Valgamaal saad rännata ajas

25. märts 2022 - Kommenteeri artiklit

Valgamaal on mitmeid põnevaid kohti, mida külastada. Mõnes neist oled ehk juba käinudki? Kui mitte, siis tasub tulla! Miks? Tõrva Veemõnula on meie piirkonna uusim veekeskus, seega julgeme arvata, et siia pole sa veel jõudnud. Valga sõjamuuseum-teemapark on Baltimaade kõige omanäolisem muuseum ning Sangaste Mõisa Ringtalli elamuskeskus eriline nii oma asukoha kui tegevuste poolest ning Valga Muuseum on elav ja kaasaegne muuseum. 

Rohkem meie tegevuste kohta leiad www.valgamaa.ee.

Tõrva Veemõnula. Foto: Tõrva VM OÜ

Tõrva Veemõnula on Lõuna-Eesti uusim vee- ja saunakeskus, kus mõnulejaid ootab suur kolme rajaga 25-meetrine ujumisbassein, ruumikas laste- ja mõnubassein liumäega, mullivannid ja lõõgastusala ning päikeseterrass. Lisaks paitab meeli maaliliselt kaunis vaade loodusele, mis avaneb veemõnula maast laeni akendest ning mida mõnulejad saavad nautida nii saunalavalt kui mullivannist. Tõrva Veemõnula kohvikus ja basseinibaaris pakutakse värskendavaid kokteile ja mokteile, smuutisid ja karastusjooke ning toekaid eineid. Mõnus atmosfäär, tervist turgutavad saunad, lõõgastav vesi – see on idüll, mis ootab ees Tõrva Veemõnulas. 

Rohkem infot: torva@veemonula.ee, +372 5197 5000, www.veemonula.ee

Valga sõjamuuseum-teemapark. Foto: SA Valgamaa Arenguagentuur

SA Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsioon – Valga sõjamuuseum-teemapark on kõige omanäolisem muuseum ja teemapark kogu Baltikumis, mis keskendub kodanikukasvatusele, riigikaitsele ja siseturvalisusele. Kõike seda täiendab rikkalik valik relvi läbi aegade. Õues saab vaadata sõjatehnikat, ronida metsavennapunkrisse ning helikopterisse Mi-8, mis teeb elamussõitu Valga linna kohal. Ettetellimisel saame korraldada sõjaväemasinatega sõidu nii muuseumi territooriumil kui maastikul ja pidada maha rollimängu laserrelvadega tõelistes kaevikutes. Telli muuseumikülastus koos giid Estaga, kes jutustab põnevaid lugusid ajaloost teadusliku, huvitava ning humoorika nurga alt.

Rohkem infot: valga@isamaalinemuuseum.ee, +372 767 1127, www.isamaalinemuuseum.ee

Sangaste Mõisa Ringtalli elamuskeskus. Foto: Sangaste Mõis OÜ

Sangaste Mõisa Ringtalli elamuskeskus asub ühes Sangaste mõisa hoonetest. See on renoveeritud külastuskeskuseks ning seal asub ekspositsioon „Rukkikrahv ja ilmaimed“. Põneva ülesehitusega ekspositsioonis ootavad külastajat väljapanekud ja eksponaadid, mis jutustavad loo 19. sajandi teadusimedest ja Sangaste lossi omanikust krahv Bergist. Rändame virtuaalselt ja meeleliselt ajas tagasi sada ja enam aastat. Ringtalli elamuskeskusessaaduudistada Sangaste mõisakompleksi ja omaaegset ringtalli, tutvuda maailma vanima rukkisordiga „Sangaste“, vurada virtuaalselt Liivimaa esimese autoga suurlinna tänaval, proovida endisaegseid trenažööre, lüpsta lehma, uudistada välku ja mürtsu, kuulata linnuhääli, kontrollida silmanägemist mõisa moodi, sorteerida teravilja. Võimalus on nii omal käel ekspositsiooni uudistada kui ka tellida giid, kes viib põnevale tunnisele ajarännakule. Lisaks saab grupile ette tellida maitsva toidu otse mõisa köögist.

Rohkem infot: info@sangastemois.ee, +372 529 5911, www.sangastemois.ee

Valga Muuseum on elav ja kaasaegne muuseum, kus on eksponeeritud Valga maakonna ja linnaga seotud loodus-, aja- ja kultuurilugu muinasajast kuni tänapäevani. Pakume eesti-, vene- ja ingliskeelseid ekskursioone muuseumis ja Valga linnas. Ekspositsiooni saab külastada e-giidi abil eesti, vene, inglise, soome ja läti keeles. Galeriis võõrustame igal aastal kümmekonda näitust (maalikunst, skulptuur, käsitöö jne). Koolidele pakume muuseumitunde ja -programme. Laiemale avalikkusele korraldame projekte ja igal suvel toimub muuseumi eestvedamisel ajastupidu. Traditsiooniks on kujunenud ka iga-aastane Eesti-Läti ajalookonverents.

Rohkem infot: muuseum@valgamuuseum.ee, +372 766 8863, www.valgamuuseum.ee.

Kaksiklinnade unikaalsus. Valgat ja Valkat ühendab maailmas ainulaadne kaht riiki hõlmav keskväljak. Promenaad viib Valga uuelt väljakult Valka keskväljakule. Otse piiril, keset promenaadi on unikaalne võimalus istuda pingil ning asuda korraga nii Eestis kui ka Lätis, hoides ühes käes saldējums’i ja teises jäätist. Jälgi, kummas käes sulab jäätis kiiremini, kas Põhja-Lätis või Lõuna-Eestis. Kahe riigi piiril asetseb ka kiik. Külakiiged on vanadest aegadest paiknenud kohtumispaikades, kus sõlmitakse sõprussuhteid. Nii on meil ka praegu, eriline võlu peitub aga selles, et saad kiikuda ühest riigist teise. Huvitavaid lugusid kaksiklinnade ajaloost võib juurde rääkida Valga Muuseumi giid või meie Valga linnaarhitekt Jiri Tintera.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!