Solaride lõi inseneride puuduse leevendamiseks käed „Tagasi kooli“ programmiga

12. apr. 2022 - Kommenteeri artiklit

Päikeseauto loomisest välja arenenud haridusprojekt Solaride annab koostöös „Tagasi kooli“ programmiga 2023. aasta lõpuks kokku sada külalistundi, et populariseerida inseneeria- ja tehnoloogiaharidust.

OSKA uuringu kohaselt jääb lähiaastatel Eestis 2/3 inseneridest puudu ning ülikoolilõpetajad katavad vaid 1/3 töötleva tööstuse tuleviku tööjõuvajadusest. Suurim langus on tabanud just tehnika, tootmise ja ehituse õppesuundasid ning kuidagi tuleb noortes nende erialade vastu huvi tekitada. Vastasel juhul tõmmatakse töötleva tööstuse arengule paratamatult pidurit, sest inimesi ja oskusi ei jagu.

„Tehnikaerialad pole noorte seas populaarsed ning sageli ei kujuta õpilased täpselt ette, mida inseneeria ja tehnoloogia erialade omandamine tähendab. Läbipaistvust on juurde vaja ning Solaride’i külalistundides me seda muret lahendamegi. Räägime noortele, mida inseneriamet endast kujutab, ning innustame neid valima teadlikumalt, et tuleviku tööjõupuudust leevendada,“ ütles Solaride’i projekti eestvedaja Marten Vainult.

Teadlikumate valikute tegemise eest seisab ka „Tagasi kooli“ programm, mistõttu otsustasid sarnase eesmärgiga haridusprojektid külalistundide korraldamisel jõud ühendada. Üheskoos pannakse rõhku sellele, et noortel oleks tänapäeva töövõimalustest ülevaatlik info.

„Tagasi kooli“ missioon on tuua kohtumised töömaailmaga iga Eestimaa õpilaseni. Praegu valitseb noorte seas ka kooli lõppedes palju segadust, erialavalikuga seotud kõhklusi ja kahtlusi, mida saab ennetada,“ rääkis projekti vajalikkusest „Tagasi kooli“ tegevjuht Teibi Torm.

Ta lisas, et noorte teadlikkus, mida üks või teine amet endast kujutab, aitab neil läbimõeldud otsuseid teha. „Lõime Solaride’iga käed, et noored saaksid inseneeriaga lähemalt tutvust teha ja huvilised leiaksid endas kindlust just sellel teel jätkata,“ sõnas Torm.

Tunde annavad Solaride’i liikmed üle kogu Eesti ning üks külalistund kestab 45 minutit. Selle aja jooksul tutvustatakse noortele, mida kujutab endast inseneriamet, miks ja kuhu seda õppima minna ning kuidas saab Solaride’ist inseneeriaalast kogemust hankida. Põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastel on võimalus esinejatega samastuda, sest inspiratsioonikohtumised on sihtrühma arvesse võttes noortelt noortele. Lisaks saavad õpilased küsimusi esitada.

Solaride’i külalisesineja saab iga õpetaja oma klassi ette kutsuda siin. Tunni kategooriaks tuleb valida „minu töö“ ja pealkirjaks märkida „Solaride: kuidas saada inseneriks?“.

Solaride on haridusprojekt, mille raames ehitatakse maailma tippülikoolide konkurentsis võistlev päikeseauto, mis pannakse proovile Austraalias päikeseautode maailmameistrivõistlustel Bridgestone World Solar Challenge.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!