Sõjamuuseum kutsub suvel käima mööda sõjaajaloo radu Eestis ja Lätis 

6. mai 2022 Sandra Niinepuu Eesti Sõjamuuseumi info- ja turundusjuht - Kommenteeri artiklit
Sõjamuuseumi õuel tutvustab militaarajaloo pärandi projekti väike installatsioon. Läti Maaturismi Assotsiatsiooni „Lauku ceļotājs“ algatatud ja koos 23 partneriga Lätist ja Eestist käivitatud projekti eesmärk on muuta tee kahe sarnase saatusega riigi sõjaajaloo juurde paremini nähtavaks ja leitavaks. foto: Sandra Niinepuu

Sõjaajalugu ei asu ainult muuseumiseinte vahel, sellest on rikkalikult jälgi ka maastikul. Eesti Sõjamuuseumi osalusel valminud veebipõhine teejuht juhatab huvilise enam kui 600 möödunud sajandi sõjaajaloo sündmustest tunnistust andva paigani nii siin- kui sealpool piiri.

Kindlustused, kaevikud, punkrid, lahinguväljad, sõjaväelinnakud ja mälestuspaigad – sõjamuuseum Eesti suurima sõjaajaloo teemamuuseumina aitas Eesti-Läti ühisprojekti tulemusena valminud militaarajaloo pärandi portaali https://militaryheritagetourism.info leida kõige olulisemad ja põnevamad paigad, mida külastada, ning kandis hoolt selle eest, et teejuhi faktid on kontrollitud. 

Kõigile objektidele on koostatud värske tutvustus eesti, läti, inglise, saksa ja vene keeles. 

Konteksti mõistmiseks annab teejuht ka kokkuvõtliku ülevaate kahe sarnase saatusega naaberriigi 20. sajandi ajaloo neljast perioodist: Esimene maailmasõda ja vabadussõjad 1914–1920; Teine maailmasõda 1939–1945; rahvuslik relvastatud vastupanuliikumine – metsavennad 1944– ~1957; külm sõda 1945–1991.

Ligi 300 sündmust on paigutatud ajajoonele, mis hõlbustab orienteerumist ajaloos ja oma matkateed planeerides. 

Sõjaajaloo pärandi hulka kuuluvad ka müüdid ja legendid, mistõttu on veebilehel muutmata kujul avaldatud üle 200 ajaloohuviliste saadetud loo.

Projekti toel on korrastatud mitu sõjaajalooga seotud objekti. Sõjamuuseum uuendas infoviidad endises Nõukogude armee Dejevo sõjaväelinnakus Saaremaal Karujärve lähedal. Töös on soomusrongi nr 7 Wabadus kohandamine püsiekspositsiooniks sõjamuuseumi välialal Viimsi mõisas. 

Sõjamuuseum on Eestis kui värav pikemale ajalooteekonnale asumiseks. Suveperioodil ootab külastajaid lisaks Viimsi mõisas asuvale püsiekspositsioonile rasketehnika angaar, täis suuri sõjamasinaid. Keset kaunist parki asuva mõisa saal ja õhtupäikesele avatud terrass kutsuvad korraldama rohkem ja vähem ametlikke sündmusi.

  Sündmused sõjamuuseumis ja Viimsi mõisas sel suvel

  • Emadepäev 8. mail
  • Muuseumiöö „Öös on unistusi … rahust“ 21. mail
  • Harju maakaitsepäev 23. juunil
  • Viimsi kohvikute päev 16. juulil

Vaata lähemalt www.esm.ee või Facebookist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!