Värvikas Läänemere mütoloogia ja Eesti kunstilugu – kevadsuvised elamused Kadriorus

6. mai 2022 Eesti Kunstimuuseum - Kommenteeri artiklit
Lembit Sarapuu (1930). Suplevad neitsid. 1966. Õli. Eesti Kunstimuuseum

Kevadsuvel ootavad Eesti Kunstimuuseumi filiaalides ees nii värvikad teosed Läänemere mütoloogia ainetel kui ka püsiekspositsioonid, mis tutvustavad Eesti kunstilugu ja ajalugu.

Kumus avatud näituse „Lembit Sarapuu. Tegelikkus ja tõelisus“ ajal 92-aastaseks saava Sarapuu omanäolist, väljendusrikast maalimislaadi on tema 60-aastase kunstnikutee jooksul seostatud nii naivismi, transavangardi kui ka postmodernismiga. Kalevipoeg, Saarepiiga ning Läänemere-äärsed maastikud kadakate ja rahnudega – kõiki neid on kujutatud just Sarapuule omases mängulises ja bravuurikas laadis. Sarapuu loominguliseks kõrghetkeks võib pidada Eesti taasiseseisvumisaega 1980.–1990. aastatel, kui tema mütoloogilistel ainetel loodud värvikad teosed ja eriti „Kalevipoja“ motiivid kõnetasid laia publikut. 

„Sarapuu loomingu ühes otsas on lihtsad maastikud, aktid ja portreed, teises seksuaalsed, brutaalsed ja grotesksed mütoloogilised süžeed ning keskel argielu ja inimeksistentsi käsitlevad iroonilised ja vaimukad kujutised. Oma loomingut on ta ise mõtestanud pendeldamisena elu tegelikkuse ja elu tõelisuse kujutamise vahel, millest on tuletatud ka näituse pealkiri,“ kommenteerib näituse kuraator kunstiteadlane Anders Härm. Näitus võtab kokku kunstniku loomingulised katsetused läbi kuue aastakümne.

Kumu kunstimuuseumis ootavad külastajaid veel Eesti kunstiklassikale ning möödunud sajandi kümnenditele keskenduvad püsiekspositsioonid, mis avavad Eesti ajalugu ja kultuuri mitmesuguste teemade ja perioodide kaupa. Lisaks klassikale saab hea sissevaate kohalikku kunstiellu murrangulistel 90. aastatel ja juba lähiajalukku jäävatel 2000-ndatel.

Kadrioru kunstimuuseumis, keset ajaloolist barokkmiljööd ja kaunist parki, ootavad ees väliskunsti skulptuuride näitus ning avatud hoidlaga püsiväljapanek. Tänu sellele saab publik vahetult ja lähedalt uurida ka skulptuuride restaureerimise põnevat kulissidetagust maailma ning tutvuda peamiste skulptuuritehnikate ja -materjalidega. Skulptuur moodustab Eesti Kunstimuuseumi väliskunstikogust väikese, kuid tähelepanuväärse osa, mida on seni publikule näidatud väga vähe. Lisaks avatakse Kadrioru pargis koostöös Madridi El Prado muuseumiga mööda promenaadi kulgev repronäitus.

Kõiki näitusi saadavad sisukad publiku- ja haridusprogrammid.

www.kunstimuuseum.ekm.ee


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!