Jääaja Keskus aitab koolitunni põnevamaks muuta

15. apr. 2022 Jääaja Keskus - Kommenteeri artiklit
Jääaja Keskus pakub aktiivõppeprogramme igas vanuses lastele ja noortele, alates lasteaiarühmadest kuni gümnaasiumi lõpuklassideni. Foto: Ülle Jukk 

Jääaja Keskus on ainulaadne elamuskeskus terves Baltikumis – meie juures saate tutvuda elusuuruses eelajalooliste loomadega ja kogeda elamuslikku ülevaadet sellest, kuidas on aastatuhandete jooksul kujunenud maailma ja Eesti loodus.

Jääaja Keskus pakub aktiivõppeprogramme igas vanuses lastele ja noortele, alates lasteaiarühmadest kuni gümnaasiumi lõpuklassideni. Õppeprogrammides saavad lapsed kõike oma silmaga näha ning käega järele proovida. Näiteks toimuvad Saadjärve uuringud (suvel parvel või kaldavees, talvel jääl), püütakse ning määratakse selgrootuid ja tehakse palju muud põnevat nii õues kui toas.

Lasteaia ja kooli esimestele klassidele mõeldud õppeprogrammides keskendutakse mängulisele tegevusele. Mängude kaudu õpitakse

  • tundma pinnavorme („Kuidas tekkis kelgumägi?“), 
  • sorteerima ning taaskasutama materjale („Moosipurgi ja paberrulli mitu elu“), 
  • vaatlema loomade kohastumust ilmastikuoludega („Mammutipoiss Äksel tuleb külla“),
  • tundma vee kolme olekut, loomi ning nende elupaiku („Retk lemming Lempsiga“),
  • tundma jääajal elanud loomi ning võrreldakse neid tänapäeva loomadega („Kas mammut on karvane elevant?“).

Vanemate kooliklasside puhul (alates 4. klassist) keskendutakse aktiivõppele, mille käigus läbitakse näiteks teemad:

  • „Jääaeg – Maa arengu lahutamatu osa“ (liustiku teke, maa arengulugu, jääaja elustik ja inimese elutegevus),
  • „Eestimaa looduse lugu – jääajajärgne elustiku areng“ (kliima muutumine, kliimaperioodid),
  • „Liustike pärandus Eestimaa pinnal“ (juhträndkivid, pinnavormid),
  • „Jääajajärgne loodus ja inimene Eestis“ (kliimamuutused Eesti aladel ja looduses, organismide kohastumused, inimasustuse teke),
  • „Kas tunned Vooremaad?“ (pinnavormid, ümbritsev keskkond, Euroopa üks esinduslikumaid voorestikke, positsioneerimine).

2500 ruutmeetrit ekspositsioonipinda on ideaalne koht aktiivõppeprogrammide läbiviimiseks. Jääaja Keskuse õppeprogrammid on loodud selleks, et aidata õpetajat kooliteemade käsitlemisel, kasutades selleks õppevahendeid ja eksponaate, mida õpetajad koolis iga päev kasutada ei saa. Lisaks tavapärasele ekspositsioonile on keskuses praegu avatud kaks ajutist näitust: „Müstiline ürgmeri“ ning „Isad ja pojad“. 

Täpsema info õppeprogrammide ja Jääaja Keskuse kohta leiate www.jaaaeg.ee või info@jaaaeg.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!