Nukitsa auhinna võitjad on selgunud

3. apr. 2022 Eesti Lastekirjanduse Keskus - Kommenteeri artiklit

Lapsed valisid Nukitsa konkursil Eesti parima kirjaniku ja illustraatori. Iga kahe aasta tagant toimuv Eesti Lastekirjanduse Keskuse lugejaküsitlus leidis sel aastal aset juba 16. korda ning oma lemmikute poolt andis raamatukogudes ja veebis hääle 5277 noort lugejat vanuses 6–13 aastat.
Nukitsa konkursi eesmärk on tunnustada meie lasteraamatute autoreid ja kirjastajaid ning populariseerida lugemist. Lapsed tegid oma valiku 2020. ja 2021. aasta jooksul ilmunud lasteraamatute hulgast. Eelvalikusse kuulus sada teost. Kirjanikelt võistlesid algupärandid, illustraatorid astusid võistlustulle aga ka tõlkeraamatutele tehtud piltidega.

Noorte lugejate lemmikkirjanikuks osutus ülekaalukalt Janno Põldma ja parimaks illustraatoriks Heiki Ernits. Võidu tõi neile 2021. aastal kirjastuse Tammerraamat välja antud „Leiutajateküla lood“. Teisele kohale tuli kirjanike arvestuses Kadri Hinrikus raamatuga „Taks ja Dogi“ (Tammerraamat) ning kunstnike hulgas Made Balbat piltidega Lewis Carrolli raamatule „Alice Imedemaal“ (Pilgrim). Kolmanda koha vääriliseks hääletasid lapsed Triinu Laane ja Marja-Liisa Platsi „Luukere Juhani juhtumised“ (Päike ja Pilv). Võitjad saavad auhinnaks Nukitsa pronkskuju ja rahapreemia.

Triin Soone: „Nukitsa auhind on eriline, sest siin valivad auhinnasaajad lapsed ise ja me näeme, millised lood ja pildid neile meeldivad. Tänu rahvaraamatukogudele on otsustajate ringi haaratud noored raamatusõbrad üle Eesti. Võitjad Janno Põldma ja Heiki Ernits on Lotte lugudega võitnud jäägitult laste südamed, sest mõlemad autorid viivad koju juba mitmenda Nukitsa pronkskuju. Ja see on tore, sest tänapäeva lastekirjanduses pole just palju nii tugevaid karaktereid. Samas on suur rõõm, et tippu on jõudnud ka uued tegijad.“

Nukitsa konkurssi korraldab Eesti Lastekirjanduse Keskus koostöös Eesti raamatukogudega alates 1992. aastast iga kahe aasta tagant. Varasemate laureaatide hulka kuuluvad näiteks kirjanikud Andrus Kivirähk, Ilmar Tomusk, Kristiina Kass ning kunstnikud Hillar Mets, Heiki Ernits, Edgar Valter jt.
Vaata ka, kuidas läks teistel lastekirjanikel ja illustraatoritel. 

Kirjanike edetabel.

Kunstnike edetabel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!