TÜ teaduskool kutsub võistlustele

4. märts 2022 Jonas Erik Laane TÜ teaduskooli kommunikatsiooni ja turunduse spetsialist - Kommenteeri artiklit

Matemaatika võistlusmäng „Känguru“

2022. aasta „Känguru“ osalejariigid. Kujundus: Association Kangourou sans Frontières

Populaarne matemaatika võistlusmäng „Känguru“ toimub 17. märtsil koolides kohapeal. Osalemissoovi korral tuleb õpilasel võtta ühendust oma matemaatikaõpetaja või klassijuhatajaga.

Nagu igal aastal, saavad võistlusest osa võtta kõik 1.–12. klassi õpilased eeldusel, et kool on selle kohta eelnevalt soovi avaldanud. Registreerumise tähtaeg koolidele on 10. märts. Õpilased saavad registreeruda kooli kaudu. Osalustasu iga registreeritud õpilase kohta on 1,5 eurot. Vanuserühmad on jäänud samaks: pre-ekolier (1.–2. klass), ekolier (3.–4. klass), benjamin (5.–6. klass), kadett (7.–8. klass), juunior (9.–10. klass) ja student (11.–12.klass).

Muutunud pole ka võistluse sisu. Igal osavõtjal on lahendamiseks aega 1 tund ja 15 minutit. Pre-ekolieridel ja ekolieridel tuleb lahendada 24 valikvastustega ülesannet, ülejäänud vanuserühmadel 30. Ülesanded on raskuse järgi jagatud kolme rühma. Lahendamisel võib kasutada lisapaberit, joonlauda ja pliiatseid. Kõik muud abivahendid ei ole lubatud.

Võistlusmängu kokkuvõte koos iga vanuserühma 50 parima tulemusega avaldatakse TÜ teaduskooli „Känguru“ lehel (teaduskool.ut.ee/ainevoistlused/kanguru). 

Vanuserühmade parimatele ja iga kooli tublimatele jagatakse meeneauhindu.

Teaduskooli „Känguru“ lehel leiduvad ka kõik olulised käesoleva aasta reeglid ja registreerumise info. Tutvuda saab varasematel aastatel toimunud võistluste materjalidega.

„Känguru“ on 1991. aastal Prantsusmaal alguse saanud ülemaailmne matemaatika võistlusmäng, mida on Eestis korraldatud alates 1996. aastast. Võistlusmängu ülesanded pakuvad õpilastele kiiret ja põnevat nuputamist arvude ja geomeetriliste kujunditega ning panevad märkama seoseid ja seaduspärasusi.

Igal aastal veedavad „Känguru“ toimumise päeval matemaatika seltsis põnevalt aega kümned tuhanded suured ja väikesed matemaatikasõbrad. Sageli lahendatakse ülesandeid lausa klasside kaupa. Maailma mastaabis on võistlusel tavaliselt osalenud üle 6 miljoni õpilase ligi 80 riigist, kuid viimastel aastatel on see arv piirangute, olukordade ja tehniliste lahenduste tõttu kahjuks vähenenud. Sellegipoolest on „Känguru“ puhul alati tegemist matemaatikasündmusega, mida pikisilmi oodatakse.

Rahvusvaheline võistkondlik matemaatikavõistlus

Võistkondlik nuputamine matemaatikaolümpiaadi huvilaagris 2021. aastal. Foto: Sandra Schumann 

Eesti koolide õpilased saavad esmakordselt osaleda rahvusvahelisel võistkondlikul matemaatikavõistlusel „Náboj“, mis toimub 18. märtsil. Tänavu veebipõhiselt korraldataval võistlusel osalevad koolid 12 riigist. Osalemine on tasuta.

„Náboj“ on 1998. aastal Slovakkias alguse saanud võistlus viieliikmelistele võistkondadele, kes esindavad oma koole. Peamiselt 9.–12. klassi õpilastele suunatud võistlusel võisteldakse kolmes vanuserühmas. Nooremas on lubatud osaleda kuni 10. klassis käivatel, vanemas ka 11. ja 12. klassi õpilastel ja avatud rühmas võivad osaleda kõik soovijad. Igas vanuserühmas saavad parimad võistkonnad diplomeid ja auhindu.

Võistlejatel tuleb 120 minuti jooksul ära lahendada võimalikult palju ülesandeid, mis nõuavad loomingulisust ja leidlikkust. Võistkonna edukus sõltub ka liikmete koostööoskusest. Lahendamist alustatakse lihtsamatest ja lõpetatakse raskemate ülesannetega. Selle tõttu on võistlus sobilik nii olümpiaadidel korduvalt osalenud õpilastele kui ka neile, kellel see kogemus puudub. Võistlejad saavad ülesandeid lahendada eesti või vene keeles.

Võistlust korraldavad Eesti matemaatikaolümpiaadi žürii liikmed Oleg Košik, Hendrik Vija ja Sandra Schumann julgustavad ka 8. klassi õpilasi võistlusest osa võtma, kuid sellisel juhul võiks võistkonnas olla vähemalt üks vanema klassi õpilane. Vanuselist alampiiri nooremas vanuserühmas ei ole, kuid mõni ülesanne eeldab 9. klassi teadmisi.

Iga kool peab võistkonnad registreerima „Náboj“ kodulehe (math.naboj.org) eestikeelsel lehel, kus on täismahus ka võistluse korralduslik teave. Lisaks on lehel võimalik tutvuda võistlust korraldavate institutsioonide ja arhiiviga. Kõikidele vanuserühmadele on registreerimine avatud 15. märtsini.

Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel on ka võistluse juhend võistkondadele ja koolidele, kus on kirjas täpsem info võistluse, registreerimise ja selle koolides korraldamise kohta.

Riigisiseselt korraldab käesoleva aasta „Náboj“ võistlust TÜ teaduskool koostöös Eesti matemaatikaolümpiaadi žüriiga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!