Kultuuriakadeemia õppejõud Cätlin Mägi avab torupilli videokooli

10. märts 2022 TÜ Viljandi kultuuriakadeemia - Kommenteeri artiklit
Foto: Maritta Anton

Täna, rahvusvahelisel torupillipäeval alustab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärimusmuusika eriala õppejõu Cätlin Mägi eestvedamisel ning Eesti Pärimusmuusika Keskuse stipendiumi toel torupilli videokool „Torupilli meistriklass“. Tasuta kursus koosneb 28 videost, mis aitavad täiskasvanud iseõppijat ja pakub abimaterjali õpetajale pillitunnis.

Cätlin Mägi hinnangul oli vajadus torupilliõppe materjalide järele suur ning tema poole pöördusid mitmed muusikakoolide õpetajad ja torupillientusiastid. „Sellest tulenevalt tekkis mõte luua videokool, millele pääseksid ligi kõik huvilised,“ sõnas Mägi. „Soovin, et selle videokooli abil tekiks torupillimängijaid Eestisse veel rohkem.“

„Torupilli meistriklassi“ esimesed õppevideod puudutavad torupilli algõpet: kuidas pilli õigesti hoida, mängimisel hingata, sõrmi liigutada ning mil viisil tuleb pillimäng alustada ja lõpetada. Viimaks tuleb mängida päris lugu, kus saavad metoodiliselt kokku kõik esmased torupillimängu võtted.

Cätlin Mägi sõnul pole Eestis torupilli sellisel viisil varem õpetatud ning videote metoodiline ülesehitamine oli suur väljakutse. „Torupillimäng võib esialgu tunduda ebamugav, sest esimese noodini jõudmiseks on vaja pill õigesti kätte võtta, õhukott täis puhuda ja käe alla sättida,“ ütles Mägi, „kuid järk-järgult videoõpetuste järgi toimetades peaks see välja tulema küll.“

Edasised peatükid keskenduvad juba spetsiifilisematele mänguvõtetele: räägitakse meloodiate nüansirikkamaks muutmisest, erinevate heliridade mängimisest ning torupilli häälestamise võimalustest ja probleemidest.  

Cätlin Mägi rõhutab, et torupillimängu oskused vaid videoid vaadates külge ei hakka. „Väga oluline osa on iseseisval harjutamisel, sest ilma selleta pillimängus vilumust ei saavuta,“ lisas ta. Igas videos jagatakse ka näpunäiteid, kuidas saadud teadmisi oma pillimängu kinnistada.

Õppeprogrammi katsetamiseks tegi Cätlin Mägi sotsiaalmeedias ka üleskutse ning valis välja kolm algajat – Kaidor Kahari, Liis Seljamaa ja Siim Angerpiku – videokooli ühe kuuga läbi tegema. „Saatsin pillid inimestele, kes ei ole varem torupilli mänginud ning leppisime kokku, et mina ei ütle midagi – ise pusivad „Torupilli meistriklassi“ videote järgi,“ ütles Mägi. „Minu üllatuseks said nad esimeste sammudega edukalt hakkama: pillid hakkasid kõlama ja sõrmed mängisid sõrmilisel täitsa vabalt. Lisaks oskavad katsealused nüüdseks vähemalt kahte torupillilugu mängida“

„Torupilli meistriklassi“ tasuta videod avaldatakse täna, 10. märtsil veebilehel www.torupill.vka.ee ning nende järgi võib õpet alustada iga torupillihuviline, sõltumata ajast ja kohast. Lisaks meistriklassile on õppejõul plaanis koostada repertuaarikogumik, kust leiab nii traditsioonilist kui omaloomingulist muusikavara, mida üks õige eesti torupillimängija võiks osata.

„Torupilli meistriklassi“ loomist toetab Eesti Kultuurkapital ja Eesti Pärimusmuusika Keskus. Videoklippe teostasid Jürgen Volmer, Tauno Uibo, Fredi Karu, Johanna Mägin (video ja montaaž) ja Allar Tiigi (heli).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!