Tuleviku õpetaja on mitmekülgne

25. veebr. 2022 Tartu Ülikooli haridusteaduste instituut - Kommenteeri artiklit
Põhikooli mitme aine õpetaja õppekava pakub õppijatele laiu valikuvõimalusi. Foto: Eda Tagamets

Põhikooli mitme aine õpetaja magistriõpe Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudis avab vilistlasele tööturul mitmekülgsed väljavaated, sest võimaldab korraga õppida mitme aine õpetajaks. Võimalik on saada ettevalmistus ka tööks sotsiaalpedagoogina. 

Mitmekesised valikud

Magistriõppes õppides saab spetsialiseeruda mitmele suunale või kombineerida õppimist eri suundades. Nimelt koosneb õppekava üldõpingutest, mis annavad õpetajatööks vajalikud pädevused, ning ainealastest õpingutest, kus on valikus 15 eriala: bioloogia, füüsika, geograafia, keemia, informaatika, matemaatika, eesti keel, kirjandus, inglise keel, prantsuse keel, saksa keel, vene keel, ajalugu ja ühiskonnaõpetus, inimeseõpetus ning sotsiaalpedagoogika.

Mitmekesiste ja mitmekülgsete valikute lähtekohti on kaks. Üks eriala valitakse sõltuvalt bakalaureuseõppes läbitud aineõpingutest ja teise eriala saavad üliõpilased ise juurde valida. On võimalik valida ka kolm või neli eriala. 

Igapäevane heaolu nii üliõpilase kui ka õpetajana

Põhikooli mitme aine õpetaja õppekava aluse moodustavad neli põhimõtet, mis tagavad igapäevase heaolu ka õpetajatöös:

  • vastavus õppijate personaalsetele vajadustele hariduse kontekstis; 
  • mitmekesisus ehk võimalus valida endale sobiv õpisuund 15 variandi hulgast;
  • mõõdukus ehk ajaliselt otstarbekas, aga paindlikult organiseeritud õppetöö, mis võimaldab jõuda magistrikraadini kahe õppeaasta vältel; 
  • tasakaalustatus õpiaja vältel võimaldab ühitada õpinguid töötamisega. Valides sotsiaalpedagoogika ja inimeseõpetuse eriala, saab õppekava läbida sessioonõppes. Teiste erialade omandamiseks tuleb osaleda päevaõppes, kuid tänu paindlikule õppekorraldusele on see töötavatele õpetajatele üldjuhul jõukohane.

Võimalusrohke tulevik

Lõpetamisel saad haridusteaduse magistri kraadi (põhikooli mitme aine õpetaja) ja õpetajakutse (7. kutsetase). See annab õiguse õpetada üldhariduskooli teises ja kolmandas astmes, kus vajadus õpetajate järele kasvab pidevalt. Sotsiaalpedagoogika eriala valinud saavad sotsiaalpedagoogi 6. taseme kutse, mis võimaldab töötada tugispetsialistina. Edukalt lõpetanud saavad jätkata õpinguid doktoriõppes.

Mitme aine õpetajad, kes kujundavad oma karjääri õpingute käigus ise, leiavad tööturul mitmekesist rakendust, sest tänapäeva õpetajaamet on mitmekülgne ja võimalusrohke. Tuleviku õpetaja on pädev õpetama mitut ainet korraga.

Lisainfot jagavad õppekorralduse spetsialist Ranet Rõõmussaar (ranet.roomussaar@ut.ee) ja programmijuht Kristi Kõiv (kristi.koiv@ut.ee). 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!