Innustame lapsi hoovimänge mängima!

21. apr. 2022 Liisi Maria Muuli sõnumiagentuur Akkadian - Kommenteeri artiklit
Saskia Alusalu Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi õpilastega hoovimänge mängimas. Foto: Tervisekassa

Peaaegu iga päev veedab aktiivselt õues aega vaid veerand Eesti lastest ja noortest. Vähene liikumine põhjustab ülekaalulisust, kasvatab diabeediriski ja võib täiskasvanuna kaasa tuua suurenenud riski südame- ja veresoonkonna haigusteks.

Vähene liikumine on üks teguritest Eesti laste terviseriskide suurenemises. Eesti õpilaste kasvu seire 2018/19. õppeaasta uuringu raportist selgub, et kolmandik esimese ja neljanda klassi õpilastest on ülekaalulised või rasvunud. See on kurb näitaja, mis vanemaks saades kipub aina süvenema. Siin on koolidel oluline roll ‒ toetada lapsi keskkonnaga, mis pakub liikumisvõimalusi ja tasakaalustatud toitumist. Tervisekassa on sel aastal võtnud südameasjaks innustada hoovimängude mängimise suunamise kaudu lapsi rohkem liikuma ja rõõmu tundma.

„Uuringud näitavad, et Eesti lapsed ja noored ei liigu ega spordi piisavalt, mis on omakorda mitmete haiguste tekke riskitegur. Seepärast keskendume südamekuul laste ja noorte liikumisaktiivsuse suurendamisele ja terviseteadlikkuse kujundamisele hoovimängude kaudu,“ sõnas Tervisekassa terviseedenduse peaspetsialist Gerda Palts. „Liikumisharjumus ei kujune ainult kehalise kasvatuse tunnist või trennist, vaid saame iga päevt innustada lapsi aega veetma aktiivselt liikudes, näiteks sõpradega koos hoovimänge mängides,“ lisas Palts.

Laps või noor peaks liikuma vähemalt tund aega päevas mõõduka kuni tugeva intensiivsusega, mis paneb ta südame kiiremini lööma, kiirendab hingamist ja teeb naha soojaks. Nii tuleks liikuda vähemalt viiel päeval nädalas, et süda saaks piisavalt koormust ja nii keha kui vaim püsiks tervena.

Täidame koolihoovid hoovilastega

Koolid on väga hea koht liikumisaktiivsuse suurendamiseks, kuna õpetajad saavad põimida mängulisi lahendusi ainetundidesse, korraldada õuevahetunde ja innustada lapsi nendes aktiivselt kaasa lööma. Väide, et lapsed ei huvitu õues liikumisest, sest nutiseadmes on neil huvitavam, ei pea tihtipeale paika. Põhjused peituvad hoopis mujal – lastele tasub pakkuda ideid, vahendeid mängimiseks ja palju ruumi ning siis tulevad õpilased hea meelega õuemängude mängimisega kaasa.

„Lapsed tahavad sõpradega koos aega veeta ja täiskasvanutel on võimalus neile mängulisi ja lõbusaid ideid juurde pakkuda. Hoovimängud on selleks suurepärane viis, sest õues tekib liikumine loomulikumalt kui siseruumides ‒ piiranguid on vähem ja sobiv keskkond inspireerib lapsi,“ ütles Tartu Ülikooli liikumislabori juhataja Merike Kull. „Lisaks füüsiliste terviseriskide ennetamisele aitab aktiivne õues mängimine parandada emotsionaalset heaolu, sest selle mõjul vähenevad ärevus, teised meeleoluhäired ja agressiivsus,“ lisas ta.

„Hoovilaste“ kampaanias kaasa lööv endine kiiruisutaja Saskia Alusalu käis ka ise Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis hoovimänge mängimas, et lastega koos aktiivselt aega veeta. „Hoovimängud on ideaalne lahendus tavapärase kehalise kasvatuse tunni või trenni asemel. Neid saab mängida klassikaaslaste, sõprade või terve perega. Ka need, kes ei tunne, et sport neile pinget pakuks, või tunnevad end ebamugavalt oma kehakuvandi tõttu, liiguvad mängude käigus aktiivselt. Loomulikult ei peaks piirduma ainult hooviga, tuleks mõttemustrit muuta ja mõelda, kuidas integreerida rohkem liikumist meie igapäevaellu riigis laiemalt,“ ütles Alusalu.

Eesti Kirjandusmuuseumi teaduri, folklorist Astrid Tuisu sõnul on hoovimänge edasi antud põlvest põlve. „Kull, mädamuna, keerukuju, pallikool, peitus ja teised õuemängud vallutasid Eesti laste südamed juba üle saja aasta tagasi. Tänapäeval, mil üks osa õuemänge unustusse kipub vajuma, saavad just täiskasvanud, nende seas ka õpetajad, oma lapsepõlve lemmikmänge lastega jagada, et rõõmu tuua üha uutele põlvkondadele,“ ütles ta.

Hoovimängudele keskenduva kampaania raames innustab Tervisekassa koostöös Eesti Jalgpalliliidu ja Tartu Ülikooli liikumislaboriga perekondi, koole ning huvikoole mängima hoovimänge ning üheskoos veetma aega värskes õhus. Tervisekassa kutsub üles filmima lühikest videot hoovimängu mängimisest ja kogub jäädvustused kampaania kodulehele teistele inspiratsiooniks. Nii tekib põnev ülevaade eri paikade ja mängude tavadest, mis ühendab naabruskondi, klassikaaslasi ning sõpru. Lisainfot leiab aadressilt www.liigun.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!