Teater peab jõudma kõigi lasteni

4. veebr. 2022 Kaido Rannik Miksteater - Kommenteeri artiklit
Katrin Kalma ja Mart Toome lavastuses „Võti“.  Foto: Are Tralla

Praegusel kriiside ajal on paljudel lastel ja noortel piirangute tõttu üha raskem teatrist osa saada. Kallinenud elektri- ja küttehinnad tabavad valusalt perede rahakotte ja lükkavad teatrissemineku otsuse tagaplaanile. Igas peres ei ole kommet ega võimalust viia lapsi teatrisse, samuti on väljaspool teatrilinnu elavatel lastel logistiliselt keerulisem teatrisse jõuda. Ometi teame kõik, et kultuur, sh teater, on lapse arengu seisukohalt väga oluline. Lastel ja noortel on õigus saada kunstist osa ka kriisi ajal. Eriti just kriisi ajal. Täiskasvanute kohus on tagada lastele ja noortele ligipääs võimalikult erinevatele teatrielamustele, olgu siis väljasõiduna koos pere või klassiga teatrimajasse või teatrielamusena õppeasutuses. Paljude lasteaedade ja koolide jaoks ongi väljapääs võimaluses kutsuda teater külla. Teatril on lihtsam ja keskkonnasäästlikum autoga kohale sõita, kui sõidutada lapsed mitme bussiga teatrimajja etendust vaatama. 

Esimene samm selles suunas, et teater jõuaks kõigi Eesti lasteni, on „Teater lasteaeda“ – 2016. aastal alguse saanud kultuuriministeeriumi, Aitan Lapsi fondi ja Eesti Pandipakend OÜ ühisprojekt, mis avab ringmajanduse teemasid teatrikunsti kaudu, ja seda lasteaialapsele mõistetavas võtmes. Kõik programmi etendused on vaatajatele tasuta. 

2021. aastal osales Miksteater konkursil lavastusideega „Võti“, mis osutus väljavalituks. „Võti“ on lugu vanaisast, kes tuleb viieaastasele Sädele külla, kuniks ema ja isa teatris on. Säde on vanaisa väga oodanud, vanaisa on talle tähtis ja armas! Kõlabki koputus. Ainult et – uks on lukus ja võti kadunud. Ja vanaisa on teisel pool ust. Siit edasi liigutakse mööda ühiseid salaradu, ikka kokkusaamise poole! Indrek Koffi näidendi lavastas Kristo Toots, mängivad Katrin Kalma ja Mart Toome.

Lavastus „Telefonilood“, mida oleme suure menuga mänginud juba kümme aastat, ei näita väsimuse märke ning endiselt oleme valmis mis tahes Eesti nurka seda mängima tulema.

2021. aastal esietendunud „Maestro“ on tehniliselt veidi keerukam lavastus ja sobib mängimiseks klassikalisel teatrilaval, näiteks kultuurimajades, kus on korralik heli- ja valguspark ning võimalik kasutada videoprojektorit. „Maestro“ on füüsilise teatri tulevärk, laval Karl Robert Saaremäe ja Karl Edgar Tammi. 

Kõiki mängukavas olevaid lavastusi saab tellida. 

Rohkem infot www.miksteater.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!