Noored ei taha raha pärast muretseda, kuid rahatarkust napib

21. juuni 2022 Laura Kurs Cashy pressiesindaja - Kommenteeri artiklit
Õpilane kasutab Cashyt. Foto: Cashy

Siin tuleb noortele appi rahatarkuste mäng Cashy. See on eestlaste loodud veebipõhine rahatarkuse mäng, mida saab mängida tasuta aadressil cashygame.com.

Juuni alguses pani üle 6700 noore kümne päeva jooksul proovile oma raha kasvatamise oskused. Kätt harjutati toimus veebipõhises simulatsioonimängus Cashy ja selle eesmärk oli noortele õpetada nii raha kasvatamise loogikat kui vaimse tervise praktikaid, et püsida ka õnnelik.

„Ma olen alati rahaprobleeme peljanud, seetõttu üritasin võimalikult palju raha, selle kasutamise ja kasvatamise kohta õppida,” ütles väljakutses osalenud Juan (17).

Veebipõhisel rahatarkuse võistlusel oli mängijate ülesanne kasvatada raha, näiteks säästmise, investeerimise või sissetulekute suurendamise abil. Samas ei tohtinud unustada enda tervist ja heaolu, sest mängu võitmisel luges nii varade maht kui stressitase ja õnnelikkus.

„Noored tahavad õppida, kuidas enda majanduslik tulevik kindlustada,“ rääkis rahatarkuse õpetaja ja Cashy kaasasutaja Mart Vainu. „Seetõttu lõimegi tasuta kättesaadava Cashy mängu, et õpetada varade kasvatamist lõbusa ja lihtsa meetodi läbi, mis seab prioriteediks ka vaimse tervise väärtustamise,“ lisas Vainu.

2019. aastal rahandusministeeriumi läbi viidud rahatarkuse uuringust selgus, et noored pole rahaotsuste tegemisel kuigi enesekindlad: 18‒19-aastaste sihtgrupis pidas ainult 17% oma teadmisi rahast heaks. Cashy eesmärk on nii noorte teadmisi kui enesekindlust tõsta ja nii ongi juba 30 000 noort nende arengus toetada jõutud.

Rahatarkuse väljakutse 1000-eurose peaauhinna võitnud Raili (21) kommenteeris, et õppis mängust investeerimisega seotud riskide kohta. „Et mitte kõikidest säästudest ilma jääda, tuleb tegutseda targalt ning valida, kuhu ja kui palju investeerida. Kõike korraga kasvama panna pole mõtet,“ tõi ta välja. Juan (17) aga lisas, et tema õppiski investeerimiseks valima eri valdkondi; kui peaksidki tagasilöögid tulema, ei ole need vähemalt nii suured.

Kolmanda koha saanud Johannes (20) ütles, et õppis koolitustel käimise olulisust. „Mulle on alati tundunud, et enesearengusse investeeritav tuleb tagasi aeglaselt, kuid mängu fiktiivsed kümme aastat tõestasid vastupidist, seega on teadlik areng kasulik nii vaimses kui rahalises mõttes,“ sõnas ta.

Parimad mängijad said osa 5350-eurosest Swedbanki välja pandud auhinnafondist. Swedbanki noortepanganduse juhi Triin Jalakase sõnul soovib iga lapsevanem, et tema lapsed saaksid elus hästi hakkama ning teeksid õigeid rahaotsuseid. „Seepärast soovime neid rahatarkuse teekonnal toetada,“ kinnitas ta.

Noored sõnasid ühest suust, et materiaalne kindlustatus ning valmisolek ootamatusteks on oluline ja seetõttu on tähtis juba nüüd rahanduse toimimist piisavalt hästi mõista.


Cashy


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!