ALPA abil saab Ukraina lastele eesti keelt õpetada

21. juuni 2022 Kelly Lilles ALPA Kidsi tegevjuht - Kommenteeri artiklit

Esimesed sada haridusasutust, kes registreerivad ennast aadressil www.alpa.ee/haridusfond, saavad ALPA eestikeelsete digiõppemängude täispaketi aastaks tasuta kasutada.

Heateo Haridusfond toetas hiljuti algatusi, mis aitavad Ukraina lastel haridusteed jätkata ning Eesti haridussüsteemi sulanduda. Tänu sellele sai toetust ka haridustehnoloogia start-up ALPA Kids, kelle loodud digiõppemängud aitavad Ukrainast saabunud lastele eesti keele selgeks õpetada.

Praegu on võimalus esimesel sajal Eesti haridusasutusel, kes on võtnud vastu Ukrainast saabunud põgenikke, saada digiõppemängud aastaks õppevahendina tasuta kasutada.

Eestisse on saabunud juba üle 40 000 Ukraina põgeniku, enamasti naised ja lapsed. Ukrainast pärit õpetajad on leidnud võimalusi asuda tööle Eesti haridusasutustes ning ka Ukrainast saabunud laste ja noorte haridustee jätkamine on tehtud kiirelt võimalikuks, et aidata neil kiiremini kohaneda.

Keeleõppe puhul on kitsaskoht õpetajate nappus ja muukeelsetele lastele sobilike õppematerjalide puudus. Digitehnoloogia annab võimaluse interaktiivseks ja mänguliseks õppimiseks ning toetab uute teadmiste kinnistamist ka kodus. Oleme tänulikud Heateo Haridusfondile, kes näeb võimalust aidata ALPA digiõppemängudega kaasa Ukraina laste ja noorte kiiremale lõimumisele.

ALPA Kids loob koos Eesti õpetajatega digiõppemänge, kus saab õppida eesti tähestikku, numbreid jpm ning laiendada sõnavara Eesti looduse teemal. Mängud on suunatud 3–8 aastastele, kuid muu kodukeelega laste puhul on sihtrühma vanus kuni 2. kooliaste. „Mobiilirakenduses on muu kodukeelega lastele spetsiaalne kõneaeglusti, mis aeglustab rakenduses kõnet – seeläbi saab eesti keelt hõlpsamini õppida,“ kinnitab Lilles. 

ALPA võitis 2021. a haridus- ja teadusministeeriumi välja antava rahva lemmiku Keeleteo auhinna ning 2022. aastal auhinna „Lastega ja lastele“, mida annavad välja Vabariigi Presidendi Kantselei, Õiguskantsleri Kantselei ja partnerid. ALPA eestikeelsetel mängudel on kokku üle 65 000 kasutaja. Nende seas üle 350 haridusasutuse.

Õpetaja ja koolijuhi ALPA kogemus

Anastasiia Illiashenko, Tallinna Saksa Gümnaasiumi õpiabi õpetaja

Kust sa pärit oled ja kuidas Eestis kohanesid?

Olen 18-aastane ja sündisin Kiievis. 2015. aastal kolisime ema ja kasuisaga Tallinna. Uus kultuuriruum, kombed ja elustiil olid mulle alguses harjumatud, aga õpinguid eestikeelses koolis aitasid mul kohaneda.

Mida sa Tallinna Saksa Gümnaasiumis praegu teed?

Tean, kui raske on eesti keelt õppida nullist. Lõpetanud Tallinna Saksa Gümnaasiumi, on mul hea võimalus panustada ja anda siin eesti keele õpiabi tunde väiksematele lastele, kes on Ukrainast siia tulnud.

Katsetasite lastega ALPA mänge. Kuidas teil seni läinud on?

ALPA mängud on laste lemmikud! Koolis on tore võimalus kasutada neid nii interaktiivsel tahvlil kui tahvelarvutites. Mulle meeldib, et seal on palju kategooriaid ja mänge, millest iga laps võib midagi enda jaoks leida. Samuti on seda rakendust lihtne kasutada.

Kaarel Rundu, Tallinna Saksa Gümnaasiumi direktor

Praegu on meil 19 õpilast, kes õpivad põhikoolis. Pakkusime õpilastele välja võimaluse osaleda ukrainakeelses distantsõppes koos huvitegevuse ja täiendava keeleõppega, aga pered olid huvitatud kiirest kohanemisest ja soovisid õppida tundides koos meie õpilastega. Lisaks ainetundidele pakume neile täiendavat keeleõpet. Praegu õpivad nad keelt vanusepõhistes gruppides.

Kui palju on teie koolis Ukrainast saabunud lapsi? Kuidas olete enda majas nende lõimumise lahendanud?

Kuidas olete keeleõppe korraldanud? Kas digivahendid saavad siin olla toeks?

Õpetajad lähtuvad keeleõppel väga palju õpilastest. Eesmärk on toetada neid võimalikult hästi ja kiiresti kohanema ning teisest küljest arvestada Ukraina õpilaste koormustaluvusega. Meie kooli õpetajad on kohandanud keeleõppe materjale, et need oleksid võimalikult lapsesõbralikud. Digiõppematerjale, mis oleksid just Ukraina lastele eakohased, sisukad ja paslikud, ei ole veel väga palju, aga nii lastele kui ka õpetajatele on olnud suureks abiks ALPA mängud. Tegime õpetajatele ka ALPA koolituse, et kõik oleksid nende võimaluste ja lahendustega kursis ning saaksid seda kasutada õppetöös.

ALPA meeskond.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!