Kooliõpilaste konkurss „Koos suudame“ kui samm muutuste suunas

11. märts 2022 Minna Harjo siseministeeriumi kodanikuühiskonna osakonna nõunik - Kommenteeri artiklit
Minna Harjo.

Uuringud näitavad, et Eesti noored tunnevad sageli, et nende häält ei kaasata piisavalt kogu ühiskonda mõjutavatesse otsustesse ning nende ideid ei võeta kuulda. Ka noorte osalus kodanikuühiskonnas on võrreldes teiste vanusegruppidega (v.a vanemaealised) tagasihoidlik. Sidusa Eesti arengukava 2021‒2030 toob välja, et Eesti noored on passiivsemad vabatahtlikus tegevuses osalejad kui teiste Euroopa Liidu liikmesriikide noored (Eestis 27%, EL-i keskmine 31%). Samas on noorte soov ühiskonda panustada suurem kui senine osalus. Noorte kaasamisega seotud väljakutsed on komplekssed ja neid on palju. Üks valdkond, kus noorte ideed ja intensiivsem osalus on eriti oodatud, on kodanikuühiskond – valdkond, mille arendamise eest vastutab riigi tasandil siseministeerium.

Eelmisel sügisel otsustas ministeerium ühendada jõud noortele suunatud haridusliku koostööalgatusega Proovikivi ning korraldada koolinoortele projektikonkurss „Koos suudame“, mille eesmärk on julgustada noori meeskonnatöö käigus ja juhendaja käe all ühiskondlikele väljakutsetele lahendusi otsima. Ideede valikul, inspiratsiooni ammutamisel ning mentorluses toetab koolinoori Proovikivi meeskond.

Konkurss kui võimalus kutsuda esile muutust

Tihti on noorte jaoks mõnel konkursil saadud kogemus hea kasvulava mitmesuguste oskuste (näiteks koostöö, loovuse, projektijuhtimise, ettevõtlikkuse, algatusvõime jne) ning enesekindluse, meeskonnatöö ja analüüsivõime ning muude elus vajalike omaduste arendamisel.

Keila Kooli 8. klassi õpilane Lisete Talvar, kes oli koos kahe koolikaaslasega 2020. a „Mina suudan“ ideekonkursi noorema vanusegrupi üks võitjatest võistlusideega „Kummitusprügikastidest päris prügikastid“ nendib, et õppis kaaslastega ideekavandi koostamise käigus ühiskonna üldsusest sügavamale ja kaugemale vaatama, arendama analüüsioskust, idee kavandamist ja meeskonnatöös vajalike kompromissideni jõudmist. Teise võidutöö „Õueraadioga õuevahetunnid elavaks!“ juhendaja, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi huvijuhi-noorsootöötaja Helena Nõmmiku sõnul innustas õpilasi konkursist osa võtma asjaolu, et koolil pole kooliraadio võimekust. Õpilased otsustasid, et kuskilt tuleb alustada, et viia juhtkonnani sõnum: õpilased on ise valmis kooliraadioga tegelema. Tänu algatusele ning noorte tegutsemistahtele on Põltsamaa Ühisgümnaasiumi koolimaja remontimisel plaanitud ka kooliraadio võimekust – noortele luuakse kooliraadio tegemiseks eraldi ruum, kus on võimalik teha saateid ning podcast’e. Nõmmik rõhutas, et konkursil osalemine õpetas noori oma ideid maha müüma, läbi rääkima, meeskonnatööd tegema ja ka projekti kirjutama.

Ka koroonapandeemia innustas noori leidlikkusele. Väike-Maarja gümnaasiumi abiturient Ege-Ly Petermann tuli välja ideega, kuidas toetada kaasõpilasi, kellel olid kriisiga seoses tekkinud õpilüngad. Ege-Ly sõnul ei peaks head lahendused jääma pelgalt ideeks ning projekt sai koolis ka ellu viidud.

Need kogemused on vaid mõned eredad näited, kuidas koolinoortele suunatud konkursi raames on võimalik innustada noori oma kogukonna võimalusi ja väljakutseid märkama ning leidma ja katsetama uusi väljundeid kutsumaks esile positiivseid muutusi.

2021/2022. õa koolinoorte konkurss „Koos suudame“

Kuigi konkurss „Koos suudame“ sai alguse juba eelmise aasta 29. septembril, toimub see kogu 2021/2022. kooliaasta vältel. Konkursitööde raames valminud projektide kirjalikke lühitutvustusi ning tutvustavaid lühivideoid ootame hiljemalt 2. maiks. See tähendab, et ka neil, kes veel ei ole projektiga alustanud, on veel võimalik osaleda.

Konkursi eesmärk on innustada 6.‒9. ning 10.‒12. klassis õppivaid koolinoori mõtlema oma kogukonna (nt koolipere või kodukoha kogukond) ja ühiskonna probleemidele ning sellele, kuidas meeskonnatööna neid probleeme kodanikualgatuse korras lahendada. Õpilased võivad oma väljakutsed (ehk proovikivid) valida Proovikivi veebileheküljelt ning kõik projektid võivad sündida noortele meelepärases vormis – vahetu idee on arendada noorte koostööoskusi ja algatusvõimet nt ettevõtluse, kunsti, kampaaniate korraldamise, teadustööde vms kaudu. Tingimus on, et projektid valmivad meeskonnatööna ning võistlustööde mõju peab olema suunatud noorte ja/või kohaliku kogukonna heaolu, tervise ja/või turvalisuse parandamisesse ning seotud Eesti 2035 või ÜRO kestliku arengu eesmärkidega.

Täpsem info konkursil osalemise tingimuste, hindamiskriteeriumite, rahapreemiate ning projektide esitamise kohta on aadressil https://www.teeviit.ee/koos-suudame/ ning vene keeles https://www.teeviit.ee/ru/vmeste-smozhem/. Sama veebilehe kaudu tuleb projektid hiljemalt 2. mail 2022. a esitada.

Konkursi kohta saab rohkem infot küsida siseministeeriumi kodanikuühiskonna osakonnast aadressil minna.harjo@siseministeerium.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!