Vanemuise teatri „Vennad Lõvisüdamed“ seob seiklused tõsiste teemadega

4. veebr. 2022 Teater Vanemuine - Kommenteeri artiklit
Kaarel Pogga vanema venna Joonatani rollis lavastuses „Vennad Lõvisüdamed“. Foto: Maris Savik

Armastatud lastekirjaniku Astrid Lindgreni muinasjutt „Vennad Lõvisüdamed“ räägib fantaasiaküllase loo kahe venna elust pärast surma. See on kirjandusklassika, mis ei vaja ilmselt pikemat tutvustust.

Tiit Palu lavastajatööna jõuab „Vennad Lõvisüdamed“ 5. veebruaril Vanemuise teatri lavale, pakkudes raamatu kõrvale võimalust kogeda seda lugu näitemängu vormis. Seikluslik draamatükk tuleb publiku ette just Vanemuise suure maja laval, kus kasutatavad lavatehnilised lahendused ja näitlejate tehtavad võitlusstseenid on võimsad nii silmale kui ka südamele.

„Vennad Lõvisüdamed“, mis kuulub põhikooliastme soovitusliku kirjanduse hulka, annab hea võimaluse siduda kirjandustund teatrikülastusega. Nooremate klasside teatripublik saab kaasa elada Nangijaalas toimuvale värvikale põnevusloole Kibuvitsaoru vabastamisest kurja türanni Tengili rõhumise alt, vanem vaataja aga mõtiskleda sõprusest, vendlusest, üllusest ning inimelu kaduvusest.

Lavastaja Tiit Palu sõnul on see muinasjutt Astrid Lindgreni loomingus erilisel kohal oma tõsiste teemadega. „Lindgreni jutustuse idee on, et igal teol on tagajärg ja kõik sõltub inimesest endast. Selles loos on palju lootust ja seiklusi, mille saame Vanemuise teatri suure lava võimalusi kasutades võimsalt publikuni tuua,“ ütles Palu.

Nimitegelasi mängivad näitlejad Oskar Seeman ja Kaarel Pogga, nende kõrval on Maarja Johanna Mägi, Priit Strandberg, Jaanus Tepomees, Veiko Porkanen, Ken Rüütel, Jüri Lumiste ja Meelis Hansing.

Astrid Lindgreni jutustuse on dramatiseerinud Staffan Götestam ja tõlkinud Vladimir Beekman. Kunstnikutöö on teinud Maarja Meeru, seda võimendavad videokunstnik Juho Porila videoinstallatsioonid ja valguskunstnik Tõnis Järsi valguskujundus.

Muusika ja heliefektide autor on Ardo Ran Varres ning laulusõnad on loonud Aapo Ilves. Lavastuses kõlavad laulud on sisse laulnud Peeter Tooma ja Liisi Koikson.

Lavavõitluse ja lavatrikkide mõjusaks esituseks juhendasid näitlejaid Kaire Russ ja Enar Tarmo.

Pürotehniliste efektidega toetab Lauri Jalukse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!