Ootame noori oma kooli ja kodukohta paremaks muutma

8. apr. 2022 Maarja Hallik, „Proovikivi“; Minna Harjo, siseministeerium; Riin Luks, Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus - Kommenteeri artiklit

Konkursid „Koos suudame“ ja „Järgmine samm“ annavad noortele ja lastele võimaluse panustada oma kogukonna, sh kooli ilusamaks ja paremaks muutmisse.

Just lapse- ja noorukieas pannakse alus osaluskultuurile, kodanikuaktiivsusele ja ettevõtlikkusele. Kui noored saavad osaleda kogukonna tegevuses, oma ideid ellu rakendada ja otsuste tegemisel kaasa rääkida, kujuneb neis arusaam, et nad on olulised, saavad midagi mõjutada või ära teha. 

Noorte ja laste kaasamiseks on palju võimalusi. Näiteks ühiskonnaõpetuse tundides saab õppida tegutsemise, eluliste ja kogukonda kaasavate projektide kaudu, nagu on kirjutanud ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse didaktik Mare Oja (vt ÕpL, 23.03.2018). Koolis ja noortekeskuses saab küsida laste ja noorte arvamust, lastes neil välja pakkuda lahendusi probleemidele, rakendades kaasava eelarve põhimõtteid või korraldades projekte või projektipõhist õpet kogukonnas. Eesti õpetajad ja noorsootöötajad on selles juba praegu tublid – huvi laste ja noorte kaasamise ja kodanikuaktiivsuse toetamise vastu on olemas. 

Huvi kooli ja kodukoha arendamise vastu on suur

Näiteks haridusalgatuses „Proovikivi“ on osalenud praeguseks 64 õpetajat ja noorte juhendajat, kes on proovinud rakendada õpilasi kaasavat projektipõhist õpet. Julia Smirnova, Kohtla-Järve Maleva Põhikooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja, kirjutab: „„Proovikivi“ programmis viisime 7.–8. klassi õpilastega ellu suuremahulise projekti „Maailmamuutjad“ või „Changemakers“. Keskendusime kahele teemale: „Kas jäätmeteta elustiil on võimalik?“ ja „Mida teha selleks, et ühiskond oleks sidus?“. Õpetaja Merlin Jalajas Tallinna Kristiine Gümnaasiumist osales 2021. aasta kevadel koos oma 6. klassiga „Proovikivi“ tulevikuhariduse väljakutses, milles said õpilased välja öelda, kuidas nad tunnevad end eri õppeainete tundides ning mida soovivad teha, et need oleksid paremad. Sel kevadel on noored ja nende juhendajad oodatud osalema siseministeeriumi ja „Proovikivi“ korraldataval konkursil „Koos suudame“.

Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus on noorte ideid toetanud üle-eestiliste noorte omaalgatuskonkurssidega: aastatel 2016–2020 Euroopa Sotsiaalfondi rahastatud programm „Nopi üles“, lühikonkursi „PickUp“ Briti ja lõimumise eri ning „Tulevik on täna“ jms. Tänavu on noorte jaoks avatud konkurss „Järgmine samm“, mida rahastavad HARNO ja HTM. Konkursid on tõestanud, et noored märkavad kitsaskohti ja on valmis neid projektide toel leevendama. Ideid on esitatud rohkem, kui eelarves on olnud raha nende realiseerimiseks. Kui „Nopi üles“ toel õnnestus toetada üle 250 projekti, siis näiteks „Tulevik on täna“ keskkonnateemalise konkursi toel rakendati ellu kaheksa ideed, kuid 17 jaoks raha ei jagunud. Konkursi „Järgmine samm“ esimesse vooru esitati 101 ideed, millest toetust sai 30. Noortele on oluline toetatud kogemus ning iga konkursi puhul on sellega arvestatud: kaasatud mentoreid, pakutud nõustamist, koolitusi jms. See annab noorele julgust oma idee esitada ja ellu viia ka siis, kui see on tema jaoks uus kogemus. 

Noorte osalust ja ettevõtlikkust toetavad veel mitmed algatused. Näiteks Eesti Koostöö Kogu kaasava eelarvestamise projekt koolides, Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse projektikirjutamise valikaine, MTÜ Mondo valikaine „Globaliseeruv maailm“, vabaühenduste liidu loodud „Kogukonnapraktika“ programm, „Ettevõtliku Kooli“ programm jt. 

Mis on kõige olulisemad teemad?

Osalust ja omaalgatust edendades on vaja mõelda, missuguseks me oma ühiskonda ja elukeskkonda soovime kujundada, mis on meie ühiskonna alusväärtused ja uskumused, kokkulepped ning eesmärgid, missugune on meie tegude ja otsuste mõju teistele inimestele ja loodusele (vt nt Eesti 2035 ja ÜRO kestliku arengu eesmärgid). 

Eesti ettevõtja Martin Villigu üleskutse. Milliseid elulisi probleeme saaksime veel noortele pakkuda, et nende õppimist ja arengut toetada?
Allikas: https://bit.ly/3wZqZCX
     

On vaja leida efektiivseid lahendusi prügi tekke vähendamiseks ja selle sorteerimiseks, edendada tervist toetavaid elustiile, muuta linnad keskkonnasõbralikumaks, tagada Eesti energiajulgeolek jpm. Väljakutseid on toonud esile nii ettevõtjad kui MTÜ-d. Hiljuti küsis ettevõtja Martin Villig oma Facebooki seinal, mis oleks, kui 10% IT-inimestest koliks maale elama. Kuidas saaks noored õppetöö raames selle väljakutsega tegeleda? Isegi kui nad seda väljakutset ära ei lahenda, saavad nad koos teistega mõelda probleemide algpõhjustele ja võimalikele lahendustele.

Noorte omaalgatuse projektid on hea võimalus lõimida õppeaineid ja siduda õppimist päriseluga. Koolis ja noortekeskustes saab omaalgatuste ja kaasava lähenemise raames käsitleda  olulisi ühiskondlikke teemasid ja arendada kriitilist mõtlemist, konfliktide lahendamist jpm. Üks hea näide kriitilise mõtlemise arendamisest on ajalooõpetaja ja Tallinna Ülikooli magistrandi Uku Valneri läbi viidud projektipõhine õpe sel kevadel, kus noortega vaadeldi kriitiliselt meie ühiskonna nähtusi, tuues paralleele Vana-Roomaga. Õpilaste projekti väljundina valmis näitus, mille olulisim eesmärk on panna inimesed keeruliste ühiskondlike teemade üle arutlema. Loe lisa ja vaata videot. Noorte osalusest on artikleid ka HARNO blogis (loe siit ja siit).

Kokkuvõtteks

Noortel ei pruugi olla palju elukogemust, kuid nad toovad kogukonda uut energiat ja ideid. Osaledes saavad nad elulisi õppetunde suhtlemise, teistega arvestamise, oma arvamuse väljendamise, organiseerimise ja palju muu kohta.. Õpitakse tunnetama oma kohta ja toimevõimet. Kui soovime, et meil oleks tervem ja jätkusuutlikum ühiskond, siis on vaja laste ja noorte (aga muidugi ka täiskasvanute) osalust ja kaasatust teadlikult edendada. 


Konkurss „Järgmine samm“

Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus kutsub HTM-i ja HARNO toel 7–26-aastasi noori osalema omaalgatuskonkursil „Järgmine samm“, kuhu oodatakse ideid kuni 18. aprillini. Fookuses on vaimse tervise, digi- ja rohepöörde ning Ukraina ja kohalike noorte koostöö võimalused kohalikul tasandil. 

Juhend, lisainfo ja taotlusvorm: https://ank.ee/jargminesamm.

Konkurss „Koos suudame“ 

Siseministeerium kutsub koostöös „Proovikivi“ algatusega 6.–12. klassi noori osalema konkursil „Koos suudame“. Julgustame õpilasi tegema koostööd nii omavahel kui ka kohaliku kogukonnaga (koolipere, sinu kodukoha kogukond jne) või mõne organisatsiooniga. Esita oma projekt hiljemalt 2. maiks. 

Loe lisa siit: https://www.teeviit.ee/koos-suudame/


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!