Siiruviirulisele Sibulateele tarkust koguma

25. apr. 2022 Sibulatee võrgustik - Kommenteeri artiklit

Peipsi ääres lookleval Sibulateel on kihiti koos mitu eripärast kultuuri. Ehkki turismipiirkond pole suur, jagub siin avastamist nii palju, et ühest päevast jääb vaat et väheks. Märksõnadena võib nimetada piki järvekallast kulgevaid vanausuliste külasid, baltisaksa pärlit Alatskivi lossi, vadja keelega lähedast Kodavere murrakut ning kuulsaid kultuuritegelasi Juhan Liivi, Eduard Tubinat ja Anna Haavat.

Alatskivi loss koos Tubina muuseumiga asub Alatskivi südames. Uhke valge loss pakub vaatamiseks ja kogemiseks ehedat baltisaksa mõisakultuuri, mõisateenijate vahakujude näitust ning helilooja Eduard Tubina elu ja loomingut tutvustavat väljapanekut. Samuti asub lossis keraamikakoda, kus külastajad saavad juhendaja käe all ise savist esemeid voolida. Alates 2022. aasta suvest on lossi juures avatud vastrenoveeritud tallihoone ühes mõisa majandamist tutvustava ekspositsiooniga. Õpilasgruppidele pakub lossi restoran erimenüüd.

Peipsimaa külastuskeskus asub Peipsi-äärses ridakülas Kolkjas. Keskuses on Sinilniku töökoda, mille kangatrüki õpitubades saavad osaleda ka lapsed. Lubokiõues saab tuttavaks traditsioonilise huumorižanriga ning trükipressil trükitakse lubokilehti. Sigurimuuseumis kuuleb lugusid sigurikasvatusest Peipsimaal. Galeriis asuv näitus „Ikooni sünd“ räägib puunikerdatud ikooni valmistamisest. Laste päralt on ka keskuse hoov, et seigelda Rääbu mängus ja tutvuda ühe ridaküla majapidamisega õige lustlikul moel. Keskuses töötab kohvik ja käsitööpood.

Palal asuv Kodavere pärimuskeskus loob uut sisu unikaalse arhitektuuriga Pala vallamajale. Keskus korraldab pärimuskultuuri kontserte, koolitusi, õpi- ja töötubasid ning retki ümbruskonna pärimuspaikadesse. Keskuses saab tutvuda väljapanekuga Kodavere kihelkonna valdade ja vallamajade ajaloost ning kohalike meistrite käsitöönäitustega. Keskuses on ka Kodavere murrakule pühendatud väljapanek „Kodavere keel eile ja tänä“ ning luuletaja Anna Haava mälestustuba.

Juhan Liivi kodutalus tegutsev Liivi muuseum pakub väga eripalgelisi haridusprogramme igas vanuses külastajatele. Väliekspositsioon toimib omamoodi vabaõhumuuseumina, kus on võimalik Liivide kodu näitel tutvuda vana aja eluolu ja rahvakommetega. Püsinäitus „Oleksin ma luuletaja“ võimaldab süveneda Juhan Liivi elusse ja loomingusse. Muuseum pakub ka Kodavere murrakut tutvustavaid programme ja õpitubasid. Nutiseadmega saavad lapsed läbi teha haarava rännaku luuletaja eluteel.

Täpsemat infot leiab Sibulatee ja külastuskohtade kodulehtedelt. Ühisprogrammide võimalustega saab tutvuda sibulatee.ee/klassiekskursioonid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!