VAT Teatris tuleb kaks uut lavastust noorele vaatajale

4. veebr. 2022 VAT Teater - Kommenteeri artiklit
Sellel hooajal mängime „Juuditit“ veel vaid veebruarikuus. Fotol Gert Raudsep ja Henessi Schmidt. Foto: Siim Vahur

VAT Teater on end Sakala 3 teatrimajas nüüdseks kenasti sisse seadnud ja üle hulga aja saame taas oma noort vaatajat rõõmustada: märtsikuu jooksul tuleb lavale lausa kaks lavastust noortele. 

7. märtsil esietendub saksa näitekirjaniku Roland Schimmelpfennigi lugu „Mesilane sinu peas“, mis sobib vaatamiseks lastele alates 10. eluaastast.

See on lugu ühest lapsest ja tema tavalisest koolipäevast – kuigi tegelikult pole selles päevas midagi tavalist. Terve päev on üks pöörane seiklus, justkui arvutimäng. Isegi kõige argisemad tüütud tegevused, nagu riiete selgapanek või hommikueine söömine, on ühtäkki muutunud keerukaks, ohtlikuks, võimalusrohkeks seikluseks.

Kolm näitlejat – Karolin Jürise, Meelis Põdersoo ja Ago Soots – loovad üheskoos pildi lapse fantaasiamaailmast, kus pole midagi ägedamat mesilasena ringi lendamisest, et põigata kõrvale ohtudest ning täita põnevaid missioone. Tõde on aga see, et päriselu mured pole ka fantaasiamaailmas kunagi liiga kaugel ning võivad iga hetk mängu ohtlikuks muuta. See on mäng, mida päriselt ei tohi kaotada.

Algupärane lugu maailmavaadete vastuoludest

22. märtsil esietendub algupärand pealkirjaga Woke ja Vihane“ sihtgrupile alates 16. eluaastast. Goethe Instituudi ja Saksa välisministeeriumi toetatud projekti raames toimusid alustuseks foorumteatri ja loovkirjutamise töötoad kahe noorteteatri trupiga (üks vene- ja teine eestikeelne). Lisaks korraldas VAT Teater kooliõpilastele ideekonkursi „VAT, kus error!“. 

Kõigi nende tegevuste eesmärk oli koguda sisendit uue lavastuse loomiseks. Projekti edenedes selgus, et kõige põletavam teema noorte jaoks on seotud ühiskondlike maailmavaadete vastuoludega: liberaalne vs. konservatiivne, globaalsus vs. rahvus, vaktsiinipooldajad vs. -vastased jne.

Teemad, nagu seksism, toitumine, vähemuste õigused, sotsiaalmeedia ja põlvkondadevahelised errorid koondusid üha selgemalt ühe ambivalentse katusmõiste woke alla. Autorid Sveta Grigorjeva ja Mihkel Seeder lõid noorte lugudest inspireerituna tekstipõimiku, kus sõna saavad nii woke’id kui vihased, nii konservatiivid kui vandenõuteoreetikud, nii introverdid kui õnneotsijad. Saksa lavastaja Christian Römer miksib selle kokku mänguliseks ning muusikaliseks lavalooks, mis peamiselt ajab naerma, aga loodetavasti natuke nutma ka.

Tõime üle oma parimad lavastused

Seoses uude majja kolimisega tegime aasta lõpus oma lavastustes põhjaliku inventuuri. Paljud neist läksid rahvusraamatukogu saalis mängukavast maha, Sakala 3 teatrimaja saalis on saanud aga uue hingamise meie vanad ja head „Alias“, „Faust“, „Kauka jumal“, „Tallinnville“ ja „Toulouse“, samuti populaarsed noortelavastused „Pál-tänava poisid“ ja „#kaotamindära“. 

„Romeo ja Julia” etendused Tallinna Vaba Lava teatrisaalis ning „Pariisitar“ ja „Juudit” Kumu auditooriumis toimuvad sellel hooajal veel vaid veebruaris, kuna näitleja Henessi Schmidt siirdub märtsist taas filmivõtetele välismaal. Seega, kel need tükid veel nägemata – kasutage võimalust!

Haridustöötubade uuendamine täies hoos!

Uute lavastuste kõrval on tulekul uued põnevad „lavastus + töötuba“ kombod, samas jätkame ka juba traditsiooniliste töötubadega. Noortelavastuse „Woke & Vihane“ (sihtgrupp alates 16. eluaastast) ja lastelavastuse „Mesilane sinu peas“ (sihtgrupp alates 10. eluaastast) juurde sobib kirjutamistöötuba „VATinaarium“ ning väljaarendamisel on ka uued töötoad. 

Vanadest tegijatest jätkavad „#kaotamindära“ ja „Pál-tänava poisid“ paketis foorumteatri ja lavavõitluse töötoaga. „VATinaarium“ laieneb veelgi enamate lavastuste juurde: „Oidipus. Antigone“, „Romeo ja Julia“, „Tallinnville“ „Juudit“, „Kauka jumal“ ja „Faust“. Mõnda töötuba saab teha ka veebi teel: lookirjutamine, näidendikirjutamine, „VATinaarium“, loovkirjutamine ning „Seksuaalsus ja meie õigused“. 

Kõik meie paketid on mõeldud mitmekülgse kogemuse loomiseks ning õpetavad analüüsima lavastuse teemasid, sidudes need meie sees ja ümber toimuvaga, sotsiaalse reaalsusega, aga ka näiteks soovitusliku kirjanduse, eri kultuuride teemadega. Kindlasti soovitame uurida Kultuuriranitsa toetuste kohta, mida koolid võivad kasutada õppekäikudeks, mis on seotud kooli õppekavas kehtestatud ainekavaga. Rohkem infot ja soovitusi saab lugeda pikemast materjalist, mille saab laadida alla meie kodulehelt rubriigis „Õpetajale“. 

Täname koostöö eest ja püsime terved!

Teie VAT Teater


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!