Uus õppeklass kutse- ja üldharidusõppijaile

11. veebr. 2022 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit
Õpilane digiteerib lõiget spetsiaalse tahvli ja programmi abil. Foto: PKHK

Riigi tugiteenuste keskuse taotlusvoorus „Õppevara ühiskasutus (Klass+)“ otsustati rahastada seitset projekti. Eraldatud raha eest saab soetada vähemalt kolme kooli koostöös kasutatavat uuenduslikku ja nüüdisaegset õppevara. Toetust sai ka Pärnumaa KHK projekt. 

Toetust sai taotleda 50 000 – 200 000 eurot, selle saajate seas on nii haridusasutuse pidajaid kui ka haridusasutusi. Toetusest moodustab Euroopa sotsiaalfondi osa 85%, riiklik kaasfinantseering on 15% abikõlblikest kuludest. Toetuse sai ka PKHK veetav projekt, mille käigus luuakse Pärnusse koolide ühiseks kasutamiseks mõeldud uuenduslikke õppevaralahendusi sisaldav tekstiilitehnoloogia õppeklass. 15 arvutiga õppeklassi mahub korraga töötama 15 õpilast, kuid paaris saab korraga tegutseda 30 õppijat. 

Projekti käigus rajatakse kutsehariduskeskuses tekstiilitehnoloogia õppeklass, kus on laiekraanarvutid, millesse paigaldatud Gerber Technology AccuMark 2D- ja 3D-programm disaini- ning konstrueerimistöödeks, lõigete loomiseks ja muutmiseks ning paigutusteks ja 3D-visualiseerimiseks; plotter joonistamiseks ja lõikamiseks, digitahvel ja materjalide kataloog, kust saab 3D-simulatsiooni loomise materjali andmed programmi sisestada. Projektis luuakse õppeklassi kasutamist toetavaid e-õppematerjale nii 3. kooliastmele ja gümnaasiumile kui ka kutseõppeks ning õpetajate täiendkoolituseks. Õppematerjale koostavad kaks PKHK kutseõpetajat ja kummagi põhikooli käsitööõpetaja. 

Õppeklassi hakkavad kasutama nii kutsekool ise kui üldhariduskoolid. Õppetöö algab klassis järgmisel õppeaastal ning esialgu katsetatakse selle võimalusi Pärnu Tammsaare kooli ja Paikuse kooliga. Edaspidi on kutsekoolil kavas kaasata kõiki maakonna koole, kellel on huvi. 

„Õppeklassi avamine aitab muuta kergete rõivaste rätsepa ja rätsepa-stilisti õppekaval õppimist nüüdisaegsemaks ja noortele köitvamaks,“ tutvustas uuendust PKHK projektide koordinaator Anu Kukk. Koolil on kavas luua uus täiendkoolitus seoses digitehnoloogia kasutamisega tekstiilitööstuses ning kui praegu on 4. taseme kergete rõivaste rätsepa eriala avatud ainult keskkoolilõpetanutele, siis kavas on avada õppegrupp ka põhikoolist tulnuile. Üldhariduse 3. kooliastme õpilastele hakatakse õppeklassis andma käsitöö ainetunde põhikooli tehnoloogia õppekava järgi.

3. kooliastme õppe- ja kasvatustöö eesmärgis on toonitatud vajadust mõista, kuidas tehnoloogia areng tingib muutused maailmas, sh inimeste töötamisvõimalustes. Õpilasi tuleb julgustada katsetama, et suurendada nende loovust, suunata neid elukestva õppe ja karjääri planeerimisel, selgitas Kukk. Põhikooliõpilastele annab õppeklass parema ettekujutuse tehnoloogia kasutamisest eri töövaldkondades ning ettekujutuse tänapäeva õmbleja, rätsepa ja stilisti erialadest, et minna õppima kutse- või kõrgkooli. Õpitee rikastamiseks on võimalik üldharidusõpilastele pakkuda lõigete disainikursuseid ka moodulõppena, vaba- või valikainena. Tekstiilitehnoloogia õppevara saab kasutada ka loovtööde tegemisel. 


2021 lõppenud ESF-i avatud taotlusvoorust „ATV3 Kaasaegse ja uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt (Klass+)“ rahastatud projektid: Tartu Kunstikool, Luunja keskkool, Pärnumaa KHK; Pärnu Kuninga tänava põhikool, Põltsamaa Ühisgümnaasium, Raasiku vallavalitsus, Pärnu Ühisgümnaasium.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!