„Eesti keel on haldjate keel, mis elab puu sees“

18. märts 2022 Anna-Liisa Blaubrük - Kommenteeri artiklit
Kristjan Jaak Petersoni kuju juures Toomemäel astusid KJPG õpilased üles dramatiseeringuga. Kaasa lõi ka Tartu linnapea Urmas Klaas. Fotod: KJPG

Tänavu möödub Kristjan Jaak Petersoni surmast 200 aastat. Kristjan Jaak Petersoni nime kandva gümnaasiumi noored otsustasid sel puhul teha kummarduse noorelt lahkunud laulikule ning digiteerida Petersoni luuleloomingu.

Praeguste õpilaste loetud ja kooli meediastuudios salvestatud „Kummardus Kristjan Jaagule“ filmiti, monteeriti ja helindati kooli meediastuudios. Luuleklipid jäävad kasutamiseks emakeeleõpetajatele meie koolis ja mujal.

Digiteeritud loomingut esitleti emakeelepäeval KJPG aktusel. Emakeelepäeva aktusel oli külas luuletaja ja kirjandusterapeut Berit Kaschan, kelle ettekandest jäi kõlama kirjutamise ja lugemise oluline roll nii vaimse tervise tugevdaja kui ka hoidjana. 

„Inimesed on lugudest tehtud. Me defineerime end läbi meiega juhtunud lugude. Ütleme ju ikka, et minuga juhtus kord nii ja seetõttu olengi niisugune,“ rääkis Berit Kaschan. Kirjandusteraapia eesmärk on, et kui inimene teeb oma loo ümber, siis ta mõtestab ka ennast ümber. 

Aktusel esitles külla tulnud kunstnik Navitrolla värsket teost „Kas siis selle maa keel …“. Võrumaalt pärit ja eesti keelt esimese võõrkeelena võru keele kõrval õppinud Navitrolla tegi käigu pealt ka luuletuse, sest hoopis luuletajaks saamine oli olnud tema lapsepõlve unistus. 

Navitrolla rääkis, et eesti keel on tema jaoks haldjate keel, haldjad elavad puude sees. Koolile kingitud maalil oligi kujutatud suurt puud. See pilt võiks autori sõnul jääda koolile ekraaniks, mida ei saa välja lülitada.

KJPG direktor Merike Kaste meenutas, et Peterson oskas 16 võõrkeelt ja teadis sisemuses, kui tähtis on eesti keel. Aga praegusel ajal juhtub nii, et abituriendid teevad ära inglise keele C2-taseme eksami, aga emakeeleeksamil saavad vaid 50 punkti ja on endaga väga rahul. 

Sündmuse tähistamine lõppes Toomemäel luuletaja kuju tervitamisega. Dramatiseeringus „Kohtumised“ elustusid sajanditetaguse kultuurikandja K. J. Petersoni ning ta lähedaste mõtted ja sõnumid uute Kristjan Jaakude kehastuses. Üles astusid õpilased Ott Kiveste, Mia Markus, linnapea Urmas Kruuse ja KJPG direktor Merike Kaste.


VAATA

Lõik digiteeritud luuletusest „Kuu“ 

Emakeelepäeva aktus 

Tartu linnakodanike vox populi K. J. Petersoni kohta:


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!