KOOLIVÕRK. Iga tugispetsialist on kulda väärt

5. mai 2022 Heiki Raudla peatoimetaja - 1 Kommentaar

Räpina vallas on kõige suurem vajadus logopeedi ja psühholoogi teenuse järele, üha hinnatum spetsialist on ka sotsiaalpedagoog. Üldiselt on aga vaja kõiki tugispetsialiste, sh tugiisikuid.

Vastavalt vajadusele suunatakse lapsi ja õpilasi logopeedi ja psühholoogi vastuvõtule Rajaleidjasse, aga ka eraettevõtete spetsialistide juurde.

Üldiselt töötavad Räpina vallas kõik hariduse tugispetsialistid haridusasutuse palgal.

„Praegu oleme pidanud paremaks varianti, kus tugispetsialistid töötavad õppeasutuse juures, Valla tugiteenuste keskus ei pruugi probleemi lahendada, kuna spetsialiste leida on niikuinii keeruline,“ selgitab Räpina valla haridus- ja noorsootöö spetsialist Anu-Cristine Tokko, kelle sõnul vajab valla tugispetsialistide küsimus põhjalikku analüüsi: kas tugispetsialistid töötavad õppeasutuse juures või tugiteenuste keskuses; kas tugiteenuste keskus teenindab valda või kogu maakonda jne. „Maakonna variant paistab praegu probleemi lahendamise ja -ennetamise seisukohalt halvemini sobivat,“ nendib Tokko.

Lasteaia logopeedi puudumise mõju avaldub juba ka koolis

Eelmise aasta kevadel koondas Räpina vallavalitsus haridusasutuste vajadused tugispetsialistide järele ning saatis välja koondkutse kõikidesse kõrgkoolidesse, kus vajalikke spetsialiste koolitatakse, aga ka erialaliitudesse. Muu hulgas pakkus vallavalitsus potentsiaalsetele tugispetsialistidele soodsa ametikorteri võimalust ning reklaamis Räpina valda kui kauni keskkonna ning sõbralike inimeste ja kogukondliku suhtumisega töö- ja elupaika. Kahjuks ei laekunud kutse peale ühtegi sooviavaldust.

Kuigi Räpina Ühisgümnaasiumis on viimastel aastatel töötajad sotsiaalpedagoogi ametikohal üsna kiiresti vaheldunud, on ühisgümnaasiumil siiski õnnestunud sotsiaalpedagoogi koht täita. „Saame olla rahul, et valla suurimas koolis on olemas kõik vajalikud tugispetsialistid,“ tõdeb haridus- ja noorsootöö spetsialist. „Väga suur on aga mure Vikerkaare lasteaias logopeedi puudumise tõttu. Teenus on ülivajalik ning spetsialisti puudumist täheldatakse juba ka kooliastujate juures.“

2019. aastal otsustas vallavalitsus kolme väiksema kooli vajaduste katmiseks palgata Viluste Põhikooli koolipsühholoogi. Psühholoog leiti küllalt kiiresti, kuid ametis sai ta olla ainult veidi alla ühe õppeaasta, kui lahkus lapsehoolduspuhkusele. Seejärel on olnud psühholoogi ametikoha täitmisega pidev probleem, lühikest aega pidas ametit veel üks inimene, kelle tööst  oli koolides suur abi, praegu on ametikoht aga vakantne. Vastavalt lastekaitsespetsialisti soovitusele kaalutakse psühholoogi asemel värvata kolme väiksemasse kooli hoopis sotsiaalpedagoog.

Soodustatakse tugispetsialist hariduse omandamist

2020. aastal lahkus Räpina Vikerkaare lasteaia kauaaegne logopeed pensionile ning sellest ajast on lasteaed sunnitud otsima teenuseosutajaid väljastpoolt. Korduvatest konkurssidest hoolimata ei ole seni õnnestunud logopeedi leida.

2021. aastal võeti Ruusa Põhikooli tööle sotsiaalpedagoog, arvestades kooli aina akuutsemaks muutuva vajadusega selle spetsialisti järele. Pikaajalise kogemusega spetsialist töötab koolis praeguseni.

„Praegu oleme Räpina vallas võtnud suuna haridusasutuste, valla haridus- ja kultuuriosakonna ning sotsiaalosakonna spetsialistide koostöö arendamisele,“ selgitab Anu-Cristine Tokko. „Edendame infovahetust ning vastastikust nõustamist ja abistamist, selgitame üheskoos välja murekohad ning planeerime parendustegevusi. Oleme haridusasutusi suunanud, et nad soodustaksid oma kollektiivi sees tugispetsialisti hariduse omandamise. Näiteks toetab Räpina Vikerkaare lasteaed oma kollektiivis logopeedi haridust omandavat töötajat, kes oma erialateadmistega lasteaia logopeedipõua loodetavasti peagi lahendab.“

Tuge on haridust omandavale spetsialistile pakkunud ka vallavalitsus, püüdes leida lahendusi, mida haridusasutuse pidaja õpingute ladusaks sujumiseks teha saaks.

Räpina valla haridusasutused

AsutusÕpilasi
Räpina Ühisgümnaasium370
Viluste Põhikool93
Ruusa Põhikool24
Mehikoorma Põhikool20
Räpina lasteaed Vikerkaar179
Veriora lasteaed Õnneseen32

Räpina Ühisgümnaasiumis tegutsevad psühholoog, sotsiaalpedagoog, eripedagoog ja logopeed; Viluste Põhikoolis töötab ühes isikus eripedagoog ja logopeed, peale tema õpiabi õpetaja ning ühe klassi juures õpetaja abi; Ruusa Põhikoolis töötab sotsiaalpedagoog; Mehikoorma Põhikoolis väikese koormusega sotsiaalpedagoog ning logopeed ja eripedagoog ühes isikus.

Viluste Põhikooli koordineerida on viimastel aastatel olnud ka koolipsühholoogi palkamine, kes osutaks psühholoogi teenust valla väiksemates koolides (Viluste, Ruusa ja Mehikoorma põhikool), kuid spetsialisti on olnud raske leida. Praegu nimetatud koolides psühholoogi ei ole.

Räpina Vikerkaare lasteaias töötab tugispetsialist, kes koordineerib lasteaia haridusliku erivajadusega laste õpet ja toimetulekut. Vikerkaare lasteaias on praegu vakantne logopeedi töökoht ‒ pidevatest pingutustest hoolimata ei ole juba 2020. aasta kevadest õnnestunud logopeedi leida. Probleeme on lasteaial olnud ka eripedagoogi leidmisega, mistõttu otsustati tööle võtta uue nimetuse ning pisut teistsuguse vastutusala ja pädevustega töötaja: tugispetsialist.

Kuna Veriora lasteaed Õnneseen tegutseb ühes majas Viluste Põhikooliga, osutab lasteaiale logopeediteenust Viluste Põhikooli logopeed.

Koolieelsetes lasteasutustes/koolides toetavad abi vajavaid lapsi ka tugiisikud. Keeruline on leida aga ka sobilikku tugiisikut.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “KOOLIVÕRK. Iga tugispetsialist on kulda väärt”

  1. miia ütleb:

    Tugiisik ei ole tugispetsialist. Tugispetsialistid on: eripedagoog, logopeed, koolipsühholoog ja sotsiaalpedagoog. Missugune neist töötab siis Räpina Lasteaias?

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!