Arhitektuurimuuseum õpetab linnaruumi tundma

6. mai 2022 Epp Alatalu Eesti Arhitektuurimuuseumi kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit
Arhitektuurimuuseumi tasub külastada igas vanuses külastajal, nii tallinlasel kui kaugemalt tulnul. Väga hästi sobib muuseum (täiskasvanute) keeleõppeks ja siinses linnamaastikus orienteerumise õppimiseks. Foto: Eesti Arhitektuurimuuseum

Arhitektuurimuuseumis saab õppida linnaruumi tundma ja ehitusmaterjale valima, näha eeskätt ilusat arhitektuuri ning Eesti professionaalse arhitektuuri lugu. Kooliaasta vältel toimuvad näitustega seotud haridusprogrammid, koolivaheajal linnalaagrid, suvel aga soovitame külastada näitust koos pere või sõpradega. 

Sel suvel ootab uudistajaid fotokollektsionääri ja fotoraamatute autori Aare Olanderinäitus „Linnapilt. Tallinna, Tartu ja Pärnu peatänavad“.

Muuseumikülastuse soovitused

Päris esimesel külastusel tasub uudistada muuseumi püsinäitusel olevaid makette. Kui päriselus on väga raske saada ülevaadet majast kui tervikust, siis maketid on nagu nukumajad, mille abil saab aimu nii hoone mahust kui vormist. Arhitektuurimuuseumi kogus on 260 maketti, osa neist on väljas püsinäitusel „Elav ruum“. Muuseumikogu vanimad maketid on Tallinna Kaarli kiriku katusekonstruktsiooni mudel (Rudolf Bernhard, 1862?) ja Tallinna sadama elevaatori makett, mis valmis 1900. aasta Pariisi maailmanäituseks. 1920.–1930. aastate makettidest on üks põnevamaid Tallinnas Roosikrantsi tänava ja Pärnu maantee nurgal paikneva klinkertellistest äri- ja eluhoone (Robert Natus, 1935) makett, mis on püsinäitusel ka väljas.

Aga tasub uurida ka Mustamäe I mikrorajooni (Voldemar Tippel, Toivo Kallas, Liidia Pettai, 1961) maketti, uusim makett näitusel on Tallinnas Niine 11 asuv elumaja (Kuu arhitektid, 2014).

Muuseumil on ka viis esimest sõrmedega vaatamiseks mõeldud maketti. Meie arhitektuuripärlite – Tallinna lauluväljaku, Soorebase elektrimasti, Pärnu rannahoone, Rapla KEK-i ja Rotermanni kvartali laudsepatöökoja – kombatavad maketid valmisid eeskätt nägemispuudega külastajale mõeldes.

Ka igas vanuses uudishimulikele mõeldud püsinäitusel „Uuri ruumi!“ Rotermanni soolalao võlvkaartega keldris võib muuseumisõltuvuse saada. „Uuri ruumi!“ pakub elamusi eri meeltele, suunates kõiki huvilisi arhitektuuri nii nuusutama, katsuma kui kogu kehaga kogema. 

Suve soovitused

Sel suvel ootab uudistajaid fotokollektsionääri ja fotoraamatute autori Aare Olanderinäitus „Linnapilt. Tallinna, Tartu ja Pärnu peatänavad“, mistoob vaatajani nende linnade kesksete tänavate ja väljakute muutumise viimase pooleteise sajandi jooksul – alates ajast, mil fotograafid jäädvustasid esimesed meieni jõudnud linnavaated. Nii Tartus kui ka Pärnus (vähem ka Tallinnas) muutsid 1941. ja eriti 1944. aasta sõjapurustused neid piirkondi pea tundmatuseni. Seega peaks näitus külastajatele pakkuma tublisti avastamisrõõmu.

Näitus muuseumi galeriikorrusel „Rutiin ja plahvatus. Siim. Kreis. Ausing“ on arhitektide Andres Siimu, Hanno Kreisi ja Kristel Ausingu loomingust. Arhitektuuristuudio Siim & Kreis sai kiirelt edukaks ning noortest arhitektidest oma põlvkonna legendid. Praeguseks meie seast lahkunud Hanno Kreis ja Andres Siim kuulusid 1980. aastatel karjääri alustanud eesti arhitektide põnevamate esindajate hulka – neil oli siinse arhitektuurikultuuri uuendajatena suur roll.

Kollektiivi tuntumad tööd on Paul Kerese monument, Nissani keskus, Jõelähtme golfiklubi ja Tallinna kohtumaja. Neist Nissani keskus ja Jõelähtme golfiklubi pälvisid Kultuurkapitali aastapreemia. Näituse jaoks valmib arhitektide loomingu paremikku koondav kataloog.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!