Sel kevadel rongiga klassireisile AHHAA keskusesse ja ERM-i!

25. märts 2022 ERM, AHHAA - Kommenteeri artiklit

Just praegu on hea aeg teha reisiplaane kevadisteks klassireisideks. Paku tänavu oma klassile midagi erilist ning võtke ette meeldejääv rongireis Tartusse AHHAA keskusesse ja Eesti Rahva Muuseumi. 

Bussi tellimine on iga klassireisi juures arvestatav kulu. Lisaks on bussireisi planeerimine paras peavalu, sest ikka juhtub mõni reisihuviline haigestuma. See aga tähendab, et plaanid tuleb ümber teha ning kaasatulijate täpne arv selgub alles väljasõidupäeval. Oleks palju mõnusam teele asuda nii, et lihtsalt astud rongi ja sõidad!

Rongireis on paljudele tänapäeva õpilastele eksootika, sest liigeldakse pigem auto ja bussiga. Võib-olla on sinu klassis mõni sellinegi õpilane, kes pole kunagi rongireisil käinud! 

Kui reisi organiseerijana muretsed, kuidas pääseb Tartu rongijaamast AHHAA keskusesse või Raadile ERM-i, siis oleme selle probleemi sinu eest lahendanud: vaksalist tuleb istuda bussile nr 25, mis viib otse mõlemasse sihtkohta. Sama bussiga saab pärast muuseumi- või teaduspäeva rongijaama tagasi.

ERM-is on kunstikevad

Kui su klass on kunstihuviline ja armastab värve, sobib klassireisi sihtkohaks Eesti Rahva Muuseum. Mais jõuab galeriis lõpule Miljard Kilgi ülevaatenäitus, juuni alguses avatakse sealsamas Lõuna-Eesti kunstnikke tutvustav „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad“. 

Ajutiste näituste saalis saab kuni 2. oktoobrini vaadata Eesti maalikunsti möödunud sajandi alguse tippteoseid. Siin on avatud näitus „Värvide ilu. Eesti kuldaja kunst Enn Kunila kollektsioonist“. Väljas on meie tuntuima värvimeistri Konrad Mägi teosed, lisaks saab näha Ants Laikmaa, Nikolai Triigi, Ado Vabbe, Eerik Haameri, Endel Kõksi, Amandus Adamsoni kauneid ja kuulsaid maale. 

Näitustega kõlavad kokku ERM-i tänavukevadised haridusprogrammid, kus kesksel kohal on värvirännak Eesti kunstiklassikas. Haridusprogramme leidub kõigile vanuseastmetele alates lasteaialastest kuni abiturientideni. Neis arutletakse eakohasel viisil värviteooria kasutamise võimaluste üle igapäevaelus. Kunstiteoste lähedalt uurimine ja võrdlemine arendab õpilastes värvide loova kasutamise oskust. Uued teadmised saab muuseumitunnis kohe ka proovile panna.

Kunstinäituste haridusprogrammi hind on 5 eurot osaleja kohta ja see sisaldab ka piletit Enn Kunila kollektsiooni näitusele. Leia oma grupile vanusele sobilik haridusprogramm siit: 

  • „Jüri ja Mari uurivad kunsti“ (lasteaed, 1.–4. klass); 
  • „Maailm läbi roosade prillide“ (lasteaed); 
  • „Kuidas värve saadakse?“ (1.–6. klass); 
  • „Kuidas värve nähakse?“ (7.–9. klass); 
  • „Kas värv või vorm?“ (10.–12. klass).

Tähelepanu, valmis olla, sport! 

AHHAA teaduskeskuses avatakse 2. aprillil uus kaasahaarav sporditeemaline näitus „AHHAA, sport!“. Traditsiooniliselt on see käed-külge-näitus, kus saab asju päriselt katsetada ja kogeda. Spordihuvilisi maailma avastajaid ootab saalis üle tosina tuliuue interaktiivse eksponaadi.

Millistele küsimustele saab spordinäitusel vastused? 

Näiteks kas tead, millise kiirusega lendab sinu visatud pall ja kui täpne see on? Kui mitu meetrit suudad sa vastu pidada lõputul mägironimisel? Kas sinu hüppekõrgus võib küündida ligilähedalegi maailmarekordile? Spordinäitus on täis põnevaid vastuseid küsimustele, mis võivad tulla ette igapäevaelus, või vastupidi – mille peale sa tavaelus üldse ei mõtle. 

Tegutsemislusti jätkub siin kogu päevaks. Oleks ju tore panna end proovile stardijoonel ja selgitada välja, kes on ikkagi kiirem. Võiks ka katsetada, kas laua all saab mängida jalgpalli ja kanalisatsioonitorus lauatennist! Või uurida, mis on kehamassiindeks, ja panna end proovile köietõmbamises!

See ei ole veel kõik: AHHAA teaduskeskuses saab isegi ajas rännata. Nimelt on kerakujuline tähekino korraga nii ajamasin kui kosmoselaev. Tähekino viib külastajad vabalt valitud paika universumis ükskõik mis ajal. Siin on piiriks vaid inimkonna teadmiste ja loodusseaduste kirjeldamisvõime. Kindel on see, et päev AHHAA-s jääb kauaks meelde ning sobib igas vanuses õpilastele.

Tellimine ja hinnainfo

ERM ja AHHAA teaduskeskus pakuvad kuni selle kooliaasta lõpuni rongiga saabuvatele õpilasguppidele soodustust 20% piletihinnast. Soodustuse saamiseks hoidke alles rongipiletid ja näidake neid ERM-i või AHHAA kassas. 

ERM-is on mõistlik tellida ka koolilõuna (4 eurot inimene) muuseumi söögikohas, sest tõenäoliselt läheb kõht pika päeva peale väga tühjaks. 

ERM-i haridusprogrammide info ja tellimine hariduskeskus@erm.ee või tel 736 3085.

AHHAA keskuse grupitellimuste info ja külastuse broneerimine tellimus@ahhaa.ee.

Nr 25 bussid väljuvad mõlemal suunal 13 korda päevas. Ühe tunni sooduspilet õpilasele ja üliõpilasele maksab 51 senti (bussikaardi olemasolul). Bussijuhilt ostetud ühe tunni pilet maksab 2 ning ühe päeva pilet 2 eurot ja 11 senti. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!