Kas mitmekesi jagati ühe karu nahka? 

20. mai 2022 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit
Annika Poldre.

Väga mõistetav oli Liina Kersna murelik jutt 2021. aastal sügisel uue kooliaasta alguses – koolides nakkuse leviku ohjeldamisel on puhas õhk klassiruumides ülioluline. Sestap tundus loomulik ministri soovitus omavalitsustele riigieelarvest lisaraha eraldamisel kasutada seda haridusasutustes õhu parandamiseks. 

Kuid see soovitus haihtus nagu puhas õhk pandeemia ajal. Kui raha oli jagatud, teatas Eesti Linnade ja Valdade Liit, et omavalitsustes saab investeeringutoetuse abil tehtud palju vajalikku. Kui vaadata, mida kõike toetusrahaga tehti, siis võib selle jutuga nõustuda. Ainult et kuhu siis kadus selle raha eraldamisel haridusministri soovitus? Võib-olla said ministeeriumid ja ministrid (või ametnikud) algusest peale riigieelarvest eraldatud lisamiljonite kasutamisest erinevalt aru. 

Kas oli teede ehitamine ja parandamine riigihaldusministrile, kes raha otstarbeka kasutamise üle rõõmustas, südamelähedasem kui koolimajade ventilatsiooni tõhustamine? Ehk oli koolihoonetes ventilatsiooni paremaks muutmine üksnes haridusministri soolosoov? 

Mida mõeldi valitsuses selle raha eraldamisel ja jagamisel: kas haridusasutustele või igasuguste murede lahendamisele?

Miks ei läinud sellest rahast rohkem koolide ventilatsiooni heaks ajal, mil koolihoonete puhtast õhust räägiti kui laste tervise ja õppetöö olulisest mõjutajast? Ehk rehkendati omavalitsustes, et raha saab ventilatsioonisüsteemide ehitamiseks liiga vähe? Või lummas lubadus, et tuleb eraldi toetusmeede haridusasutustele? 

Võib-olla polegi enamikus kooliruumides õhuga lood halvad? Kui nii, siis ei peaks aga tõele vastama uuring, millele toetudes teatas haridusminister möödunud aastal, et 250 kooli- või lasteaiahoone ventilatsioonisüsteem vajab kindlasti ajakohastamist. 

Pärast raha jagamist võiks nüüd ehk arvata, et koolimajade ventilatsiooniga on meil juba (või peagi) üldjoontes hästi või vähemasti palju parem, kui oli varem. Kümmekonnas koolimajas on õhk varasemast puhtam, ülejäänutes aga nii hea, et selleks soovitatud raha sai kasutada mujal. Pealegi pole soovitus üldse mitte kohustus. Seda enam, kui rahandusministeeriumi arusaamise järgi jagati raha tööhõive ja majanduse edendamiseks. 

Ja muide, räägitud on peamiselt omavalitsuste halduses olevate koolihoonete ventilatsioonist, kuid meil on ka riigikoolid, sh üldharidus-, kutse- ja kõrgkoolid. Kui tuleb uus viirusepuhang (kolm korda ptüi!), räägime jälle puhtast õhust. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!