Klassijuhataja võidab usalduse inimlikkusega

6. mai 2022 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit

8. oktoobril leiab aset kümnes aasta õpetaja gala.
Kuidas on läinud varasematel laureaatidel?


Põltsamaa Ühisgümnaasiumi võõrkeelte õpetaja Kadi-Ly Jaansalu pälvis aastal 2018 aasta klassijuhataja tiitli. Sel õppeaastal on tema juhatada 5.c klass. 

Kadi-Ly Jaansalu soovitab alustavale klassijuhatajale: tuleb õppida ennast kodus tööst välja lülitama. Foto: erakogu

Kas ja kuidas see tunnustus muutis teie elu või tööd klassijuhatajana?

Minu elu ja tööd klassijuhatajana see tunnustus üldjoontes ei muutnud. Ent tutvusringkonnas tuletatakse päris palju meelde, et mul on selline tiitel. Kui sain uue klassi, siis lapsed teadsid ja mainisid seda samuti. Üldiselt ma tähelepanu ei armasta, minu töösse lähenemine pole tunnustuse tõttu muutunud ja seega olen päris rahul, et aina vähematel inimestel see meelde tuleb. 

Üha rohkem räägitakse noorte sotsiaalsetest pädevustest ja vajadusest neid koolis omandada ning selles on suur roll klassijuhatajal. Kuidas aitate teie oma õpilastel sotsiaalseid pädevusi omandada või arendada?

Sotsiaalsete pädevuste arendamiseks peab tegema tööd järjepidevalt. Esiteks lepime klassis kokku käitumisreeglid, mida soovime, et kõik järgiksid. Meil on praegu selleks VEPA visioon, mille poole püüdleme. Kõik suhteprobleemid või arusaamatused arutan asjaosalistega läbi, vajadusel kaasan sotsiaalpedagoogi ja kindlasti lastevanemad. Kõik, mis lapsel südamel, saab ta ära rääkida. Alati lahendame olukorra nii, et lõpus palutakse vabandust ja minnakse lahku sõpradena. 

Korraldan temaatilisi tunde, kus vaatluse all on kindel teema või probleem. Õpilastel on võimalus oma arvamust avaldada, oleme teemade arutamisel ausad. Ainetunnis on suur rõhk koostööl: rühma- ja paaristöödel, et saaks harjutada suhtlusolukordi eri isiksusetüüpidega. 

Klassi ürituste korraldamisel löövad õpilased kaasa, organiseerivad tegevusi. Tegevuste korraldamisel on meil demokraatlik lähenemine, valime välja huvipakkuvad tegevused või teemad ja hääletame. Enamus otsustab. 

Millised on klassijuhataja kõige olulisemad rollid?

Klassijuhatajal on väga palju rolle. Esindaja, infovahendaja, asjaajaja, juhendaja ja nõustaja – need rollid on tänapäeva klassijuhatajale omistatud näiteks tööjuhendiga. Ühe koolipäeva jooksul on klassijuhataja paljudes teisteski rollides: organiseerija, toetaja, inspireerija, suunaja, julgustaja, ärakuulaja, saladuste hoidja, eestvedaja ja taganttõukaja, lohutaja, lepitaja, läbirääkija, asendusvanem jne. Klassijuhataja kõige olulisemad rollid on olla toetaja, ärakuulaja, lohutaja, inspireerija ja julgustaja. 

Klassijuhataja peab pakkuma lapsele turvatunnet, laps peab teadma, et on keegi, keda saab usaldada ja kes tema mure(d) ära kuulab ning nõu annab ja aitab. Klassijuhataja peab andma lastele ise eeskuju, olema tegus, lööma kaasa kooli üritustel ja kaasama lapsi ise kaasa tehes. Kunagi ei ole toiminud põhimõte „Käige minu sõnade, mitte tegude järgi!“. Tulemused tulevad, kui läheneda sellele vastupidiselt. 

Kuidas võidab klassijuhataja laste usalduse?

Klassijuhatajal on usalduse võitmiseks ainult üks võimalus: olla inimlik. Olla heatahtlik, aus ja õiglane, vastutulelik. Ei tohi karta jääda iseendaks, peab tunnistama oma eksimusi ja olema valmis nende pärast vabandama ning vigadest õppima. Keegi pole täiuslik, kõik, kaasa arvatud klassijuhataja, on inimesed. 

Tuleb kinnitada oma eeskujuga, et eksimine on inimlik, lubatud ja täiesti normaalne. Ei saa jätta muljet, et maailm ongi ideaalne, kus keegi ei eksi või et täiskasvanu ei pea kunagi vabandama. Loomulikult tuleb vastukaaluks olla ka järjepidev nõudmistes, samuti sõnapidaja. Stabiilsus ja turvalisus, teadmine, et saladus jääb saladuseks, on õpilaste jaoks olulised.

Mida peab klassijuhataja oskama teha selleks, et kujuneksid head suhted ja koostöö lastevanematega?

Esmajoones peab olema diplomaat, samas tuleb kõigest olulisest, ka probleemidest, ausalt rääkida. Väga oluline on lastevanematega suhtlemisel jääda hinnanguvabaks ja rahulikuks. Tuleb leida igaühega suhtlemiseks sobiv keel, sõnavara ja kanal. Heade suhete kujunemisele aitavad kaasa ühisüritused, lastevanemate kaasamine kooliellu. Peab leidma muidugi tasakaalu, et vanemaid liialt ei koorma, aga siiski pakkuma neile alati võimaluse kaasa lüüa. 

Kiitus on kõige alus, vestlust tuleb alati alustada heast. Probleemi korral peab näitama, et õpetajale on oluline jõuda lahenduseni ja ta peab silmas lapse heaolu. Ei tohi käituda süüdistavalt, vaid arutada kõigi asjaosalistega probleem läbi. 

Mida soovitate alustavale õpetajale, kes pelgab, kas saab klassi juhatamisega hakkama?

Alustavale klassijuhatajale ütlen vanarahva tarkusetera abil, et julge pealehakkamine on pool võitu. Iga algus on raske ja arvatavasti on alguses keeruline ka klassijuhataja olla, sest pole kogemusi, aga need TÕESTI tulevad aja jooksul. 

See ei tähenda, et töö sellest kergemaks läheks, sest elu on täis ootamatusi ja uut õpib iga päev ka kogemustega klassijuhataja. Aga tulebki arvestada, et tegemist on emotsionaalselt kurnava tööga ja peab õppima ennast kodus tööst välja lülitama, et vältida läbipõlemist, mis võib esimestel aastatel ohustada. 

Soovin, et keegi oleks mulle seda öelnud minu esimesel aastal klassijuhatajana. Kui teed tööd südamega, siis võib juhtuda, et unustad enda vajadused ära. Kui kool pakub mentorit, siis on see super. Või kui koolis on kovisioonigrupid, siis soovitan neis kindlasti osaleda. Kui neid võimalusi ei ole, tasub probleemide korral kogenumate kolleegide või juhtkonna käest nõu ja abi küsida. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!