna Ülikooli noorsootöö õppekavad
Tallinna Ülikoolil on pikaajaline kogemus noorsootöötajate ettevalmistamisel tasemeõppes ja täienduskoolituses. Lisaks noorsootöö rakenduskõrghariduse õppekavale avati 2015. aastal Tallinna Ülikoolis Eestis esimene noorsootöö magistriõppekava. 2019. aastal said Tallinna Ülikooli noorsootöö õppekavad üliõpilastele noorsootöö kutse andmise õiguse. Ülikool panustab noortevaldkonda koostöövõrgustike, mitmete uuringute, innovatsiooni toetavate täiendkoolituste väljaarendamise ja korraldamisega.

Aasta noore tegu: Wittensteini põgenemistuba
Idee autorid ja teostajad on neli Järvamaa noort, Kevin Kinev, Hanna Tedre, Sandra Perillus ja Renne Ploom, kes praegu õpivad gümnaasiumis. Paide noored ehitasid sel aastal kolm põgenemistuba.

Aasta noortesõbralik kohalik omavalitsus: Muhu vald
Muhu vald on stabiilselt noori toetanud ja soodustanud noorsootööd. Muhus väärtustatakse noorte häält, eraldatakse noortevolikogu tarbeks vajalikud ressursid, korraldatakse rahvusvahelist noortepäeva ja töömalevat ning tehakse tihedat koostööd noorsootöö võimaluste parendamiseks ja arendamiseks. Näiteks võeti 2021. aastal kasutusele huvitegevusregister valla territooriumil toimuva huvitegevuse ühte keskkonda koondamiseks.

Aasta noortekeskus: Tartu Noorsootöö Keskus
Tartu Noorsootöö Keskus on arendanud noorsootööd nii Tartus, üle Eesti kui ka rahvusvaheliselt. Keskuse meeskond on toetanud tänavapõhise noorsootöö, digivahendite ja -pädevuste arengut ning tõrjutusriskis ja lisavajadustega noorte kaasamist noorsootöösse, avaldades näiteks kaasava noorsootöö käsiraamatu.

Aasta huvihariduse või -tegevuse pakkuja: Viljandi Kunstikool
Viljandi Kunstikooli eesmärk on pakkuda võimalust süvendatud kunsti- ja disainiharidusele kõigile Viljandi linna ja maakonna õpilastele ja täiskasvanutele, keskendudes loovuse arendamisele. Kogukonda panustati 2021. aastal lumelinna ehitamisega, kuulutusekappide õpilastööde näituse ja kuulutusekapimänguga, üle-eestilise noorte korraldatud kunstifestivaliga Kunstikompott.

Aasta noorteühendus: MTÜ Noorteühing Eesti 4H
4H pakub noortele võimalust osaleda aruteludel, ümarlaudadel ja esindada 4H-d nii Eestis kui ka rahvusvahelistel üritustel. Omaalgatust toetatakse noorte algatatud projektide, vabatahtliku tegevuse ja noorteaktiivide kaudu. Organisatsiooni tegemistes lööb kaasa ligi 1000 noort ning ligi 60 vabatahtlikku juhendajat üle Eesti.

Aasta noorte osaluskogu või õpilasesindus: Pärnu Koidula gümnaasiumi õpilasesindus
Koidula gümnaasiumi õpilasesindus pakkus õpilastele kaugõppe ajal tuge ja võimalust viia probleemid kooli juhtkonnani. Õpilasesindus teeb järjepidevalt koostööd kooli juhtkonnaga, olles kaasatud kooli oluliste dokumentide muutmisse ja kinnitamisse. Õpilasesinduse eestvedamisel liitus kool tervist edendavate koolide võrgustikuga.

Aasta noortemalev või -laager: SA Õpilasmalev
Sihtasutus Õpilasmalev korraldab noorte töökasvatust ning korraldab Tallinna noortele aktiivset ja arendavat puhkust. Sihtasutus vedas iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva tähistamist malevates, korraldades maleva kokkutuleku Saaremaal. Sihtasutuses hinnatakse noorte arvamust, tegutseb noorte aktiiv ning suur osa maleva rühmajuhtidest on ise malevatest välja kasvanud noored liidrid.

Aasta noortesõbralik tegu: VIVITA laste ja noorte loovuskiirendi
VIVITA on rahvusvaheline laste ja noorte loovuskiirendite võrgustik, mis pakub noortele tasuta võimalust arendada ettevõtlus- ja MATIK- oskusi. Lastel on võimalus oma ideid toetatult ellu viia, tegutseda avatud leiutamislaboris, teha koostööd globaalsete ettevõtjate, põnevate innovaatorite ja inspireerivate praktikutega eri elualadelt. VIVITA on lastele toiduteadust tutvustava telesarja „Magus molekul“ kaastootja.

Aasta nutikas tegu: noorteinfoportaal ja äpp Infohunt
Infohunt on uudne ja atraktiivne noorteinfo kuvamise viis, mis on loodud koos noortega. See on muutub vastavalt noore huvidele ja asukohale ning pakub usaldusväärset ja kontrollitud infot, ühendades noored ja noorsootöötajad. Nutika lahendusega on muudetud info kättesaadavaks üle kogu Eesti. Digilahenduses on ühendatud veebikeskkond, inforakendus ja chatbot ehk DigiMono.

Aasta noortevaldkonna sõber: rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakond
Rahandusministeeriumi toel läbisid noorsootöötajad e-finantskirjaoskuse koolituse. Pärast koolitustegevust algatati Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse, rahandusministeeriumi ja noortekeskuste koostöö, mille tulemusel loodi 10 rahatarkusega seotud õppematerjali või programmi. Rahandusministeeriumi soovitusel läks käima noortekeskuste koostöö Swedbankiga rahatarkuse virtuaalreaalsuse mänguna.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!