Tule militaarajaloolisele tuurile Peeter Suure merekindluses

27. märts 2022 Annely Järvis - Kommenteeri artiklit
Tuur Humala linnakus. Foto: Rene Mitt

Tallinna külastas 1912. aastal tsaar Nikolai II, kes tuli siia, et paigaldada oma käega nurgakivi Peeter Suure sadamale. Käesoleval aastal möödub sellest sündmusest 110 aastat.

Peeter Suure merekindluse jäljed on Tallinna ümbruses praegugi näha. Tallinnast läänes asuv Humala küla on tuntud oma sõjaliste kaitserajatistega. Külas asub 62 hektari suurune Humala linnak, mis on üsna ainulaadne koht. Linnakus paiknevad Peeter Suure merekindluse maarinde kaitsepositsioonid, okupatsiooni ajal oli seal kaks Nõukogude Liidu sõjaväeosa.

Humala positsioon kuulus maarinde esimesse kaitsesektorisse. Merekindluse maarinde Humala positsioonil asusid 1916. aastal valminud rooduvarjendid nr 1, 2 ja 3. Varjendite ees olid kaevikuliinid koos ühenduskraavide ja betoonist rajatud jaovarjenditega. Varjendeid teenindas kitsarööpmeline raudtee. Varjendite ühendamiseks rajatud maa-aluseid tunnelisüsteeme oli kaks.

Nõukogude okupatsiooni ajal majutusid linnakus õhukaitsediviisi raadiotehniline pataljon ja õhutõrjeraketibrigaadi juhtimispunkt. Humalas nähti pilti Ida-Saksamaale välja. Siin pandi kokku eri riikide radaripilte. Kogu töö oli dubleeritud. Omavahel brigaadid suhelda ei tohtinud. Sööklad ja kasarmud olid brigaadidel eraldi.

Käesoleva aasta maist septembrini on kõigil huvilistel võimalik külastada Humala linnakut koos kaitseliitlasest giidiga. Tuur algab emotsionaalse sõiduga veoautokastis. Külastame kunagist õhutõrjeraketibrigaadi juhtimiskeskust ja rooduvarjendeid. Näeme generaatorite angaare, radarite mägesid, garaaže, sõjaväeosa pääslat, kunagist sõjaväeosa sööklat. Retke põnevaim osa on jalutuskäik 460 meetri pikkuses käsitsi rajatud maa-aluses tunnelis. Aasta ringi tunnelisse ei pääse, kuna seal talvituvad nahkhiired. 

Humala linnaku matk toimub maa all ja peal mahajäetud hoonetes. Matkal tuleb kanda kiivrit ja kasutada peavalgust. Ronitakse redelist, sumbatakse põlvini vees. 

Humala linnak pakub külastajale ülevaadet Esimesest maailmasõjast, Teisest maailmasõjast, Saksa okupatsiooni ajast Eestis, Nõukogude perioodist Eestis ja perestroika ajast, mil Nõukogude Liidu väed lahkusid. Meeleolukad kaks tundi mööduvad kiirelt. Silmaring laieneb ja saab teadmisi sõjaajaloost. 

Kui soovite oma klassi, kolleegide või sõpruskonnaga privaatset ekskursiooni enda valitud
kuupäeval, siis võtke ühendust: Annely Järvis info@visitharku.com, tel +372 515 4593. 

Kindlasti külasta ka VisitHarku.com kodulehte. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!