Kogukonna kiituseks, tegijate toetuseks 

25. märts 2022 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit
Annika Poldre.

Ma ei arvanud, et lähen avastama Ida-Virumaad, kui sain teada, et seal korraldatakse esmakordselt põnev sündmus Haridusseiklus tulevastele õpetajatele, ja otsustasin osaleda. Ma tahtsin näha, kuidas noortele suhteliselt vähetuntud maakonda tutvustatakse. Ida-Virumaal on minu emapoolsed juured, olen lapsena suviti olnud Jõhvis sugulaste juures ja imestan ikka sinna sattudes, kui palju kõik on muutunud. Seegi kord avastasin paljut. 

Idavirumaalased, ka need, kes isehakanud, aga sinna püsima jäänud, on omamoodi sitke rahvas. „Ida-Virumaa on julgetele!“ pakkus maakonna hüüdlauseks Haridusseiklusel tulevastele õpetajatele esinedes koolijuht Hendrik Agur. „Ida-Virumaa on kullaauk!“ ütles selle paikkonna võimalustest rääkides sealmail mõnda aega õpetajaametit pidanud Hendrik Pillmann. 

Mulle tundus eriti sümpaatne, et ajal, kui omavalitsusi kehutatakse koolisüsteemi õhemaks lihvima, astub Ida-Virumaa oma teed. Seal luuakse motivatsioonipaketti tulevastele õpetajatele, ehitatakse uusi koolimaju, ärgitatakse tulevasi õpetajaid just enda juures kanda kinnitama. Ei virvenda seal kohapealsete juhtide silme ees see rahasumma, mis kukub sülle, kui kool on kinni pandud, vaid vastupidi – nähakse tulevikku koos lastega, õpilastega, kutse- ning kõrghariduses õppijatega. Nähakse laiemat pilti, kui on hetkeseis, ja perspektiivi, usutakse tulevikku ja esitatakse oma usku teistele väga veenvalt. Ja seejuures on ilmselgelt oluline kõigi osaliste koostöö.

Niisugust optimistlike ja energiat täis inimeste, sädeinimeste koondumist, nagu oli äsjasel haridussündmusel Ida-Virumaal, võib näha üritustel, kus on koos ühe mõttelaadi ja eesmärgiga tegutsejad. 

Külaliikumisel Kodukant on algusest peale olnud juhtlauseks sõnum „Kogu Eesti peab elama“. Toona, 1990-ndatel kerkis teistest piirkondadest esile just Ida-Virumaa oma eestvedajatega, kes olid väga tegusad ja võtsid enda korraldada Kodukandi suurürituse – esimese maapäeva. Samasugune enese tõestamise visadus elab Ida-Virumaa inimestes praegugi ja nakatab ka paljusid tulijaid. Sellel maakonnal on eriline vägi, mis paneb tegutsema, nagu ütles Hendrik Agur. 

August on koolijuhtidele lõikuskuu. Ma loodan, et Ida-Virumaal tuleb uute õpetajate saak hea. Ja kui mõni maakond hädasti õpetajaid vajab, siis on õppida idavirulastelt. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!