Europassi portaal on digivärav EL-i töö- ja õpirändajatele

18. märts 2022 kutsekoda - Kommenteeri artiklit

Uuenenud Europassi keskkonnast leiab varasemast enam infot, aga ka teenuseid, mis on abiks nii neile, kel plaan mõnda Euroopa Liidu riiki tööle või õppima minna, kui ka neile, kes teistest riikidest enda kooli või ettevõttesse inimesi ootavad.

Europassi veebiportaalis loodud profiilist saavad kasu eelkõige töö- ja õpivõimaluste otsijad, aga ka näiteks tööandjad, vabatahtlike organisatsioonid, värbajad, nõustajad, noorteorganisatsioonid, haridus- ja koolitusasutused.

Need, kes plaanivad õppimist või karjääri mujal, saavad Europassi keskkonnas luua profiili, kuhu koguda teave kõikide oma oskuste, kvalifikatsioonide ja kogemuste kohta. Kui aga tööandjad avaldavad Euroopa tööturuasutuste süsteemi (EURES, Eestis Töötukassa) portaalis vaba ametikoha teate, annab Europass sellest teada sobiva profiiliga tööotsijatele.

Kutsekoja välisprojektide spetsialist Heli Oruaas selgitas, et kui varem pakkus Europass üksnes õpi- ja töörännet puudutavate dokumentide ühtlustatud vorme, siis värskelt uuendatud veebiportaalist leiab ka abistavaid teenuseid. Näiteks on portaalis CV, kaaskirja ja kandideerimistaotluste veebieditor; CV-vormi integreeritud keelepass ja digioskuste test, õppekavade andmebaasi (QDR2) kursused ning EURES-e tööpakkumised. Kõik vormid ja testid on olemas ka eesti keeles.

Sisuelemendid on omavahel seotud ning välja saab jagada just nii palju infot kui parasjagu tarvis: kas siis ainult profiili, CV, kaaskirja või komplekti neist. Iga dokumendi puhul saab omakorda valida, kui suurt osa koostatud dokumendist jagatakse, kui nt mingi osa varasemast õpi- või tööinfost antud kandidatuuri korral ei tundu asjakohane, saab selle eemaldada.  

Möödunud aasta lõpus valminud digioskuste test põhineb Euroopa kodanike digioskuste raamistikul. Oruaas selgitas, et seda saab kasutada ka Europassi sisse logimata, ent registreeritud kasutaja saab testitulemused automaatselt oma profiilile kanda. Testis mõõdetakse näiteks teabe- ja andmepädevust, digitaalse infosisu loomise, ohutu käitumise ja probleemide lahendamise oskust. „Kui oleme harjunud CV-des nägema lauset „Valdan Microsoft Office kontoritarkvara kesktasemel“, siis sellelt on edasi liigutud konkreetsete oskuste hindamisele,“ rääkis Oruaas. Test annab tagasisidet kuuepunktisel skaalal.

Õppimise ja töötamise info eri riikides

Õppimisvõimaluste ja kursuste teave on portaalist praegu 19 EL-i liikmesriigi kohta. Infot saab otsida konkreetse õppekava, õppekava valdkonna, asukohariigi või ka kvalifikatsiooniraamistiku taseme järgi. „Näiteks kui teid huvitavad ainult magistriõppe taseme õppekavad Austrias, siis sellise valiku saab teha, ja ka kitsendada, kas teid huvitab näiteks meditsiin, ehitus või mõni muu eriala. Kui seda kasutada Europassi profiili sisse loginuna, saab otsingut kohandada veelgi täpsemate kriteeriumide järgi,“ rääkis Oruaas.

Ka Euroopa tööpakkumiste kohta saab teavet otsida nii sisse loginuna kui ilma. Sisse logimata on kriteeriumid suhteliselt samad: kas konkreetse ameti või ametiala, asukohariigi järgi. Registreeritud kasutaja saab minna otsingutes täpsemaks ja seada otsingu eesmärgi – kas otsite tööd töökoha vahetamiseks, soovite siirduda uuele erialale või minna ennast täiendama. Lähtuda saab ka oma olemasolevast kvalifikatsioonist ja otsida sellele vastavaid pakkumisi.

Europassi saab kasutada ka töötajate oskuste arendamiseks. See aitab saada selge ülevaate organisatsioonis töötavate inimeste oskustest, mis on väga kasulik koolitus- ja arenguvajaduste kindlakstegemisel. Töötajad saavad oma Europassi profiili täiendada ja ajakohastada, et tutvustada oma tööalast arengut, saavutusi ja edusamme.

Portaal toetub võrgustikele

Teenuste pakkumiseks on Europassi portaali kokku koondatud erinevad võrgustikud ning loodud n-ö digivärav, mille kaudu läheneda kõikidele küsimustele ja probleemidele, mis võivad inimestel tekkida seoses välismaale, eelkõige ELi õppima või tööle asumisega.

Ühena on Europassi vihmavarju all võrgustik ENIC/NARIC, mis tegeleb diplomite ja kvalifikatsioonide tunnustamisega. „Tunnustamise protsess tähendab seda, et kui tuleb mõnest teisest EL-i riigist tudeng, kes soovib Eestis õppima hakata, siis ENIC/NARIC teeb detektiivitööd, et välja selgitada, kas isik on see, kes ta väidab end olevat, ja kas tema koolitunnistus on ehtne,“ selgitas Oruaas.

Ta lisas, et Euroopa Komisjoni eesmärk õppimise digitunnistustega on olnud kiirendada tunnustamise protsessi automaatseks muutmisega teise riiki õppima või tööleasumist. „Eestis oleme jõudnud nii kaugele, et testime haridus- ja teadusministeeriumi e-arenduste osakonnaga, kas üldhariduse tunnistusi oleks võimalik kesksest andmebaasist edastada Europassi andmebaasi, et iga õppeasutus ei peaks ise seda tegema,“ rääkis Oruaas.

Europass on kõigile kasutajatele tasuta ning Euroopa Komisjonile on väga oluline portaali turvalisus – andmeid ei edastata kolmandatele osapooltele, keskkond on reklaamivaba, serverid asuvad Euroopas ning kasutatakse plokiahela (block-chain) tehnoloogiat.

Euroopa Komisjoni kaugem eesmärk on luua Europassi baasil üks ühtne konto, millega pääseb ligi kõikidele EL-i teenustele. Näiteks tulevikus oleks sealt leitav info ka ravikindlustuse või autojuhi lubade kohta.

Lisainfo

Europassi kasutaja saab luua tasuta Europassi profiili, kuhu salvestada kogu teave oma õpingute, koolituste ja töökogemuse kohta, keeleoskusedigioskused, teabe projektide, vabatahtlikuna tegutsemise kogemuse ning muude oluliste saavutuste kohta. Samuti saab isiklikus Europassi teegis hoida diplomeid, soovituskirju või muid dokumente.

Europassi profiili saab luua ja teenuseid kasutada aadressil europass.eu.

Riigid, mille õppimisinfo on Europassi keskkonnas leitav: Belgia (FR+NL), Eesti, Iirimaa, Island, Kreeka, Läti, Leedu, Madalmaad, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Serbia, Sloveenia, Tšehhi, Türgi, Ungari.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!