Sel nädalal algas uudne õpilaste vaimse tervise katseprojekt

3. mai 2022 Laura Palling ja Triin Noorkõiv „Accelerate Estonia“ vaimse tervise katseprojekti eestvedajad, Clanbeat - Kommenteeri artiklit

Alates esmaspäevast osaleb 60 kooli üle Eesti noorte vaimse tervise monitooringu ja probleemide ennetuse katseprojektis, millega otsitakse uusi lahendusi II ja III kooliastme õpilaste vaimse tervise seiramiseks ja edendamiseks

Projektis osalevate koolide 5.–9. klassi õpilased vastavad sel kevadel kord kahe nädala tagant heaolu puudutavatele küsimustele. Lisaks annavad nad tagasisidet küsitluse protsessi kohta ja avaldavad arvamust, kuidas saaks nende heaolu veelgi paremini toetada. Koostöös Peaasja ekspertidega saavad noored operatiivse tagasiside ning üldistatud tulemused vaadatakse üle koos koolide juhtkondade ja kohalike omavalitsustega, kogudes vajalikku sisendit lahenduse viimiseks süsteemseks ja üle-eestiliseks.

Projekti on algatanud haridusvaldkonna iduettevõte Clanbeat riikliku programmi „Accelerate Estonia“ raames. Siht on seatud luua kvaliteedihüpe noorte vaimse tervise seisundi jälgimises ja edendamises. Projekt põhineb visioonil, et saame aidata noortel kujundada harjumust oma vaimse tervise seisundit teadlikult ja regulaarselt hinnata ning pakkuda neile vajaduspõhist tuge ‒ mitmesuguses formaadis info allikaid, programme ja teenuseid.

Loodava lahenduse üks oluline väärtus seisneb selles, et tulemustel põhinev tagasiside kuvatakse noortele kohe pärast vastamist koos viidete ja soovitustega edasiseks. Nii panustatakse noorte teadlikkuse kasvu vaimse tervise teemadest ja sellesse, et noored oskaksid leida vajadusel ea- ja võimetekohaselt tuge ning jõuaksid operatiivselt vajalike materjalide, programmide ja teenusteni. See on kooskõlas ka Eesti haridusvaldkonna arengukavas seatud fookusega noorte kujunemisele ennastjuhtivateks inimesteks.

Katseprojektis kogutakse andmeid anonüümselt. Edaspidi soovitakse anda kontroll oma isikustatud tulemuste üle noortele endile, et jälgida neid ise ning jagada soovitud inimestega: lapsevanemate, õpetajate ja/või kooli tugipersonaliga. Koolijuhtide, kohalike omavalitsuste ning riigini jõuaksid andmed üldistatult, mis aitaksid tõsta noorte vaimse tervise alaste sekkumiste asjakohasust ning hinnata sekkumiste mõju. Kooliaasta jooksul hindaksid noored enda seisundit mitmeid kordi, nii et saaks operatiivselt jälgida muutusi.

Projekt toetab vaimse tervise probleemide varajast märkamist, võimaldades vähendada survet ka piiratud ligipääsuga tippspetsialistide teenuste kasutamisele. Meie ühiskonna tervise hoidmiseks ja edendamiseks on ennetus hädavajalik – noorte vaimse tervise probleemide süveneda laskmisel on kordades kallim hind.

Lähem info siin.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!