EL keskendub roheülemineku ellurakendamiseks kutseoskustele 

13. mai 2022 Nicolas Schmit, Euroopa Liidu tööhõive ja sotsiaalõiguste volinik; Margaritis Schinas, Euroopa Komisjoni asepresident euroopaliku eluviisi edendamise alal - Kommenteeri artiklit

Praegusel raskel ajal on Euroopa Liit pühendunud Ukrainast sõja eest põgenevate inimeste toetamisele nende Euroopa tööturule integreerimisel, kui nad seda soovivad. EL ja liikmesriigid on valmis selgitama välja inimeste kvalifikatsiooni ning neid aitama, et nad saaksid läbida kutseõppe ja koolituse ning leiaksid endale praktika- ja töökoha. 

Samal ajal oleme kõik ühel nõul, et kliimaneutraalsuseni tuleb Euroopas ja maailmas jõuda kiiresti. See nõuab suurt pingutust kodanikelt, ettevõtetelt ning mõnel juhul ka tervetelt tööstusharudelt. Samuti tähendab see, et paljud töötajad peavad vahetama elukutset ja liikuma traditsioonilisest fossiilsetel kütustel põhinevast tööstusest tärkavatesse rohelistesse sektoritesse ning rohelistesse ametitesse kõigis sektorites, kus seisame silmitsi tööjõu nappusega. 

Eeldatavasti loob Euroopa roheline kokkulepe 2030. aastaks näiteks Euroopa Liidu ehitussektoris 487 000 uut töökohta. Nendest pea 70% on mõeldud füüsilise ja vaimse töö oskustöölistele, kellel tavaliselt on kutsehariduse ja -koolituse (VET) taust. 

Tänu tihedatele sidemetele tööturu ja töökohapõhise õppega saab VET aidata töötajatel uues rohetehnoloogias ümber õppida ja ühelt töökohalt teisele suunduda. 

Komisjon aitab liikmesriikidel nende VET-süsteeme kohandada, et need vastaksid paremini roheülemineku vajadustele. Üks näide on Erasmus+ toetused, mis aitavad rajada kutsehariduse tippkeskusi. Need toovad kokku laia valiku kohalikke partnereid, et arendada oskuste ökosüsteeme, panustades nõnda regionaalarengusse. Juba valmib roheinnovatsiooni Euroopa VET-tippkeskuste platvorm GREENOVET, Euroopa roheliste linnade platvorm EPLUG ja rohemajanduse professionaalne tippkeskus 3LOE.

Pact for Skills ehk oskuste pakt on teine viis, kuidas komisjon ettevõtteid ja töötajaid rohe- ja digiüleminekuks ette valmistada aitab. Pakkudes kõigile partneritele foorumit, kus arutada praeguseid ja tulevasi vajadusi oskuste järele ning sõlmida partnerlussuhteid, toimib pakt kui Euroopa talendipakkumise ja -nõudluse vahendaja. Nüüdseks on enam kui 600 organisatsiooni lubanud pakkuda õigeid oskuseid enam kui kuuele miljonile inimesele, ja see on alles algus.

Meie eesmärk aastaks 2030 on, et igal aastal osaleks 60% kõigist EL-i täiskasvanutest koolitustel. Liikmesriigid saavad kasutada EL-i raha, et investeerida hariduse ja koolituste kõrval ka tööjõu oskuste ümberõppesse ja täiendamisse. Eestis on Euroopa Sotsiaalfond kaasrahastanud õpipoisiprogramme ehitussektoris, kus suurte ehitusettevõtete ja -organisatsioonide, nt Eesti Ehitusettevõtjate Liidu ja Eesti Tööandjate Keskliidu eksperdid aitavad koolidel välja töötada ehitusalade kutseõppeprogramme.

16.–20. maini tähistatakse kõikjal Euroopas kuuendat korda iga-aastast Euroopa kutseoskuste nädalat. Vaata meie kodulehelt, kuidas liituda ning mida kutseharidus ja -koolitus teile pakkuda saavad. Aega pole raisata!


Kutseoskuste nädala raames toimub Eestis 19. mail Oskuste Öö. Selle kohta vt infot kutseharidus.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!