Et õppimist saadaks ikka koolirõõm

4. märts 2022 Heiki Raudla peatoimetaja - Kommenteeri artiklit

8. oktoobril leiab aset kümnes aasta õpetaja gala.
Kuidas on läinud varasematel laureaatidel?

Karin Kangur. Fotod: erakogu

Õpetajate Lehe küsimustele vastab Karin Kangur, keda tunnustati 2015. aastal aasta lasteaiaõpetaja tiitliga. Nüüdseks on temast saanud Loova Tuleviku Kooli klassiõpetaja.  

Karin Kangurit tunnustati kui hoolivat, pühendunud ja loovat õpetajat, kes töötab erivajadustega lastega. Koos Pallipõnni lasteaiaga on tal ette näidata mitmeid tunnustusi: ennastjuhtiv õppija ja meeskond 2014, parim kiusamisest vaba lasteaed 2014, parim terviseedendaja 2012 ja 2013 ning noore õpetaja toetaja 2013. Ideede genereerijana osales ta aktiivselt lasteaia õppekava arendustöös.

Tema lapsed võtsid agaralt osa joonistusvõistlustest, samuti näitles ta ise lasteaia näitetrupis. Karin Kanguri tegevusampluaa ei piirdunud oma lasteaiaga, ta jagas oma töökogemusi teistele lasteaiaõpetajatele üle Eesti ning juhendas ka eripedagoogika tudengite praktikat. 

Tasapisi jõudis tunnustus kohale 

„Mäletan üsna selgelt, et läksin Tartusse aasta õpetaja galale uskumisega, et tulemas on ilus pidulik õhtu, kordagi mõtlemata sellele, et mind kutsutakse lavale,“ meenutab Karin Kangur nüüd aastaid hiljem. „Hetk oli ääretult ilus ja südamlik. Eriti see, et Joosepit olid üle andmas minu enda rühma lapsed.“

Ta jätkab: „Imestan senini, kuidas nad seda kõike salajas suutsid hoida. Esimene reaktsioon oli muidugi üllatus ning tasapisi hakkasin mõistma, mis oli toimunud. Soovisin, et minu kõrval olnuksid kolleegid Pallipõnni lasteaiast. On õnn töötada seltskonnas, kus hingatakse samas rütmis. Olen senini seda meelt, et saadud tunnustus on ka nende tunnustus. Loomulikult on mul hea meel, et minu kandidatuuri esitaja mind märkas, et komisjonid mind edasi valisid jne. Tehes oma tööd südamega, on meeldiv, kui seda tähele pannakse.“ 

Mis on vahepeal muutunud?

„Vahepeal on siiski üht-teist muutunud. Kuigi mulle väga meeldis töö lasteaias, hakkasin samm-sammult vaatama kooli poole. Praegu töötan Tallinnas Loova Tuleviku Koolis. Mind väga kõnetas ja kõnetab senini kooli üks n-ö lööklausetest: see kool on koolirõõmu maaletooja. 

Minu jaoks on oluline, et õppimine ja pingutus tekitaks õpilases positiivseid emotsioone. Pean suureks vedamiseks, kui töölkäimine kõnetab, huvitab, haarab ja köidab. Julgen väita, et minuga käib kaasas töörõõm. Õpetaja amet on praegu üks osa minu õnne valemist. Oma õnne valemit uurivad meil praegu koolis ka neljanda klassi lapsed vabariigi aastapäeva teaduskonverentsi raames. Loodan, et neis on koolirõõmu ning nad saavad Loova Tuleviku Koolis õppimist nimetada üheks osaks oma õnne valemist. 

Mulle on väga südamelähedane, kui õppeainete kõrval jääb koolis aega ka õpilasi kuulata, anda neile aega mõtlemiseks; julgustada neid teadmisega, et vead on okei – ka vigadest õpitakse; leida hetki lihtsalt koos olla ja vestelda. 

Lapsevanema ja õpetajana usun, et kui me kohe ja kõike ei oska, ei juhtu midagi – maailm ei jookse meie eest ära. Enesega rahus elav laps, noor, täiskasvanu on ühiskonnale väärt kingitus. Sellisele vaimsusele pööravad Loova Tuleviku Kooli õpetajad ka tähelepanu.“

Isiklik areng

„Minu isiklik areng on praegu seotud väljakutsega areneda uues ametis – õppida tundma kooliõpetaja tööd, hariduselu kooli poole pealt, olla olemas kooli ja oma klassi jaoks. Suur õppimine on olnud kohaneda distantsõppega. Minu kui õpetaja jaoks on ääretult huvitav ning innustav Loova Tuleviku Kooli eripära õppida klassiruumist väljas. 

Nimelt on reede meil tavaliselt õppekäigu päev õpitu kinnistamiseks, huvi äratamiseks, seoste loomiseks, eluga sidumiseks. Külastame õpperadu looduses, muuseume jt õppimist mitmekesistavaid asutusi. Kuna minu klassis on paljudel lastel üks vanem teisest rahvusest, on ka see olnud üks tore avastamine. Mäletan, kuidas Euroopa keelte päeval saime klassiga tuttavaks itaalia- ja saksakeelse lastekirjandusega, tutvusime poola keelega jne. Pisikesed hetked ehk meie jaoks, aga väga suured esimese klassi laste jaoks hoidmaks alles oma juuri. 

Loova Tuleviku Kool on osalenud MTÜ Mondo maailmapäevade konkursil „Maailmanädal läbi minu meelte“, traditsiooni jätkates osalesime laste ja naiste õiguste alasel Maailmanädalal projektiga „Foto kutsub märkama“. Globaalsed teemad kõnetavad mind väga ning püüan jätkusuutlikku maailmavaadet tuua ka klassiruumi. Kuna Loova Tuleviku Kool on uus ja kasvav kool, siis on, mida tulevikult oodata. Ehk saame millalgi uue maja, kus on oma hoov aiamaa ning muude loodusprojektide tarbeks. Praegu on pildis kooli filiaali avamine Läänemaal ehk ootamas kogemuste jagamine. 

Unistan, et õppimist saadaks jätkuvalt koolirõõm. Soovin, et õpetajatel oleks jõudu, jaksu, sära ja tahet seda toetavat keskkonda koolis luua. Unistan, et märkaksime ja hoiaksime oma õpetajaid ning et seda tehtaks ka laiemalt. Suurim soov on aga praegu seotud äreva olukorraga Euroopas: olen minagi mõtetes ukrainlastega ja soovin, et sõda lõppeks.“ 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!