Theatrumi lavastused 2022 kevadel

4. veebr. 2022 Theatrum - Kommenteeri artiklit
Ivan Võrõpajev. Foto väljaandest The Theatre Times

7. veebruaril esietenduv Ivan Võrõpajevi „Iraani konverents“ on selle autori kolmas näidend, mis Theatrumis lavale tuleb. Eelmised on mäletatavasti „Joobnud“ (2014) ja „„Delhi“ tants“ (2015). „Joobnud“, mille eest lavastuse loojad pälvisid mitmeid aastapreemiaid, on mängukavas senini. Võrõpajevi loomingusse oleme süvenenud kaua ning teemad, mida ta käsitleb, on meile lähedased.

Näidendi tegevus toimub Kopenhaageni ülikooli konverentsisaalis teaduslikul sümpoosionil, mis on pühendatud ida ja lääne kultuuride koostööle. Maailma intellektuaalide eliidi esindajad arutavad islamifundamentalismi kantsis Iraanis toimuvat pärsia poetessi osavõtul. Konverentsi formaadist ja teema näivast keerukusest hoolimata lähevad tegelased varem ettevalmistatud ettekannetelt järk-järgult üle palju isiklikumate ja peidetumate teemade käsitlemisele, et rääkida kõige tähtsamast ja igavesemast – inimese kohast meie maailmas ja elu mõttest.

Lavastaja Lembit Peterson: „Näidendi lavaletoomise pealiseesmärk on süveneda ja avada n-ö lääne- ja idamaailma, kristlikke ja muhameedlikke maailmanägemise viise, eri religioonide, kultuuride tausta, teadmisi ja kogemusi. Vaadelda, milliste väärtuste järgimisele oleme oma elu rajanud tegelikult ja millistele arvame end oma elu rajanud olevat. Ja kuidas, millises mõistmises meie ise viibime. Näidend annab võimaluse selliseks peegellavastuse loomiseks ja teatrisaalis viibijad saavad üheskoos neil teemadel mõtiskleda, avardada oma teadmust, igaüks ka endasse vaadata. Et paremini mõista olukorda maailmas ja leida ehk ka ühisosa niivõrd erinevate maailmanägemistega inimestega. Isegi siis, kui igasugune dialoog tundub olevat võimatu.“

„Iraani konverentsi“ tõlkis Tiit Alte, lavastaja on Lembit Peterson, kunstnik ja helikujundaja Marius Peterson ning valguskunstnik Helvin Kaljula. Osades Maria Peterson, Lembit Peterson, Kristjan Üksküla, Ott Aardam, Laura Peterson, Andri Luup, Anneli Tuulik, Helvin Kaljula, Tarmo Song ja Marius Peterson.

Etendused 7. (esietendus), 10., 21., 22. ja 23. veebruaril ning 23., 24., 25. ja 26. märtsil.

2022. aasta kevadel Theatrumilt veel

  • Eduard Vilde „Tabamata ime“ 15.–18. veebruarini
  • Eugène Ionesco „Kuningas sureb“ 3. ja 4. märtsil, 8.–12. aprillini
  • Florian Zeller „Poeg“ 9.–13. märtsini
  • Molière „Misantroop“ 14. ja 19. märtsil (Theatrumis), 2. ja 3. aprillil (Tallinna Raekojas)


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!