Emakeelepäeval austatakse võru keele ja meele hoidjaid

14. märts 2022 Võru instituut - Kommenteeri artiklit

Esmaspäeval, 14. märtsil algusega kell 13 annavad SA Võrumaa Arenduskeskus koos Võru instituudiga Sõlekese lasteaias üle tänavused võrokeste Hindätiidmise auhinnad. Ühtlasi antakse edasi ka võro iistkõnõlõja amet – see läheb Tiit Tootsilt Silvi Jansonsile.

Kuuendat korda tunnustab Võru instituut koos Põlva ja Võru omavalitsuste ühendustega Vana-Võromaa lasteaedu, koole ja asutusi-ettevõtteid, kes on silmapaistvalt panustanud oma põlise keele ja meele hoidmisse. Käesolevast aastast lisandus ka  (üksik)isiku tunnustuskategooria.

Võrukeste Hindätiidmise auhinna saavad tänavu:

–       Võru lasteaed Sõleke

–       Põlva Jakobi Kool

–       folklooriansambel Käokirjas

 –      Jana Orion, Tallinna võro seltsi liige, võrukeelse kohvitare korraldaja pealinnas

Auhinnale esitati kuus kandidaati, kellest neli sõelus välja neljaliikmeline hindamiskogu  koosseisus Rainer Kuuba (Võro Instituut), Kristi Vals (SA Võrumaa Arenduskeskus), Eve Sokk (Põlva vald) ja Helve Ruul (Puiga Põhikool).

Auhinnaks on Vana-Võromaa sümboolikaga kirjatud tänukiri ja savist keelepesä tsirk, millele lisandub sihtotstarbeline preemiaraha Rahvakultuuri Keskuse Vana-Võrumaa pärimuskultuuriprogrammilt. Hindätiidmise avvuhinna laureaadid ja kandidaadid saavad tänutäheks ka Võru instituudi välja antud trükisooja võrukeelse eepose „Kalevipoeg“.

Võru instituut ja Vana-Võromaa omavalitsuste esindajad tänavad südamest kõiki, kes võrokeste eneseteadvust hoiavad. Hindätiidmise avvuhinda antakse välja iga kahe aasta tagant.


2022. aasta Hindätiidmise avvuhinna laureaatide lühitutvustused

 Võru lasteaed Sõleke oli üks esimesi Vana-Võromaa lasteaedadest, kes liitus keelepesa programmiga – tööd alustati 2011. aasta sügisest. Praegu töötab majas kaks keelepesa rühma, kus ühel päeval nädalas kõneldakse lastega võru keeles. Keelepesarühmade õpetajad kõnelevad võru keeles nii tööl kui vabal ajal, osalevad aktiivselt Võru instituudi korraldatud keelepesa koolitustel ja õppereisidel. Keeleõppes osalevad ka muusikaõpetajad – Sõlekese lapsed on osa võtnud kõigist Puiga näitemängupäevadest, samuti folkooripäevadest ja võrukeelsest laulupeost Uma Pido. Kaasalöömislustiga on jõutud filmigi („Kõik sündü Võrol“, 2018, rež Ruti Murusalu). Sõlekese lasteaias on kõikjal näha võru keelt – nii koridorides kui keelepesarühmade seintel. Pidulikel sündmustel kannavad lapsed ja õpetajad rahvariideid ning õues lehvib võro lipp.

Põlva Jakobi Kool

2019. aastal asutatud Põlva Jakobi Koolis õpetatakse võru keelt ja kultuuri kooli loomisest alates – käesoleval õppeaastal on ringitunnid 2.; 3. ja 4. klassis.

Kuna kool on saanudki nime Põlva lähedalt Himmastest pärit Jakob Hurdalt, siis väärtustatakse suurmehe ideid, kohalikku keelt ning kultuuri: tehakse koostööd Hurda-nim Põlva Rahvahariduse Seltsiga, osaletakse kohalikul folklooripäeval võrukeelse esinemisega, koolis tegutseb rahvatantsuring, koorilaul ja pilliansambel, kuhu kuuluvad ka lapsevanemad.

Põlva Jakobi Koolis tähtsustatakse isamaalisust, kristlikku eetikat, Lõuna-Eesti kultuuripärandi tundmist. Põlva Jakobi Kool on Tartu Luterliku Peetri kooli filiaal.

Folklooriansambel Käokirjas tegutseb Põlvas 1987. aastast. Käokirjas on kõrgema kategooria folkloorirühm, kes iga nelja aasta järel oma taset tõestab. 

Käokirjase lauljatel on tekkinud põlvkondadevaheline järjepidevus – lastest vanaemadeni. Ansambel kaasab oma ettevõtmistesse lauljate endi lapsi ja lapselapsi, samuti tehakse koostööd  Põlva Mesimummi ja Pihlapuu lasteaia lastega. Sageli kaasatakse oma esinemistele  erinevaid pillimehi (lõõts, viiul, kannel) ja tantsijaid folkloorsete tantsudega.

Käokirjas on esindanud Eestit folkloorifestivalidel üle maailma, näiteks Poolas, Lätis, Saksamaal, Šveitsis, Ameerikas, Tahitil, Jakuutias, Udmurtias, Lõuna-Koreas, Indoneesias jm. Alati on oluliseks peetud autentsust ja esile tõstetud Vana-Võrumaa keelt, tavasid, rahvalaule, rahvariideid, tantse-mänge ja pille. Ansambli nimi Käokirjas tähendab lõunaeesti keeles lepatriinut.

Jana Orioni eestvõttel tegutseb 2019. aasta jaanuarist alates võrukeelne kohvitare Tallinnas Kadrioru raamatukogus. Üle kahe nädala neljapäeviti valmistab Jana ette temaatilised ettekanded kohvitare külalistele, olgu siis kokkusaamise vormiks silmast silma kohtumine või arvuti vahendusel suhtlus.

Kadrioru raamatukogu lasteosakonna uksel on silt „Tan või pruuki võro kiilt“. Tallinna Võru Seltsi (TVS) koduleheküljel https://www.tallinnavoruselts.ee/ on üleval kohvitare tegemised kuni jaanikuuni.

Võru keele nädalal 2.‒7. märdikuul 2021 korraldas Jana keelekohvikus kaks viktoriini Võrumaa ja  võru keele tundmise kohta. Jana Orion aitas korraldada Tallinna Keskraamatukokku ruumi, kus 24.09.21 toimus võru keele ja kultuuri teemaline üritus Tallinna Inglise Kolledži õpilastele. Tänavu aprilli alguses toimuval TVS suurkogul tutvustab Jana uusi võrukeelseid raamatuid.

·       


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!