Kogumik „Eesti teadus 2022“ annab ülevaate Eesti teaduse seisust ja arengust

1. märts 2022 Eesti Teadusagentuur - Kommenteeri artiklit

Eesti Teadusagentuuri värskes kogumikus analüüsitakse, mis iseloomustab Eesti teadust aastal 2022: milline on teadusrahastuse hetkeseis ja areng, milline paistab Eesti välja rahvusvahelises võrdluses, kus on meie teaduse tugevamad ja nõrgemad kohad, kas teaduse järelkasv on piisav ning kas teadustulemused vastavad ühiskonna vajadustele.

Eesti riigi pikaajaline arengustrateegia „Eesti 2035“ on toetada meie inimeste heaolu nii, et Eesti oleks ka kahekümne aasta pärast parim paik elamiseks ja töötamiseks. Selleks on vaja varasemast enam suurendada teadmiste rolli, teaduse ja teadlaste mõju ning teadustulemuste kasutamist. Järjekorras kolmandas „Eesti teaduse“ kogumikus esitatud analüüsid ja faktid aitavad mõista teadus- ja arendustegevuse süsteemi toimimist ning arengut, toetades nii poliitikakujundajaid.

Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Anu Noorma ütles, et viimastel aastatel on teadus- ja arendustegevusele riigieelarvest eraldatud järjest enam raha, seega on oluline teadusest rohkem rääkida – nii poliitikakujundajatele kui avalikkusele. „Loodan, et kogumik annab mõtlemisainet ja pakub tuge faktipõhistes aruteludes selle üle, kuidas Eesti teaduse edendamisega edasi minna,“ ütles ta. Noorma lisas, et kogumik on eriline ka selle poolest, et valmis ETAg-i kümnendaks sünnipäevaks, mis on just täna, 1. märtsil. ETAg-i kauaaegne juht Andres Koppel vaatab kogumikus ka tagasi agentuuri tegevusele ja loomise loole.

Kogumiku esimeses osas antakse ülevaade teaduse tegemiseks vajalikest vahenditest – TA rahast ning teadlastest, kirjeldatakse teaduse tulemuslikkust iseloomustavat publitseerimistegevust, (rahvusvahelist) edu raha kaasamisel ning teaduse mõju majandusele laiemalt. Teise osa moodustavad lühiartiklid, mis kajastavad teaduspoliitilistes aruteludes aktuaalseid teemasid.

„Eesti teadus 2022“ on suunatud teadlastele, poliitikutele, teaduskorraldajatele ja teistele teadusest huvituvatele inimestele. Kogumik ilmub peatselt ka ingliskeelsena, aidates tutvustada Eesti teadust rahvusvaheliselt. Kogumik ning selles toodud joonised koos algandmestikega on elektroonselt kättesaadavad ETAg-i kodulehel, paberkogumikke saab Eesti Teadusagentuurist. ETAg-i veebist leiab ka eelmised kogumikud „Eesti teadus 2019“ ja „Eesti teadus 2016“.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!