Milliseks võid kujuneda Eesti haridussüsteemis?

14. apr. 2022 Marie Sommer õpetaja - Kommenteeri artiklit

Allpool välja toodud tegelased on töötanud Eesti koolis kümmekond aastat, nad on fiktiivsed ja ülepaisutatud isikuomadustega. 

Pehme Piibe

Teda iseloomustavad sõnad „sõbralik“, „armas“ ja „alati abivalmis“. Tema laused on aeglased ja voolavad, kuid sisaldavad endas üldjuhul puhast tõde. Õpilased tahaksid õppimise asemel, et Piibe neile pai teeks ning küpsiseid ja teed tooks, sest tema soojus meenutab vanaema, kes sind külla ootab ja alati sinu jaoks olemas on. 

Piibe on kooli parim klassijuhataja, kes ei lase end hariduses toimuvast häirida, tema naudib ikka kevadet ja linnulaulu. Ta on mõnikord hajameelne, kuid saab selle andeks, sest ta on ju „meie Piibe“. 

Kibestunud Kaire

Tema terav keel võib nii mõnigi kord sügavaid haavu hinge jätta, kuid kogenud kolleegid juba teavad, et Kaire on vaid kibestunud, sest ei lahkunud koolist siis, kui rahvas veel plaksutas. Ta on täielikult kõigi uuenduste vastu ega andnud distantsõppel pea ühtegi tundi internetis, sest nii ei saa ju õppida ega õpetada. 

Mõnikord tuletavad vilistlased Kairele meelde aegu, mil ta oli noor ja lausa staarõpetaja, kelle tunnid olid paremad kui „Kreisiraadio“ sketšid. Kaire igatseb neid aegu ja vaikselt kahetseb enda väljaütlemisi. Sügaval sisimas armastab ta enda ainet ja õpetamist. 

Muhe Mihkel

Igal aastal valivad õpilased Mihkli aasta õpetajaks ja poisid on temast vaimustuses, sest temaga saab loba ajada. Pole kahtlustki, et tegemist on oma ala profiga, kes oskab nii õpetada kui kasvatada. Mõnikord tundub see viimane tal isegi paremini välja tulevat, sest eks õpetamise juurde kuulub ka tööde koostamine, parandamine ja aruandlus – seda Mihkel veel omaks võtnud pole. Tema moto kõlab: miks teha rohkem, kui saab teha just nii palju, kui vaja. Ta lisab kollektiivi oma väikse vimka ja on igal jõulupeol staar. 

Tuulispask Tuuli 

Ega keegi teagi täpselt, mitu projekti Tuulil parasjagu käsil on. Arvatavasti ei tea ta ise ka, millele on nõusoleku andnud. Ta on kolleegidele parim kamraad, kelle peale saab loota, kui on vaja ekskursioonile minna, kuid kellele tuleb saata vähemalt viis meeldetuletust, sest Tuuli kipub unustama. Mõnikord unustab ta end klassi ette rääkima ja hoolimata sellest, et kell helises juba viis minutit tagasi, räägib ta lõpuni ja lahkub siis nagu tuulispask.

Võimukas Virve

Me kõik oleme Virvega nugade peal olnud, kuid see on normaalne, sest see on ju Virve. Teda iseloomustavad täpsus ja kiirus. Kiirusega seoses teeb ta vigu, sest on ju ka inimene, kuid kahjuks ei kipu neid tunnistama. 

Aastate jooksul pole üle tema huulte tulnud sõna „vabandust“, kuid tema pilgust võib seda mõnikord välja lugeda, kui hoolikalt vaadata. Ta on suurepärane tähtaegadest kinnipidaja ja tänu temale saavad asjad õigeks ajaks tehtud, sest koolis pole laisklemisele kohta. Iga kolleeg on korra mõelnud, et tahaks Virve olla, sest tema poisipea ja range olek on midagi, mida igaüks endale lubada ei saa.

Ülevoolav Ülle

Ta hääl on liiga vali ja tema väljaütlemised jätavad mõnikord mulje, et ta alles hakkas koolis tööle, kuid on olnud siin juba aastaid. Ta võib olla ülemeelik ning stressirohketel aegadel tundub ta mõnda kolleegi häirivat, sest eestlane tahab vaikselt tööd teha ja kannatada, kuid Ülle ei lase. 

Klassi ees on Ülle omas elemendis ja annab endast kõik ja rohkemgi veel, kuid ta teab, et peab valvas olema, et end tühjaks ei vallatle. Nende aastate jooksul on paljud kolleegid koolist lahkunud, kuid Üllel pole seda mõtet pähegi tulnud, ja arvatavasti ei tule ka, sest tema saab hakkama – ei ole see palk nii niru midagi, kui vabalt võtta. Eks Ülle kena päevitust ja head tuju hoia üleval ka iga-aastased reisid soojale maale ja musu kingitud uus Mersu. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!