Mille põhjal teha teadlik erialavalik?

2. juuni 2022 - Kommenteeri artiklit

Edasiõppimiseks eriala valimine on noorele inimesele sageli esimene suur samm iseseisvasse ellu ja see võib võtta lausa jalad värisema. Millest alustada, kuidas orienteeruda infotulvas, kes aitaks otsustada? Kuidas valitseda tundeid, mis olulise elumuudatusega kaasas käivad? Küsimus, kuidas leida oma suund eluteel, seisab teatud hetkedel iga inimese ees.

Enne ülikooli astumist saavad sulle tuge pakkuda karjäärinõustajad, kes oskavad abistada teadlike karjääriotsuste tegemisel ja elluviimisel. Siin on neilt mõned näpunäited, mis võivad aidata sul teha oma huvidele vastav erialavalik.

Sina ise oled vastus

Hea uudis on, et vastused on sinu sees olemas: mõni neist on juba selge, mõni vajab alles väljakaevamist. Enese tundmaõppimisel on abiks targasti püstitatud küsimused. Alustuseks võid mõtiskleda, millised teemad pakuvad sulle rohkem huvi. Millised tegevused toovad rõõmu? Millised oskused ja kogemused on sul juba omandatud? Oluliseks infoallikaks on ka sinu võimed ja unistused. Enese avastamisel võivad abiks olla lähedased, õpetajad, sõbrad ja samuti karjäärinõustajad, kes aitavad sul ennast analüüsida ning eri vaatenurkade alt peegeldada.

Info täidab (hirmu) tühikud

Uuri põhjalikult ülikoolide kodulehtedel erialade kirjeldusi ja vasta alljärgnevatele küsimustele:

 • Millised on sisseastumistingimused ja kas vastad neile? Milliseid samme pead ettevalmistuseks astuma?
 • Millal tuleb esitada avaldus ja muud vajalikud dokumendid? Millised sisseastumiseksamid või -katsed on vaja teha?
 • Milline oli konkurss sinu valitud erialadel eelmisel aastal? Millistele erialadele saad suurema tõenäosusega sisse?

Sul tasub valida välja mitu eriala, mille kohta infot koguda – võrdlemine lihtsustab valiku tegemist. Sealjuures mõtle enda jaoks välja ka varuplaan – ja veel parem mitu varuplaani. Tartu Ülikooli õppekavadega saad tutvuda sisseastumise veebilehel, kust leiad ka igakülgset infot ülikooli kandideerimise ja siin õppimise kohta.

Kindlasti võta osa kõrgkoolide lahtiste uste päevadest ja infoüritustest, haridus- ja infomessidest. Näiteks saad järelvaadata Tartu Ülikooli virtuaalset sisseastumise infopäeva, kus räägiti ülikooli astumisest ja jagati nõuandeid edukaks kandideerimiseks või hoopis märtsi algul toimunud põnevat ja sisukat Tartu Ülikooli lahtiste uste päeva.

Sammud peast paberile

Mõistlik on kogu protsessi vältel kirjutada oma mõtted paberile, arvutisse või telefoni, sest neile otsa vaatamine aitab neid paremini hinnata. Pane endale kirja järgmised küsimused:

 • Millise eesmärgini ma soovin jõuda?
 • Millised sammud ma eesmärgini jõudmiseks ette võtan? Mida tuleb teha esmalt?
 • Mis mind toetab ja mis takistab?
 • Kust ja kellelt saan vajalikku tuge?

Kui esialgne plaan paigas, jaga seda mõne lähedase või karjäärinõustajaga, kes aitab vajadusel su tegutsemiskava täiendada. Nii oledki saanud paika esimesed sammud – ülejäänud tulevad juba edasisel teekonnal koos kogemusega. Usu, et sa suudad, ja sa oled poolel teel!

Ära unusta ennast hoida

Valikute tegemise ajal võivad sind vaevata teadmatus, hirm ja ärevus. Et nendega toime tulla, saad end toetada mitmel moel:

 • Jätka oma tavapärase rutiiniga. Maga, söö, liigu, suhtle!
 • Võta aega, et arutleda oma mõtete ja tunnete üle lähedaste või karjäärinõustajaga. Pea meeles, et sinuga sarnases olukorras on veel mitu tuhat noort inimest – võib-olla leiad nende seast kellegi, kellega mõtteid vahetada. Sa ei pea oma murega üksi olema.
 • Luba endale molutamist – fredjüssilikku viljakat mittemidagitegemise aega –, et su aju saaks kogutud infot töödelda ning võiks sulle sobivatele lahendustele tulla.
 • Ole enda vastu sõbralik! Pärast gümnaasiumi edasi õppima asumine on justkui avastusretk, kus võib ette tulla vajadus rada vahetada või suunda muuta. Sinu valik ei pea olema raudkindel ja igavene.
 • Paku endale vaimu kosutavaid ja meeli haaravaid hetki, näiteks mine loodusesse jalutama, kuula muusikat, mis pakub sulle lõõgastust ja rõõmu, või sukeldu oma lemmikfantaasiaraamatusse.

Neljapäeval, 2. juunil kell 10 toimub Tartu Ülikooli virtuaalne sisseastumise infopäev, kus ülikooli esindajad räägivad sisseastumise korraldusest ja annavad kandideerijatele soovitusi erialavaliku tegemiseks. Infopäev toimub otseülekandena Worksupi veebiplatvormil ja osalemiseks tuleb end registreerida. Infopäeva täpsema ajakavaga saab tutvuda ülikooli kodulehel ja asjakohane info kajastub ka infopäeva Facebooki lehel

Olulised kuupäevad Tartu Ülikooli kandideerimisel
Avalduste esitamine eestikeelsesse esimese astme õppesse kestab 13.–29. juunini.
Avalduste esitamine eestikeelsesse magistriõppesse juba käib ja kestab kuni 29. juunini.
Sisseastumiseksamid ja hindamine kestavad 1.–10. juulini ning tulemused selguvad hiljemalt 11. juulil.
Esimesed vastuvõtuotsused edastatakse kandidaatidele 12. juulil.
Rohkem infot: https://ut.ee/et/sisseastumine-ja-ope  Tartu Ülikooli nõustamiskeskus: https://ut.ee/et/noustamiskeskus.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!