Selgus parim automehaanik 

13. mai 2022 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit
Võitjad koos õpetajatega. 1. koht Enrico Müganen, Rakvere AK; 2. koht Oskar Kaara, Tartu KHK ja 3. koht Robert Volt, Pärnumaa KHK. Foto: Intercars

Lasnamäe Mehaanikakoolis toimus möödunud nädalal tehnikakoolide jaoks oluline mõõduvõtmine: noore automehaaniku võistluse finaal. Võitjaks tuli Rakvere Ametikooli õpilane Enrico Müganen, kes läheb Eestit esindama Ungarisse rahvusvahelisele finaalvõistlusele. Võistlusi korraldab Inter Cars Eesti OÜ. 

Rakvere Ametikooli mootorliikurite, laevandus- ja lennundustehnika õppekavarühma juht Janek Pukka ütles Õpetajate Lehele: „Enricole tõi võidu küsimuste mõistmine ja õige tõlgendus, lihtsus ja loogiline mõtlemine, detailsus ja kvaliteet oma töös.“ 

„Enricot saatis edu ka põhjusel, et ta oskab seada tegevuse järjekorda, alustades lihtsatest tegevustest ja liikudes keerukamateni. Isikuomadustest aitas kaasa hea stressitaluvus ja võime säilitada rahu,“ tõi esile kutseõpetaja Allan Tibar.

Rakvere Ametikooli tuli rahvusvahelise noore automehaaniku võistluse võit juba teist aastat järjest. Selle üle tunneb kool rõõmu ja uhkust. „Oma panuse õpilaste ettevalmistusse andsid kõik autoosakonna õpetajad,“ sõnas valdkonna juht Janek Pukka. Mootorsõidukitehniku eriala on olnud Rakvere Ametikoolis aastaid üks populaarsemaid.  

Tallinnas toimunud finaalile eelnes kaks etappi, kus ülesandeid lahendati veebis. Ligi kahesajast osavõtjast jõudis lõppvõistlusele kaheksa noormeest kuuest kutsekoolist, sh Pärnu- ja Saaremaalt kummastki kaks. Võistlusi korraldab InterCars Eesti OÜ, s.o rahvusvahelise ettevõtte tütarfirma. Turundusjuht Jekaterina Starostina rääkis, et tänavu viiendat korda peetud võistlus on Eestis tuntuks saanud ning osalejate arv kasvanud. Tuntud on ka korraldav firma, kes esindab oma partnerite kaudu suuri autovaruosade tootjaid.

Võistluse žürii oli rahvusvaheline, kohtunikeks tootjatehaste esindajad Poolast, Saksamaalt, Lätist jm firmadest Bosch, Shell, Schaeffer jt, kelle toodetega ülesanded täideti. Kaks päeva kestnud finaali jooksul tegid noormehed kaheksa ülesannet, liikudes ühe tootja juurest teise juurde.

Võistlust olid jälgimas õpetajad. Priit Auväärt Pärnumaa KHK-st, Margus Kivi Kuressaare AK-st ja Are Enok Kehtna KHK-st kommenteerisid, et tehniliselt ei ole võistlustööd keerulised, kuid eeldavad kolmanda kursuse õppija pädevust. Margus Kivi lisas, et juhendeid tuleb väga täpselt jälgida. Iga tootja on oma ala ülesanded nii huvitavaks teinud, et õpetajatelgi tekkis ohoo-tunne ja soov mõnda tööd katsetada. Õpetajad nimetasid oluliseks ka seda, et võistlejatel on võimalik mitmesuguseid uusi tööriistu kasutada. Koolides pole täpselt selliseid seadmeid, kuid võistlejad on õppinud sarnastel mudelitel sarnaseid ülesandeid täitma. „Eesmärk ei olegi osata kindla mudeli või margiga töötada, võistlejatel peavad olema laiemad teadmised,“ selgitas Margus Kivi. Kõik finalistid olid õpetajate hinnangul koolis oma eriala tipud. „Sel puhul hakkavad tulemust mõjutama pisiasjad, näiteks tööd tuleb hästi planeerida,“ rääkis Auväärt.

Osalevad tootjafirmad olid välja pannud auhinnad õpilastele, InterCarilt olid auhinnad ka õpetajatele ning esikolmikusse kuuluvatele koolidele 1000, 700 ja 500 euro suurused võidukupongid, mille eest koolid saavad osta varuosi.

InterCars on oma valdkonna suurim esindaja Kesk- ja Ida-Euroopas peakorteriga Poolas. Firma vahendab maaletoojana autode varuosi, rehve, töökojaseadmeid jm autotehnikas vajalikku. Starostina sõnul on firma suurim sihtrühm autoremonditöökojad.

Tänavuse võistluse esimene voor oli 23. märtsil, kus kirjalikus testis tuli vastused leida 90 küsimusele. Keskmine tulemus oli 44 punkti, mis oli enam-vähem sama palju kui eelmisel aastal. Esimeses voorus osales palju esmakursuslasi, täpsustas Starostina. Teise vooru pääses kaks paremat igast koolist. Kui varem on teise vooru võistlus peetud Tallinnas, siis koroona tõttu toimus tänavu seegi teist aastat internetis, kus vastati 60 küsimusele ning keskmine tulemus oli 33 punkti.

Tänavu teist aastat osalesid võistlusel kõik koolid, kus õpetatakse tulevasi autotehnikuid. Starostina nimetas sedagi suureks võiduks, et huvi võistluse vastu on koolides märgatavalt kasvanud.

Võistluse eesmärk on populariseerida automehaaniku elukutset. „Suhtleme oma klientidega – töökodadega ‒ ja näeme, et seal on puudu spetsialiste. Selle võistlusega tahaks neid juurde kasvatada,“ rääkis Starostina. „Me tahame ka noormeestele anda võimalust suhelda siin tootjate esindajatega, et laiendada noorte silmaringi ja anda neile võimalus näha enda jaoks rohkemaid valikuvariante kui ainult töökojas töötamine.“ Eriharidusega on võimalik edasi liikuda rahvusvahelises ettevõttes näiteks tootmises või müügiosakonnas, pakkus turundusjuht.

Võistluste finaal toimub 24.‒26. juunini Ungaris, kelle esindaja tuli eelmisel aastal rahvusvahelises finaalis võitjaks. Tänavu osaleb finaalis üheksa riiki: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Slovakkia, Bulgaaria, Ungari, Horvaatia, Rumeenia.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!