Martna Põhikooli Erasmus+ projekti töine kevad

2. juuni 2022 Kairi Mustjatse Martna Põhikooli matemaatika- ning robootikaõpetajaErasmus+ projektide koordinaator - Kommenteeri artiklit
Poisid elevaatorit ehitamas. Foto: Kairi Mustjatse

Veebruari koolivaheaja veetsid 8. klassi õpilased Ave-Liisa, Anni ja Kert Kristjan ning Jarko 9. klassist Montefiascones Itaalias. Toimus meie Erasmus+ projekti RobocodersZin4.0 neljas kauaoodatud projektikohtumine. Alustasime Itaaliaga tutvumist Roomast. Ei saa ju vaatamata jätta Colosseumi, Hispaania treppe, Panteoni ega Trevi purskkaevu. Päev täis uudistamist tõi endaga kaasa väsinud jalad, aga rõõmsa meele.

Õhtune bussisõit Montefiasconesse andis väheke puhkust, et olla valmis järgmisteks päevadeks, täis õppimist ja itaalia kultuuri ning loodusega tutvumist. Järgnevatel päevadel täiendasid õpilased oma programmeerimisoskusi Scratchis ja õpetajad uuendasid oma teadmisi algoritmilisest mõtlemisest ja plokkskeemide koostamisest. Juhendajaiks kohaliku kooli õpetajad ja ka ülikoolide õppejõud.

Õpilaste mälestused sellest reisist on toredad. Anni kirjutas oma tagasisides nõnda: „Minu kõige suurem elamus oli see, kui ilus maastik ja mäestikud seal olid. Ma õppisin sealt mõned itaaliakeelsed sõnad. Ma sain paar uut sõpra. Ma sain seal näha, kui ilusad on kirikute lae- ja seinamaalingud. Mulle meeldis väga see reis. Tahaks tagasi minna.“

Anniga samal arvamusel on Ave-Liisa, kes võtab oma kogemused kokku järgmiselt: „Minu jaoks olid kõik väga huvitavad elamused, kuid kõige suurem oligi see, et me saime kogeda võõramaa koolis õppimist  ja seal toimuvat. Roomas ja Montefiascones jalutamine ja nende linnade avastamine oli väga tore. Õppisin kindlasti inglise keelt juurde ja natuke ka Itaalia keelt. Ja sain ka rohkem kogemusi juurde Scratchiga toimetades. Uusi sõprus leidsin. See kogemus, mis sealt saime, oli vägagi tore ja me kõik jäime väga rahule. Ja seal olid kõik inimesed ja noored väga positiivsed, lahked ja toredad.“

Märtsi lõpus olime uuesti Eestimaalt väljas, seekord Rumeenias eelviimasel projektikohtumisel Timisoaras. Seekord olid koos õpetajate Järvi ning Kairiga Martna Põhikooli esindamas 5. ja 6. klassi poisid Jarek, Mathias Rasmus, Artur ja Hendrik.

Kuna meie projekt keskendub eelkõige programmeerimisele ja robootikale, olidki selle kokkusaamise põhitegevused nende tegevustega seotud. Töötubasid viisid läbi Timisoara ülikoolide õppejõud ja robootikaklubide juhendajad. Saime seal katsetada meile täiesti võõrast robootikakomplekti Young Engineers.

Hilisemal uurimisel leidsime, et see komplekt on noorte tehnikahuviliste seas väga populaarne, töötavad spetsiaalsed ringidki. Meie ülesanne oli ehitada töötav elevaator. Paaristöödena said need valmis ja läbisid eduka katsetamise. Kõik muu võtab kokku 5. klassi õpilane Mathias Rasmus: „See oli minu esimene sõit lennukiga ja jääb mulle väga meelde. Linn oli arhitektuurselt väga huvitav, oli, mida vaadata. Iga nurgal võis kohata tuvide grupeeringuid. Saime katsetada robotkäe juhtimist ja teha Eksperimentaariumis katseid. Rumeenlased ja teised kohale tulnud rahvused, kes osalesid Erasmuse projektis, olid toredad. Muljed projektist on ainult ja ainult head. Kui tulevikus avaneb veel selliseid võimalusi, siis kindlasti osalen.“

Külalised Eestis

Mai esimesel nädalal võõrustasime ise külalisi. Toimus meie Erasmus+ projekti RobocodersZin4.0 viimane kohtumine. Eestimaad uudistasid ja MATIK-u ülesandeid lahendasid õpilased Poolast, Portugalist, Itaaliast, Rumeeniast ning Türgist. Esimesel päeval olime Tallinnas. Külastasime PROTO avastustehast, TLÜ Eduspace’i laborit. Mõlemas kohas oli õpilastel ja neid saatvatel õpetajatel palju põnevat uudistamist ja katsetamist. Muidugi jalutasime ka Tallinna vanalinnas.

Teisipäeval olid külalised juba meie koolis. Pärast lühikest tutvustusringi alustati programmeerimist programmiga Tynker ja Lego WeDo ralliautode ehitamist. Hiljem uuriti, millest sõltub auto kiirus. Töö rahvusvahelistes rühmades sujus kenasti. Meie õpilased said katsetada, mis tunne on inglise keeles eakaaslastele tundi anda. Õhtupoolikul trotsiti tuulist ilma Paralepas seiklusrajal kõrgusi vallutades.

Kolmapäeval oli Haapsalu päev, jalutasime promenaadil ja käisime linnuses.

Neljapäeval toimus Silmal raadiosaatjatega matkamäng. Jällegi liiguti ja lahendati ülesandeid rahvusvahelistes rühmades ning jällegi olid meie õpilased tõlkijate ja abistajate rollis. Sama pidid nad tegema, kui külalised said ülesande ehitada Lego Spike Prime autod ning need kenasti parkimisplatsil reastada.

Õhtul toimus projekti pidulik lõpetamine. Jagasime tunnistusi ning sõime imemaitsvat torti.

Oli vahva nädal, saime uusi sõpru ning kogemusi.

Vahvaid fotosid meie tegemistest saad vaadata meie kooli FB-lehel https://www.facebook.com/martnapk

See lühikokkuvõte andis ilmeka ülevaate sellest, miks osaleda rahvusvahelistes programmides.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!