Veebiportaal Haridus ja Sugu toetab uut õpikäsitust

25. märts 2022 ENÜ - Kommenteeri artiklit

Olete haridusametnik või koolijuht ja tunnete vajadust viia ennast kurssi euroopaliku haridusruumi suundumuste ja väljakutsetega? Siin tuleb teile appi Eesti Naisteühenduste Ümarlaua valmistatud ning äsja uute materjalidega täiendatud veebiportaal Haridus ja sugu www.haridusjasugu.ee.

Üks praegusaja haridusväljakutse on sooliste lõhede püsimine hariduses. See paistab välja nii õpetajate soolise koosseisus, poiste ja tüdrukute erinevas õpiedukuses ning edasijõudmises kui ka noorte soostereotüüpsetes erialavalikutes. Kuidas neist üle saada? Eks ikka sihipärase ja eesmärgistatud tegevuse abil, mis aitab soolise ebavõrdsuse ilminguid haridusvaldkonnas tuvastada, analüüsida ning ebavõrdsust vähendavaid meetmeid rakendada. Just nii nagu soolise võrdõiguslikkuse kui hariduse alusväärtuse järgimine riiklikes õppekavades nõuab ning soolise võrdõiguslikkuse seadus haridusasutusi kohustab.

Selleks on aga vaja nii taustateadmisi kui juhendmaterjale, mida portaal asjakohaste struktureeritud materjalidega ka pakub, ning head tahet ja pealehakkamist.

Mõistete ja eesmärkide teema alla on koondatud õiguslikud ja poliitilised dokumendid, mis avavad rahvusvaheliselt kokku lepitud soolise võrdõiguslikkuse eesmärgid hariduses. Selgitatud on, kuidas mõista soolist võrdõiguslikkust kui üldist hüve ja hariduse alusväärtust.

Olete tegevõpetaja ning soovite rakendada sooteadlikku pedagoogikat, et vähendada piiravate soostereotüüpide negatiivset mõju ja laste arengult senisest veelgi paremini toetada?

Sooteadliku pedagoogika teema all avaldatud materjalid annavad ülevaate, kuidas rakendada sooteadlikkust õppe- ja ainekavades, õppetöös, õppematerjalide ja -keskkonna loomisel. 

Kõige mahukamas õppematerjalide plokis on materjalid rühmitatud haridusastmete kaupa ja pakuvad ideid sooaspektide lõimimiseks õppetegevusse kooskõlas kehtivate riiklike õppekavade ning õpiväljunditega. Siit leiavad eri ainete ja ainekursuste õpetajad nii tunnikonspekte, juhised tööks klassis kui ka slaidiprogramme teemade käsitlemiseks.

Soolise võrdõiguslikkuse edendamise teema alt leiate haridusasutuste konkreetsed ülesanded ja põhimõtted, millest lähtuda, mida analüüsida varjatud õppekavas, mille kohta andmeid koguda jms. Kasutamiseks on loodud arvukalt praktilisi juhendeid ja käsiraamatuid, mis on portaalist kergesti leitavad.

Juhendite all on kõige värskemate materjalidena avaldatud Euroopa Komisjoni Erasmus+ programmi rahastatud projektis „Fair Play at Schools“  koostatud individuaalõppe kursused sootundliku pedagoogika rakendamiseks alushariduses ning põhikooli esimeses astmes, mis käsitlevad soolise võrdõiguslikkuse põhitõdesid ning õpetavad märkama varjatud õppekava, et paremini vaidlustada piiravaid soostereotüüpe. 

Soovite kursis olla akadeemiliste lähenemistega soolise ebavõrdsuse probleemide lahendamisele või alustada oma uurimistööd hariduse ja soo ristumiskohtades?

Uurimuste ja analüüside teema all tutvustatakse soouuringuid hariduses kui interdistsiplinaarset uurimisvaldkonda ja teadusdistsipliini ning selle arenguid. Lingid uurimustele ja akadeemilistele artiklitele võimaldavad tutvuda rahvusvaheliste ja Eesti uuringute tulemustega.

Jääb loota, etportaal Haridus ja Sugu kujuneb teie jaoks oluliseks ja käepäraseks ressurssiks, mis aitab teil rakendada nüüdisaegset õpikäsitust, st arvestada iga õppija huvide, eripära ja erinevate õpirütmidega ning vaidlustada piiravaid soostereotüüpe.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!