Mille üle naeravad koolijütsid?

20. mai 2022 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit

Kolmekümnendat korda toimunud üle-eestilisest karikatuurivõistlusest „Mida naerad, koolijüts?“ osa võtnud õpilased pilasid ennastunustavat, reaalset elu eiravat, ekraanist sõltuvat elustiili. Konkursi teema oli „Vilkuv ekraan“, pilapilte laekus 23 koolist 438. 

Esikolmikusse jõudsid Tartu koolide õpilased: esikoha pälvis Katarin Karu (Tamme gümnaasium), teise koha sai Rasmus Piir (Mart Reiniku kool) ja kolmanda Cassandra Cecilia Heerik (Variku kool).

Variku kooli õpetaja Paul Kunman, kes üksipäini kolm aastakümmet konkurssi vedanud, ütles, et üldmulje võistlusest on hea, koolinoorte huumorisoon on originaalne ja vaimukas. Vilkuva ekraani teemat kajastati mitmekülgselt. Näiteks kujutati, kuidas kukutakse levi otsingul kuristikku, ja toidu kärssamisega lõppevat kokkamist. 

„Osa õpilasi ilmselt ei nuriseks, kui mobiiltelefon oleks keha osa ehk käepikendus,“ muheles Kunman. „Üks õpilane kujutas aga vana katkist mobiili, mille juures oli kiri: „Elu on läbi. Ju siis nii ongi!“

Tublimad ja aktiivsemad koolid on läbi aastate olnud Tartu Mart Reiniku Kool, Tartu Tamme Gümnaasium, Tartu Tamme Kool, Pelgulinna Gümnaasium, Tartu Aleksander Puškini Kool. Uutest on lisandunud Pärnu Mai Kool, Tartu Kristlik Kool, Palivere Põhikool, Türi Põhikool ja Kõrveküla Põhikool.

Tublimate noorte karikaturistide juhendajad olid Maret Kuura, Helle Saue, Tiina Meos-Sillaots, Jüri Mäemat. Kiitust väärivad Kunmani sõnul aga kõigi osalenud koolide õpilased ja juhendajad.

Võidutöö juhendaja Maret Kuura, kunstnik ja kunstiõpetaja. Foto: Sirje Pärismaa

Võidutöö juhendaja Maret Kuura lausus, et õpilased ei osale iseseisvalt väga kergelt ega innukalt võistlustel. Pigem tagasihoidlikult ja harva.  Võimalik, et nad on üle koormatud igapäevaste muude koolitöödega ja loomingulisteks võistlusteks ei jää aega ega energiat, ja mõtlevad, et tahaks osaleda, aga siis ei jõua valmis oma tööd õigeks ajaks. 

„Kui koolis eraldi aeg leida ja tunnis teha võistluseks töid, siis ikka tehakse meeleldi,“ märkis Kuura. „On õpilasi, kellel kohe silm hakkab särama, et saab teha midagi teistsugust. Nii nagu ikka erinevate inimestega mõnda võistlusel osalemine innustab, mõnda muudab ärevaks.“ 

Nii Tartu Tamme Gümnaasiumis kui Tartu Tamme Koolis kunsti õpetava Maret Kuura hinnangul on noorte huumor heal tasemel. Kohati terav ja sarkastiline, aga maitsekas.  

„Õnneks ei ole huumorisoon raskel koroona ajal kaduma läinud ja noored oskavad head huumorit teha ja hinnata,“ ütleb noor õpetaja.

Koolinoorte karikatuurivõistlus peaks olema Eestis ainus, mis nii kaua vastu pidanud. Vaadates tagasi võistluse pikale ajaloole, märkis Paul Kunman, et meelde on jäänud esimene konkurss, mille võitis Jan Lätt – hilisem aktiivne žürii liige ja Postimehe karikaturist. 

Konkursi rekord on 900 pilapilti, keskmiselt saabub aga 400–500 võistlustööd. Kõige rohkem saadeti töid sporditeema puhul. Pandeemia puhkemisel oli aktiivsus mõistagi väiksem. 

Algusaegadel oli võistlus rahvusvaheline, osalesid noored Soomest, Lätist, Venemaalt, Belgiast. Nüüd on Kunman keskendunud Eesti koolide osalemisele.

Kuidas jaksab üks õpetaja igal aastal nii suurt asja ette võtta?

„Ilmselt inertsist,“ vastab Paul Kunman. „Mulle meeldib hea nali, huumor. Ilma huumorita on maailm igavam, ilmetum. Kui küsisin oma lapselapselt hommikul: „Kuidas tudusid?“, sain konkreetse vastuse: „Pikali!“ Head nalja on raske teha, kuid loodame noortele!“

Järgmise aasta teemaks on „Ei koti!“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!