Kuidas käib elu Tagurpidi Majas?

22. mai 2022 Maarja Lodeson Tagurpidi Maja vanemadministraator - Kommenteeri artiklit
Meie majas võib julgelt piiluda ka külmkappi. Foto: Anna-Liisa Kärson

Kindlasti on paljudel tekkinud küsimus, mis juhtus, et üks tavaline kahekorruseline viilkatusega ühepereelamu seisab tagurpidi ja veidi kaldu? Ei, seda ei põhjustanud suur torm ega muu loodusjõud, vaid meil tuli idee pakkuda võimalust vaadelda elu teise nurga alt – tagurpidi. Mõeldud-tehtud! Viis aastat tagasi, 2017. aasta kevadel hakkasime ehitama ja sama aasta suve teises pooles avasime Eesti esimese tagurpidi maja Tartus Eesti Rahva Muuseumi naabruses. 

Üsna kiiresti selgus, et tagurpidi maja ehitada ja sisustada pole üldse lihtne. Aeg-ajalt tuli ehitusel selgitada, et kui tegemist on põrandakattega, siis läheb see pea kohale, ja kui diivan tuleb asetada esimesele korrusele elutoa põrandale, tähendab see iseenesestmõistetavalt, et mööblitükk tuleb kinnitada teise korruse toa lae külge … Tundub keeruline? Tegelikult on asi väga lihtne: tagurpidi majas on põrand hoopis lagi ja lagi on põrand, nii et kõik see, mis tavalises majas asub põrandal, ripub siin pea kohal, ja vastupidi. Kõigest sellest saab parima ettekujutuse, kui ise uudistama tulla ja pilk peale visata.

Et tagurpidi majas edukalt toime tulla, peab esmalt pisut harjuma selle kallakuga. See võib põhjustada veidi pearinglust ja tasakaaluhäireid, süda võib minna pahaks, ometi tundub kõik samal ajal ka naljakas. Kel pea kuidagi paigal püsida ei taha, saab end koguda trepil, sest see on ainus pind tagurpidi majas, mis on loodis. Kõige sagedasema tagasiside, mida külastajatelt kuuleme, võibki kokku võtta lausega „Nii paha hakkas, aga väga äge oli!“.

Ainult tagurpidi majast võib aga väheks jääda. Lahenduse pakuvad tagurpidi prillid, mis keeravadki kogu maailma pea peale – ainukesena jääb õigetpidi meie maja. Nendega tagurpidi majas jalutada on peadpööritav kogemus, mis tekitab veel rohkem pearinglust ja tasakaaluhäireid, kuid on veel lõbusam! Tagurpidi prille soovitame kasutada koos sõprade või perega, sest nemad aitavad prillikandjal tagurpidi maailmas tasakaalu ja õige suuna leida. 

Tagurpidi maja avastusretk tasub jäädvustada fotodele ja videole, kaadri soovitame sättida nii, et näha jääksid nii ruumi lagi kui ka põrand ja inimesed oleksid võimalikult fantaasiarikkas ja lennukas poosis. Parima efekti saavutamiseks tuleb pildid hiljem ringi keerata. 

Tagurpidi maja võlu peitub selles, et siin on lõbus igas vanuses inimestel ja külaskäiku jääb meenutama rohkelt põnevaid pilte. Tagurpidi elu on vahva vaheldus, mis tuletab meile meelde, et tavaeluski on palju pisiasju, millest rõõmu tunda – näiteks sile maapind või põrandal asuv voodi.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!